Zavrieť

Porady

IPO

vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Ako to mám urobiť? Používam IPO-chvíľu. Lepšie ovládam IBEU. Máme 2 účty 241 - dotačný a 241 pre vlastné príjmy. "Musí" byť na týchto účtoch analytika? Ako rozlíšiť z čoho boli prostriedky čerpané? Vedela by som dorobiť analytiku podľa rozpočtových organizácií, napr. 241 09501 611 - tarifný plat a niekam ešte 1 alebo 2 zvlášť pre dotačný a školský účet, ale neviem ktoré kolonky môžem použiť aby som nevstúpila do takej čo má povinné kodovanie.
Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Milá "vama", účtuješ príspevkovú organizáciu, alebo neziskovú organizáciu (napr. súkromnú školu) ???

APV - IPO je určené pre účtovanie príspevkových organizácií alebo neziskoviek. Ja v tomto programe účtujem neziskovku - združenie obcí.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Ahoj. Súkromnú školu, ktorá je príspevková organizácia.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vama, súkromná škola nemôže byť príspevkovou organizáciou ! Neviem, prečo si to niektoré subjekty takto vysvetľujú ?

Príspevková organizácia je podľa zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy právnická osoba štátu, obce alebo VÚC, ktorej menej ako 50 % výrobných nákladov je pokrytých tržbami a ktorá je na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo VÚC zapojená príspevkom ! Príspevkovú organizáciu možno zriadiť zákonom, rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy, obec alebo VÚC. Príspevkové organizácie postupujú pri účtovaní podľa opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a VÚC.

Súkromné školy účtujú podľa opatrenia MF, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania !

Keďže súkromné školy nepatria medzi subjekty verejnej správy, nemajú povinnosť pri príjmoch a výdavkoch používať rozpočtovú klasifikáciu ! Firma IVES Košice vydala k programu IPO príručku, ktorej súčastou je aj záväzné analytické členenie pre neziskové organizácie. Odporúčam postupovať podľa nej.
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Táto škola dostáva dotáciu cez krajský školský úrad. Jej zriaďovateľom je FO. Napr. teraz podáva Správu o hospodárení za r. 2005 podľa § 7 ods. 1,2 zák. 597/2003. IPO mám, ale bez príručky. Budem si ju musieť vyžiadať, alebo možno je na ich portáli.
Myslíš že vediem "zlé" účtovníctvo?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj vama, som presvedčený, že vedieš nesprávne účtovníctvo. Tak ako som už písal, účtovníctvo musíš viesť podľa opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania. To že dostávate dotáciu z KŠÚ je O.K., pretože to vyplýva zo zákona č. 597/2003 Z.z. (štát zabezpečuje financovanie súkromných a cirkevných škôl a z uvedeného dôvodu máte povinnosť vypracovávať aj správu o hospodárení). Neznamená to však, že máš právo viesť účtovníctvo pre príspevkové organizácie.

Len tak naokraj, syntetický účet pre bankové účty v neziskovkách je 221 a nie 241 ako v príspevkových organizáciách. Analyticky členiť bankové účty podľa rozpočtovej klasifikácie povinnosť nemáš. Odporúčam, tako ako aj Ty píšeš, bankový účet (221) analyticky členiť na "dotačný" a "bežný účet". Náklady, ktoré boli uhrádzané z dotácie z KŠÚ členiť tiež analyticky.

Príručka je aj na portáli IVES-u. Pokúšal som sa ju aj pridať ako prílohu, no nepodarilo sa mi to.
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Vieš ako som sa nahľadala kým som prišla po IPO? Všetky tie softvéry mali totiž bankový účet 221 a ja som na radu inej účtovníčky z inej súkromej školy, vlastne nie z jednej, volala som kade-tade po súkromných školách a hľadala taký, kde je bankový účt 241 a pokladňa 261. Vychádzala som z informácie zriadovateľa že škola je príspevková organizácia. Nikdy som nemala v ruke zriadovaciu listinu. To na naj by malo byť uvedené akú organizáciu to vlastne kto-to zriadil? Alebo kde vyčítam to čo tvrdíš ? Teraz ma napadlo, veď aj jedna cirkevná škola robí takéto účtovníctvo. Kto ešte robíte súkromnú školu? Priznajte sa, aké účto?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Vidím, že mnohé súkromné školy asi nemajú jasno v tom, aké účtovníctvo majú viesť ? Poďme analyzovať právne predpisy.

Podľa ustanovenia § 1 Opatrenia MF SR č. 24501/2003-92 z 11.12.2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie úzmené celky v znení neskorších zmien, týmto opatrením sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania .... pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky a pre príspevkové organizácie. Odkaz pod čiarov (číslo 1) pri príspevkovej organizácii je na zákon č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 21 ods. 2 citovaného zákona príspevková organizácia je právnická osoba štátu, obce a VÚC, ktorej menej ako 50 % výrobných nákladov je pokrytých tržbami a ktorá je na štátny rozpočet, rozpočet obce alebo rozpočet VÚC zapojená príspevkom. Podľa ustanovenia § 21 ods. 5 citovaného zákona, rozpočtovú organizáciu alebo príspevkovú organizáciu možno zriadiť
a) zákonom,
b) rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy, ak osobitný predpis neustanovuje inak, obec alebo VÚC.


