Zavrieť

Porady

Platnosť písomnej zmluvy medzi dvomi stranami / oplotenie pozemku

Ahojte chceme kúpiť dom č219/5 na fotke ,že ja bývam v predu a za mnou vo dvore býva sused č.222. Kedysi mal prístupovú cestu cez dvor číslo pozemku 219/2 , no jeho pozemok nie je až k jeho domu len do polovice nášho pozemku. LV je čistý. Predať pozemok nechce údajne z dôvodu že mu idú tade inž. siete. Kedysi mal sused 222 spísanú dohodu s už teraz zosnulým majiteľom 219 zmluvu o práve prejazdu cez náš dvor. A teraz neviem či tá dohoda medzi majiteľmi platí alebo neplatí. V súčastnosti má sused už prístupovú cestu s druhej strany.No aj tak auto stále parkuje na svojom pozemku 219/2 auto pritom používa pár krát do mesiaca. Chceli by sme náš pozemok oplotiť ako je na fotke vyznačene modrou farbou pri parcele č.220/2 Aký je na toto Váš názor ?
Naposledy upravil Lukas700 : 04.02.15 at 11:20
Kataster mapa.png  
googl mapa.png  
1/1
Chobot Kde sú fotky?

Alebo napíš kataster a obec, pozriem to v katastrálnej mape.
Lukas700 podarilo sa mi pridať foto Nováky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak ma sused moznost ineho pristupu,nie ste mu povinny umoznit prechod cez vas pozemok.
    Nevieme, ci ta starsia dohoda bola na konkretneho uzivatela,alebo na nehnutenost. Ak sa sused bude ohanat dohodou a bude trvat na jej platnosti,mozete poziadat oficialne o jej zrusenie. Nakolko pises,ze sused uz iny pristup k nehnutelnosti,mate velku sancu na uspech.
    Lukas700 Prístup k domu má dokonca aj garáž s opačnej strany. Samozrejme že nemá pevný podklad od garáže až k domu ale to nemal ani od našej strany. Takže ďakujem za odpoveď chceme to oplotiť aby nám nepúšťal psa na náš pozemok. A či on potom napriek oplotí ten svoj pozemok je iba na ňom takto mi znemožní prechod vedľa domu s nábytkom , čiže musíme spraviť prístup do domu s prednej strany.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Lukas, takto bez situačného nákresu alebo mapky sa ťažko odpovedá. Preto ti napíšem len všeobecne.

    Pokiaľ na pozemku nie je zapísaná ťarcha v prospech suseda na prechod cez pozemok, alebo zmluva bola len medzi ním a predchádajúcim vlastníkom pozemku, tak nie si viazaný touto zmluvou. Ty nie si automaticky nástupcom zmluvnej strany (zase to platí vo všeobecnosti, nepoznám presné znenie zmluvy).

    Ty si teda môžeš svoj pozemok oplotiť a nepovoliť prístup iným osobám bez tvojho súhlasu.

    Ak by aj ťarcha bola zapísaná na LV, tak súdnym návrhom môžeš dosiahnuť, aby bola zrušená, pokiaľ si situácia nevyžaduje jej trvanie (teda ak sused má už iný vstup na pozemok, nie je potrebné, aby chodil cez tvoj pozemok len preto, lebo to on chce).
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lukas700 Ďakujem za odpoveď. Tak som si to aspoň potvrdil že nebude problém v budúcnu lebo sused stále tvrdý svoje.
    Lukas700 už sa mi podarilo pridať foto je to mesto Nováky
    Chobot No poviem ti, je to tam dosť divoké. Pozeral som to cez katasterportál, komu čo patrí a dobre to tam máte domotané.

    Z mapy ani z parciel neviem nikde zistiť, kde má ten sused prístup na svoj pozemok, ako uvádzaš. Kde z druhej strany má prístup. Ak to je prechodom cez cudzí pozemok, tak to nie je relevantné, pretože to by musel mať vlastnú parcelu.

    Ten sused (vlastne suseda, lebo vlastníkom parciel č. 221, 222, 219/1, 219/2 a 216/2 je nejaká pani) nemá priamo prístup ku komunikácii. Tie parcely vznikli asi delením po rodičoch a starých rodičoch, pričom deti si stavali vzadu na záhrade domy.

