Zavrieť

Porady

Ako znížiť dane SZČO pri mierne vyšších príjmoch

Zdravím,

poviem to jednoducho - nie som spokojný s miestným systémom a najmä výškou odvodov pre SZČO (tie dane predsa akceptujem, ale tie odvody sú neprimerané). Chcel by som sa teda spýtať znalých, ako najlepšie obísť túto nepríjemnosť a či sa to dá. Teda keby sa mohli vyjadriť k nasledovným bodom:

1) Prvá vec, ktorá ma napadla je off-shore spoločnosť, ale s pribúdajúcimi zmluvami o zdieľaní informácií si nie som istý, či sa má zmysel týmto zaoberať. Viete mi k tomuto poradiť, či sú krajiny, kde by sa malo ešte zmysel zaoberať založením spoločnosti?

2) Dane sa platia na Slovensku, ak je človek rezident (žije tu min. 183 dní v roku). Usudzujem, že toto nie je možné obísť, mám pravdu?

3) Ak by som mal spoločnosť registrovanú v inej krajine (napr. LLC v USA alebo spoločnosť na Seychelách), platil by som naďalej dane na Slovensku z príjmov v inej krajine, odvody by som však mal len vo výške minimálneho zdravotného poistenia a sociálne platiť nemusím - je to tak?

4) Ak mám byt v prenájme, môžem si časť nájmu dať do nákladov?

5) Sú v rámci zákonov iné možnosti? Viete inak poradiť?

Čítal som zopár podobných, ale zastaralých diskusií a viem, že sa zvyknú objaviť aj moralizátory - prosím, nechajme to tento krát tak, mňa zaujímajú len skúsenosti a fakty, nechce sa mi hádať.

Ďakujem a prajem príjemný deň .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa chceš vyhnúť len plateniu odvodov, založ s.r.o. a zamestnaj sa v nej na minimálny úväzok ...
    Len tu treba brať do úvahy sadzbu dane právnickej osoby (je vyššia ako u FO) a stratu nároku na NČZD. Neuviedol si výšku príjmu, ale NČZD sa pri vyššom príjme znižuje, alebo úplne zanikne nárok.
    Ďalej treba brať do úvahy, že zatial čo financie SZČO sú jeho majetkom stále (samozrejme, treba si nechať na dane a odvody), u PO sú majetkom firmy a môže si ich vybrať až vo forme podielov na zisku. A aj v priebehu roka treba z niečoho žiť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jahdiel Ďakujem za odpoveď Veronika. To, že si môžem vybrať podiel len 1x ročne je práve dôvod, prečo riešim alternatívy. Inak by som to asi ani neriešil, ale z toho, čo som odsledoval túto vec sa obísť nedá, resp. nie bez toho, aby som zas "preplatil aj gate" na odvodoch.
    veronikasad Práve dnes som robila prepočet - porovnanie príjmov v sume 15747€ - rátala som čístý príjem SZČO a ak by tento príjem mala ako zamestnanec, vyšlo mi +640€ v prospech SZČO (príjem som znižovala o odvody a dane, zaplatené zamestnancom a SZČO). Len znížením koeficientu na výppočet odvodov SZČO na 1,486 vychádzajú teraz z tohto príjmu preddavky na ZP a odvody do SP vysoké. Teraz ich má z čoho platiť, ale kde je záruka, že takýto príjem bude mať aj v roku 2016 ?
    jahdiel Tak okolo 16000€ je suma, keď sa oplatí ešte byť živnostník. Nad nejakých (od oka) 22 000€ to začína byť veľmi nevýhodné. Proste asi nechcú, aby im tu ľudia zostali platiť . Vidím to tak, že to dám buď off-shore alebo LLC v USA cez nejakú ďaľšiu stranu, ale ešte zisťujem informácie, ako to presne zrealizovať.
      zbaliť

    Ako znížiť dane SZČO pri mierne vyšších príjmoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.