Položme si otázky, či súkromná škola o ktorej hovoríte, že je príspevková organizácia:
a) je zriadená zákonom ??? (odpoveď nie),
b) je zriadená rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je ústredný orgán štátnej správy ??? (odpoveď nie),
c) je zriadená obcou alebo VÚC (odpoveď nie)
z uvedeného jednoznačne vyplýva, že súkromná škola nie je príspevková organizácia a vychádzajúc z ustanovenia § 1 citovaného opatrenia MF SR, súkromná škola nemôže postupovať podľa postupov účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre príspevkové organizácie !!!!

Toto je môj názor, skúste napísať nejaké argumenty, čím by ste vyvrátili moje tvrdenie. To, že je v zriaďovateľskej listine napísané ako právna forma "príspevková organizácia" nie je argument, pretože môže ísť o chybu. Tiež nie je opodstatnený aj fakt, ak je v osvedčení o pridelení IČO ako právna forma uvedená "príspevková organizácia".

Čakám na reakcie.
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Zajtra budem mať pred sebou zriaďovaciu listinu. Určite sa ozvem.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

AHOJ KVET.
Vedel by si mi poradiť.Účtujem v IPO príspevková organizácia,a pripudne mi podnikateľská činnosť.Budeme prenajímať-budeme mať aj registračnú pokladňu.
Zatiaľ vyberáme príjem cez pokladňu.Chcem sa spýtať, či potrebuje pokladníčka
dve pokladničné knihy 1 pre hlavnú a 1pre podnikateľskú činnosť?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

gabuska
AHOJ KVET.
Vedel by si mi poradiť.Účtujem v IPO príspevková organizácia,a pripudne mi podnikateľská činnosť.Budeme prenajímať-budeme mať aj registračnú pokladňu.
Zatiaľ vyberáme príjem cez pokladňu.Chcem sa spýtať, či potrebuje pokladníčka
dve pokladničné knihy 1 pre hlavnú a 1pre podnikateľskú činnosť?
Moja odpoveď je áno.
Vychádzam z toho, že v účtovníctve musíš mať hlavnú činnosť príspevkovej organizácie odlíšenú od podnikateľskej činnosti. Z uvedeného dôvodu musíš mať dve pokladničné knihy. V programe IPO to docieliš tým, že k syntetickému účtu 261 - Pokladnica vytvoríš dva analytické účty u jedného v symbole 15 uvedieš znak "1" - t.j. hlavná činnosť a u druhého v symbole 15 uvedieš znak "9" - podnikateľská činnosť.
Pri účtovaní podnikateľskej činnosti príspevkovej organizácie sa rozpočtová klasifikácia a kódovanie zdrojov nepoužíva !
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Suhlasim s nazorom, ze sukromne skoly vedu uctovnictvo pre neziskovky a nie ako prispevkova organizacia. Podobne strapacie sme absolvovali s jednou cikkevnou skolou, ktorej na statistike v r. 21004 dokonca napisali ze sa jedna o "prispevkovu organizaciu". Pisala som i na ministerstvo odkial sme dostali odpoved, ze sukromne a cirkevne skoly nie su prispevkovymi organizaciami.
Takze p. riaditel vybavoval na statistike zmenu, aby nemali v registracii uvedene "prispevkova organizacia" ale "n.o".
Vedieme pre tuto cirkevnu skolu uctovnictvo normalne v softe od fy Compeko
(pre podnikatelov), kde sme si upravili vykazy a pre spracovanie rocneho vykazu clenenie (ucet 221 a 211) sledujeme pomocou analytik druheho stupna. Cirkevna skola ma otvorene dva ucty v banke. Jeden na prispevky zo SR, ktore dostava cez zriadovatela a jeden bezny, kde ma prijmy napr. od rodicov, dary a podobne.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahoj kvet.
Ďakujem za odpoveď.
-A ešte by som sa opýtala, či na tú podnikateľskú činnosť potrebujeme
založiť nový účet v banke, alebo mi stačí ten ktorý používam pre hlavnú
činnosť 241 "1" a faktúry ktoré budú chodiť k podnikateľskej činnosti budem
účtovať na 241 "9"? Pochopila som správne, že ak mi nabehne príjem napr.
za nájom nepoužijem klasifikáciu 212003 ani kód 41?
-Chcem sa ešte spýtať, či účtovník môže byť členom inventarizačnej komisie,
vyraďovacej, likvidačnej, škodovej komisie? Totiž v celej organizácie je nás
len 8 zamestnancov /6 robotníkov a 2 duševne pracujúci/. Môžem do komisií
zaradiť upratovačku, kuriča, údržbára?
-viem, že číslovanie dokladom má každý upravené na vlastné podmienky.
Ja čísluje takto: napr. VÚ 1-50 /pre hlavnú činnosť/, VÚ 51-70 /SF/ a to každý mesiac takto. Je to správne, alebo by to malo ísť narastajúcim spôsobom, čiže: napr. v januári VÚ 1-10, február VÚ 11-15, atď.. Neviem či sa z tohto dá pochopiť, čo sa vlastné pýtam.
Naposledy upravil gabuska : 22.05.06 at 08:36
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Odpovede pre "gabusku":