    Predpokladám, že na parcele 218/2 je garáž, ale tá patrí majiteľovi pozemku č. 217.

    Zaujímavé sú parcely 215/1 a 215/2, ktoré patria jednému vlastníkovi (asi manželia) ale tie ich parcely sú oddelené parcelou iného vastníka - tvojej susedy (219/1).

    Prístupovú cestu 218/3 vlastnia vlastníci parciel 215/1, 215/2 a 217. Tá tvoja suseda prakticky nemá žiadny priamy prístup na komunikáciu, takže predpokladám, že keby to posudzoval súd, tak najprirodzenejší prístup by bol cez tú tvoju parcelu 220/2, pretože je to najkratšia vzdialenosť medzi parcelami 219/2 a 221.

    Ak by som zvažoval kúpu tých parciel (219/4, 219/5 a 220/2), tak vopred by som sa skúsil dohodnúť s tým zadným susedom na výmene pozemkov. Ty by si mu dal čast parcely 220/2, aby mal prístup až na svoju parcelu a on by ti dal rovnakú časť z parcely 221. Tak by si mal svoje len svoje a nikto by ti neprechádzal cez pozemok a sused by mal priamu prístupovú cestu až k domu. Ani na google mapách nevidím žiadnu prístupovú cestu k jeho domu z druhej strany. Tam je nejaké ihrisko či školský dvor a tie pozemky patria mestu Nováky.

    Ak by sused dal návrh na súd ohľadne zriadenia vecného bremena prechodu cez tvoj pozemok, vidím veľkú šancu pre neho na úspech. DArmo by si tvrdil, že má nejaký prístup z druhej strany. Podľa katastra nemá stadiaľ prístup. Najlepší prístup pre neho je cez jeho parcelu 219/2.

    Skús sa s ním porozprávať a navrhnúť mu tú výmenu. Ak by s tým súhlasil, tak máš výhodu, že vstup na tvoj pozemok je hneď z ulice. Síce budeš mať zhoršený prístu na pozemok za dom (tam ti zostane asi len úzky pás prechodu (tipujem tak na 1,8 - 2 m), ale aj to stačí.

    Teoreticky si môžeš oplotiť svoj pozemok ako si navrhol, ale predpokladám, že sa voči tomu ten zadný sused okamžite ohradí.

    Takže pred kúpou sa s ním porozprávaj a podľa toho uvidíš. Ak s tým nebude súhlasiť, tak ja osobne by som do takej kúpy nešiel.
    Lukas700 Áno je to tam divoké práve preto sa snažím spraviť to čo najlepšie. Áno plot zo zadu by som spravil a poprípade nechal tam bráničku(bránu) že teda v prípade potreby by cez ňu chodili ale chcem to mať oplotené už len kvôli ich psovi aby sa dcéra mohla hrať vonku. Keby nesúhlasili s výmenou čo predpokladám že nebudú, lebo sami by chceli kúpiť ten dom pre dcéru ale za smiešnu cenu a vedia že keď to nikomu nepredajú tak každého odradia. Pre mňa ani manželku nie je zásadná cesta pri dome kedže vchod do domu je spredu aj s garážou a zadný vchod by som používal len do záhrady. Ak by nesúhlasili a teda ostala tam len ulička 1,8m tak mi to stačí aby som tam mohol prejsť s fúrikomˇˇ. V dome chceme aj podnikať. A veľky pozemok sme nehľadali lebo máme ešte chatu so záhradou a tam sa realizujeme. ( Trošku dúfame že keď to kúpime a teda zistia že ich dcéra tam už nepôjde tak to možno časom predaju. Lebo neviem ako je to teraz s prechodom cez náš pozemok či mu to musím dovoliť keď to nie je nikde napísané, Nie sme konfliktný ľudia ale chcem vedieť dopredu čo môžem a nemôžem robiť. A Veľmi pekne ďakujem za tvoju komunikáciu. Ešte sa vrátim k tej ceste zo zadu. Je tam škola a vlastne cesta/chodník neviem ako to je ofiiciálne ktorá vedie k mestským policajtom. Sú tam dve garáže pričom jedna je tejto majiteľky domu. A potom tam je údajne pozemok čo majú ešte židia a ony to majú v užívaní ten pozemok už 60 rokov.
    Lukas700 podarilo sa mi sem dať foto tej googl mapy, čiernou je vyznačená ta cesta a ten pozemok čo majú v užívaný je buď ten červený alebo pred garážami to mi nie je úplne jasné. Ale išlo mi hlavne oto či to môžem oplotiť s bránou aby som mal pokoj.
    Chobot Začnem tvojou prvou otázkou, či mu musíš umožniť prechod. Nie, nemusíš. Za súčasného stavu nie si povinný mu umožniť prechod cez tvoj pozemok (pokiaľ tá dohoda s bývalým vlastníkom sa viaže na osoby, ako zmluvné strany a nie na konkrétnu parcelu).

    Môžeš oplotiť pozemok: Áno, pozemok môžeš oplotiť, aj keby si mu umožnil prechod cez pozemok alebo keby aj mal právo prechodu cez tvoj pozemok. Ak v oplotení urobíš bránku, stále má možnosť prechodu cez tvoj pozemok, takže jeho právo (keby ho mal napr. aj zapísané v LV) mu nezoberieš.

    Pozeral som tie parcely z druhej strany. Tá 216/1 nie je zapísaná na LV, teda nemá majiteľa. Kto by mal záujem o ten pozemok, musel by si zistiť (v strarých pozemkových knihách), komu to patrilo. Za určitých podmienok by to možno bolo možné aj vydržať. V súčasnosti to ale nevlastní ten sused, aj keď ho užíva, takže oficiálne nemá prístup na svoj pozemok.

    Čo by som ja urobil na tvojom mieste? Ak máš silný záujem o tie nehnuteľnosti, tak ich kúp. Povedz potom susedovi, že si pozemok ideš oplotiť. Uvidíš jeho reakciu - možno neurobí nič, možno sa bude vyhrážať súdom. Ak sa bude domáhať súdnou cestou zriadenia prechodu, tak uvidíš, ako rozhodne súd. Medzičasom môžeš postaviť ten plot s bránkou (aby tadiaľ zatiaľ mohol prechádzať).

    Ak rozhodne v jeho prospech, tak tam tú bránku necháš a on bude cez ňu chodiť. Ešte z trucu by som mu potom urobil na pozemku 220/2 z plotu koridor (pokračovanie jeho parcely 219/2 k jeho parcele) v šírke pre pešieho človeka (pokiaľ mu súd prizná právo prechodu, ak mu prizná aj právo prejazdu, tak tam musíš nechať miesto na šírku auta).

    Ak rozhodne v tvoj prospech, tak bránku zamkneš. Nemusíš byť drzý ani hrubý, ale určite rozhodný a rázny. O budúcich krokocha sa kľudne poraď na porade.

    Možno časom zistí, že také riešenie pre neho nemá zmysel (vlastniť taký ofrcek - tú parcelu 219/2) a bolo by pre neho lepšie, keby mal o to väčšiu parcelu 221 a bude súhlasiť s výmenou.
    Lukas700 Ďakujem krásne už čakáme len na pár dokladov a ideme do toho. Najprv prerobíme dom potom budem riešiť plot. O výsledku budem informovať. A znovu ešte raz krásne ďakujem že ste sa tomu tak pedantne venovali.
    Lukas700 Takže dom sme kúpili ideme začať s rekonštrukciou.
    Chobot Daj potom vedieť, ako ste sa dohodli s tým susedom.
    Lukas700 Určite napíšem dnes mi tam išli geodeti vymerať pozemok a budúci piatok mi budú dávať kolíky a hneď si oplotím aspoň záhradu a dám si spraviť tu bránu.
    Teraz riešim problém s položením plávajúcej podlahy na dlážkovicu vieš mi aj v tom pomôcť ? Našiel som tu veľa komentárov ale väčšinou sa jednalo o RD kde pod dlažkovicou bola iba škvára piesok a tak. A ja mám suterén komplet betón kvôli chemičke a vojne že to tak muselo byť. Stropy pivnice su zateplené aj sa tam kúry A Prízemie je tehla. Dom je suchý bez pliesne a na chodbe je brúsený betón inak všade dlážkovica na ktorú by som dal najradšej len plávajúcu podlahu. Dom bol 3 roky iba temperovaný a je suchý bez zápachov .
      zbaliť

    Platnosť písomnej zmluvy medzi dvomi stranami / oplotenie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.