Zavrieť

Porady

Nájomné od bývalého vlastníka nehnuteľnosti a nahliadnutie do darovacej zmluvy

Po smrti otca sme si ako dedičstvo rozdelili rodičovský dom nasledovne:
matka si nechala iba svoju 1/2 a my s bratom sme si rozdelili otcovu časť 50:50
Dnes som sa dozvedel, že matka prepísala darovacou zmluvou svoju časť na brata (asi tak rok dozadu)
teda matka teraz nevlastní čiastku v dome (má tam trvalý pobyt) a brat má teraz 3/4, ja len 1/4,
pekne sa zachovali, len čo je pravda. V katastri nie je uvedené vecné bremeno, že tam matka môže dožiť.
Preto sa chcem spýtať, či mám právo žiadať od matky nájom za užívanie môjho majetku? A ak áno či aj
spätne? Ona je vlatne bezdomovec, nie? a keď jej tam brat umožní "zadarmo" bývať v poriadku ale nie
je to len jeho dom. Mám právo aspoň nahliadnuť do darovacej zmluvy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ako spoluvlastník má právo v katastrálnom operáte nahliadnuť do zbierky listín, ktorá obsahuje najmä písomné vyhotovenia zmlúv, dohôd ...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž - matka si so svojím majetkom môže robiť to, čo ona uzná za vhodné. prečo sa tak rozhodla? - to vieš asi lepšie, ako my. A darovaciu listinu ti môže ukázať, ak ona bude chcieť.
    Ak ona tam býva - a ty nie - mohla by si od nej žiadať (ako štvrtinová vlastníčka) nejaké nájomné - lenže na druhej strane ty si povinná (ako štvrtinová vlastníčka) platiť aj náklady na údržbu napr a rôzne výdavky okolo domu ..
    A keď už sa cítiš ukrivdená .... matka sa vzdala svojej časti dedičstva po otcovi aj v prospech teba .. keby nie, tak ti teraz patrí len 1/6 domu
    oprava (doplnenie): - zle som pozrela - mal by tam byť mužský rod
    Naposledy upravil Katy a R : 09.02.15 at 20:16
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    poraditel aké náklady na údržbu mám ja platiť? akože daň z nehnuteľnosti to beriem ale čo iné? a v darovacej zmluve keby bolo uvedené vecné bremeno bolo by spomenuté aj v liste v vlastníctva na katastri nie?
    Katy a R nepotrebuje vecné bremeno, aby tam mohla bývať ... a čo tak napr údržba (oprava) strechy, kúrenia, rozvodov ....
    poraditel ale ona tam býva sama, ja sa starám o vlastný dom, z akého dôvodu by som jej mal ja prispievať? vymení si strechu za 10 000, ja jej dám 2500, vymení sa kúrenie za 4000 ja jej pošlem 1000ku nové rozvody za 400 tak jej pošlem 100ku? to si robíš srandu?
    Peggynka Však to predaj bratovi a máš vystarané,nie?
    Katy a R a ty si čo robíš - keď chceš pýtať nájomné od matky za bývanie v dome, ktorý zrejme ona so svojím manželom postavila ? majetok to áno - ale starať sa oň a platiť prípadné výdavky - tak to už nie ? krásne vzťahy ... vždy je najlepšie dohodnúť sa.
    poraditel ja viem že je to neetické ale keď sa oni proti mne mohli dohodnúť? ja som matke nikdy nič nespravil koľko som mohol toľko som jej pomohol a za odmenu ma dobre že nevydedila lebo brat ju má omotanú okolo prsta lebo je jej miláčik. ja si nezaslúžim dostať rovnakú časť? a ona ako matka prečo nedelí rovným dielom? ja nemám nič proti deleniu výdavkov, ale akým spôsobom sa dohodnúť? Keď on by sa tam chcel nasťahovať a aby ma nemusel vyplatiť tak nahovoril mamu aby mu darovala svoju časť. Teda ušetrí a ja tým stratím. On si povie že treba prerobiť toto hento a tamto a ja ho ešte finančne podporím v prerábke? Katy a R keď na teba prepíšem 1/4 môjho domu pošleš mi 10 000 € na rekonštrukciu ktorú plánujem a bude stáť cca 40 000 €?
    poraditel brat je momentálne nezamestnaný a nemal by z čoho odkúpiť moju časť, navrhoval mi aby som mu ja daroval moju časť že on mi potom niečo zaplatí keď si nájde prácu
    dmc splietas tu hrusky s jablkami. Citis krivdu ale neuvedomujes si ze matka si zo svojim majetkom moze robit co chce - tvoje pocity su pri tom bezpredmetne. Pises ze preco ci nezasluzis dostat rovnaku cast - ale to je ciste na matke- komu co da. Pises o vydedeni hoci to s dedenim nema z hola nic spolocne. Ako spolumajitel mas povinnost sa podielat na udrzbe nehnutelnosti ci sa ti to paci alebo nie. Ked sati to nepaci ponukni svoj podiel na odkupenie bratovi akto nechce pozes ho predat tretej osobe. Mozes podat navrh na sud na vyporiadanie spoluvlastnickych podielov. Postupuj podla prava a zakona anie podla svojich pocitov ktore su jednostranne a zaujate.
    JAJA11 áno, matka má právo robiť so svojim podielom čo chce, ale ak to robí poza chrbát svojmu druhému dieťaťu, tak je to zlé.... prinesie to zlé vzťahy v rodine, rozhádanie súrodencov..... tí čo by mali držať pokope, pomáhať si, sú odrazu úhlavní nepriatelia..... opakuje sa to stále a nepoučí sa nik......
    poznám niekoľko prípadov, kde sa takéto delenie majetku vypomstilo na vzťahoch tých najbližších.... takže ak chce niekto, aby sa jeho deti medzi sebou nebavili, daruje majetok len jednému..... :-(
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    poraditel ja viem že sa to nedá vymedziť ale ona tam nemá podiel...
    a keď ju tam brat nechá bývať ja k tomu nemôžeš nič povedať?
    tak to si tam ja môžem nasťahovať 10 bezdomovcov len tak lebo tam mám podiel?
    a na rekonštrukcii a pod sa musia dohodnúť spoluvlastníci nie? keby vlastním 1% z nejakej nehnuteľnosti tak dám spraviť prerábku za 100 000 € a prispejem na ňu 1000 €?
    Peggynka Pozri,neprislúcha mi komentovať vaše vzťahy,ale počítaj s tým,že na dome treba vždy do niečoho investovať a čím ďalej,tým viac.Tak ako som napísala vyššie,predaj svoj podiel bratovi a máš pokoj,keď ti vadí,že tvoja matka tam býva.
    poraditel mne nevadí, že tam býva, veď aj ona ten dom postavila. ale keď ho len tak niekomu dá a zbaví sa vlastníckych práv to nie je môj problém. keby sa s bratom rozhodneme že ju tam nechceme tak si musí zbaliť kufre a odísť, žiadne vecné bremeno nič... mohla si nechať 1/1000 a bola by spoluvlastníčka ale nie... ide mi o princíp že spraví zo seba bezdomovkyňu lebo ju niekto prehovorí? ja som o tom ani nevedel... a akým spôsobom mám investovať do toho domu keď ho neužívam?
    Peggynka Neobviňuj matku,asi jej právne povedomie nebude na vysokej úrovni,určite má už aj svoje roky a nedomyslela svoje konanie. Skôr si myslím,že to zneužil tvoj brat a ešte sa môže stať čokoľvek,denne sa dozvedáme z médií o nešťastných rodičoch,ktorých zradili vlastné deti.A to sa nerobí,nájdi kompromis.
    Oliwa O zásadných zmenách, akou je napr. rekonštrukcia /trebárs za 100 000 €/, rozhodujú spoluvlastníci, to píšeš aj sám, ale - podľa veľkosti svojich podielov. Takže toto "nem" dobrý matematický príklad... Keďže Tvoj podiel je 1/4, štvrtinové sú aj Tvoje práva - bol by si prehlasovaný... Na druhej strane, štvrtinové máš aj povinnosti...Takže nie 1000, ale 25 000 € by si musel zaplatiť z takejto sumy...
    Alebo si naozaj myslíš, že/ teoreticky/ by bolo reálne, aby si objednal firmu na prerábku domu, dal chlapíkovi 1000 € ako zálohu s tým, že zvyšok zaplatí 3/4 vlastník?
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    rozumiem tvojmu rozhorčeniu.... predpokladám, že to čo spravila tvoja matka, je výsledkom pôsobenia tvojho brata.... hneď si mal zisťovať, prečo sa tak matka rozhodla, bolo si treba sadnúť s chladnou hlavou .... (alebo to vieš ?)
    takéto delenie majetku vždy prinesie rozkol v rodine, nechápem rodičov, ktorí takéto niečo spravia.... rozháda sa celá rodina, zhoršia sa vzťahy... a začne dokazovanie, kto môže ublížiť viac
    s tým prispievaním na údržbu to tiež nie je také jednoduché.... aj v tvojom záujme je v prípade zlej strechy, aby sa čo najskôr opravila a podobne.... tou opravou sa zvýši hodnota domu, teda aj tvojho podielu..... ak však nebudeš požadovať nájomné, mal by si sa dopredu dohodnúť, ako to bude s udržiavaním domu a náhradou za udržiavanie v slušnom stave.... najlepšie by bolo tú štvrtinu predať bratovi, vyriešilo by to mnohé problémy ......

    Nájomné od bývalého vlastníka nehnuteľnosti a nahliadnutie do darovacej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.