-A ešte by som sa opýtala, či na tú podnikateľskú činnosť potrebujeme
založiť nový účet v banke, alebo mi stačí ten ktorý používam pre hlavnú
činnosť 241 "1" a faktúry ktoré budú chodiť k podnikateľskej činnosti budem účtovať na 241 "9"? Musíš mať otvorený nový účet v banke na podnikateľskú činnosť !

Pochopila som správne, že ak mi nabehne príjem napr.
za nájom nepoužijem klasifikáciu 212003 ani kód 41? Áno, správne.

-Chcem sa ešte spýtať, či účtovník môže byť členom inventarizačnej komisie,
vyraďovacej, likvidačnej, škodovej komisie? Totiž v celej organizácie je nás
len 8 zamestnancov /6 robotníkov a 2 duševne pracujúci/. Môžem do komisií
zaradiť upratovačku, kuriča, údržbára? Prečo nie, samozrejme že áno, za podmienky, že nie je súčasne hmotne zodpovednou osobou (napr. pokladník).

-viem, že číslovanie dokladom má každý upravené na vlastné podmienky.
Ja čísluje takto: napr. VÚ 1-50 /pre hlavnú činnosť/, VÚ 51-70 /SF/ a to každý mesiac takto. Je to správne, alebo by to malo ísť narastajúcim spôsobom, čiže: napr. v januári VÚ 1-10, február VÚ 11-15, atď.. Neviem či sa z tohto dá pochopiť, čo sa vlastné pýtam.
Číslovanie dokladov musí byť upravené v internej smernici. Ja to mám urobené tak, že napr.
banka č. 1, číslujem 1xxx1, kde posledné číslo je poradové číslo bankového výpisu,
banka č. 2, 2xxx1
banka č. 3, 2xxx1 atď.
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Pre kvet.
ďakujem za odpovede.
-ešte k tej inventarizácii. v Poradcovi č.8-9 z r.2004 str.498 je totiž vzor smernice pre inventarizáciu, kde sa píše citujem: "členmi inventarizačnej
komisie tiež nemôžu byť pracovníci, ktorí účtujú pohyb inventarizovaných
hospodárskych prostriedkov". Podľa tohoto to chápem tak /ak to vôbec ešte platí/ že ja ako účtovník nemôžem byť členom inv.komisie.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Môje názor je taký, kedže je to vzor smernice, účtovná jednotka si môže v nej bližšie špecifikovať, kto môže byť a kto nemôže byť členom inventarizačnej komisie. Ja zastávam názor, že hmotne zodpovedná osoba by nikdy nemala byť členom IK (napr. pokladník pri inventarizácii pokladne, skladník pri inventarizácii skladu a pod.).
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ahojte.
Potrebovala by som poradiť. Chceme z rezervného fondu 20% použiť na
mzdové prostriedky. Účtovala by som to takto:
914/243 prevod na bežný účet 241
241/648 príjem na BÚ
521,524/241 čerpanie /samozrejme rozpis, aj predpis/.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

gabuska
Ahojte.
Potrebovala by som poradiť. Chceme z rezervného fondu 20% použiť na
mzdové prostriedky. Účtovala by som to takto:
914/243 prevod na bežný účet 241
241/648 príjem na BÚ
521,524/241 čerpanie /samozrejme rozpis, aj predpis/.
Ahojte, ja by som to účtovala:
prevody fin.prostriedkov cez 262
262/243
241 s RS / 262
914/648 - čerpanie fondu rezervného ID.
521,524/241 zostáva .
Naposledy upravil Lenuška : 24.05.06 at 09:53
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Lenuška
Ahojte, ja by som to účtovala:
prevody fin.prostriedkov cez 262
262/243
241 s RS / 262
914/648 - čerpanie fondu rezervného ID.
521,524/241 zostáva .
Ďakujem,ale prosím ťa, čo znamená to 241 "s RS" ?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

RS - rozpočtová skladba (teraz je to rozpočtová klasifikácia)
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

SOm zvyknutá - stále používam rozpočtová skladba - RS.

Ten príjem na BU - by som dala 241 + RS 453 - Prevody z prostriedkov peňaž.fondov.
Keď sme pokrývali v minulom roku stratu z rezerv. fondu, tak mi dali usmernenie z VUC /ústne/, že to mám pri prevode finančných prostriedkov - ako príjem na bežný účet účtovať na 241xxx 453.
KVET , myslíš je správna tá 453?
Díky. Ahojte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať