Zavrieť

Porady

Predaj budovy

Od r.1990 vlastním ako občan budovu aj s pozemkom. Budovu som zahrnula do majetku firmy a do r.2001 som v týchto objektoch podnikala (mala predajňu) a budovu odpisovala. Od r.2001 som prenechala objekt sestre, ktorá tam odvtedy podniká. Nájomné mi neplatí (tak sme sa dohodli) ale ani si budovu odvtedy neodpisujem. Teda nemám z nej ani príjmy ale neuplatňujem ani výdavky (okrem dane z nehnuteľnosti). Teraz chcem budovu predať. Vzťahuje sa na mňa oslobodenie v zmysle zákona, že po piatich rokoch sa už daň neplatí?
Môže sa to chápať, že keďže som nemala príjmy z prenájmu a ani neuplatňovala odpisy, že sa teda budova nevyužíva na podnikanie?
A keby som budovu od začiatku nevložila do podnikania, neodpisovala, ale prenajímala?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak si nehnuteľnosť nevyradila z obchodného majetku ( platíš daň z nehnuteľnosti ako za nehnuteľnosť využívanú na podnikanie ?), žiadne oslobodenie nie je možné. V zmysle § 9 ods.1 písm. b/ ZoDP by oslobodenie bolo možné iba ak by uplynulo 5 rokov od vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.