Zavrieť

Porady

Aký strom do záhrady, aby nám robil tieň a nerobil neporiadok?

Rozmýšľame, aký strom zasadiť do záhrady, lebo tam nemáme skoro žiaden tieňa v lete sa tam nedá vydržať. Chceme niečo čo rýchlo rastie a môže byť vysoké až okolo 8-10m, ale malo by to byť úzkeho vzhľadu, zase aby nezabralo veľa priestoru. A ešte jedna podmienka: aby nebol nejako alergický (nakoľko máme deti alergikov), aby z toho stromu nepadalo veľa "špiny" ako je napr. z topoľa tie biele "pavučinky, alebo napr. z plody lipy. Proste aby mal len listy. Rozmýšľali sme nad Javor mliečny, alebo Platan španielsky, Albízia, Sumach........čo poviete, aké skúsenosti máte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja odporucam skor slnecnik

    Nerobi bordel,netreba zhrabavat listy, nikto nan neni alergicky, nemusite cakat zopar rokov, pokym dosiahne vacsiu vysku, nevytvara plody,ani pavuciny,po zlozeni je uzkeho vzhladu,nezaberie vela miesta a pri drahsich modeloch si vysku nastavis aku potrebujes a tien vytvori dostatocny :-D

    Naposledy upravil arizona : 10.02.15 at 15:24 Dôvod: preklep

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    lubko6394, BXLmiami, fortunka, misoft, karakul, Valcake
    6

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    V tom prípade navrhujem strom z papiera... a natrieť na zeleno...
    Menované stromy sú listnáče, takže na jeseň to bez "bordelu" určite nebude... A nie všetky alergie sú zároveň alergiami na stromy...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    abcd.kates ten neporiadok sme mysleli že aby zo stromu neopadávali všeliaké "plody" ako napr. z lipy ktoré majú plody, a napr. z topoľa padá to biele chlpaté "niečo" , alebo aj z agáta niečo padá čo "zamorí aj susedov nielen náš dvor.......chápeš ? Samotné listy čo padajú na jeseň ja nepovažujem za bordel.
    Oliwa Veď ani ja...
    misoft Ako Terezia13 už písala - jediný strom, ktorý tomuto vyhovuje - je UMELÝ (z umelej hmoty, alebo betónu - vyber si).
      zbaliť

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    A nerozmyslali ste nap. o peknej tuji zlatej alebo zlatozltej...ale,zrejme nebude stacit 2,5m vyska...
    Ak nechcete neporiadok,zvolte neopadavy druh.....a sumach palkovy je radeny medzi invazivne druhy.
    Alebo je moznost kupit,alebo postavit altanok:-)
    Naposledy upravil Anika61 : 10.02.15 at 15:27
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Anika, oni chcú tieň... A asi nie sú trpaslíci... Tuja patrí skôr na cintorín, ako do záhrady... Minule tu bol príspevok o včelách a vtákoch, že ich je úbytok... Kto kedy videl sedieť včelu alebo vrabca na tuji...? Nemajú dôvod...
    Nemám viac-menej nič ani proti tujám, ale čo je veľa, to je moc... Stačí sa pozrieť, ako sa za posledných 25 rokov zmenili záhrady... Korunu tomu dávajú satelitné mestečná /žiaľ, nielen tie/, kde je každý druhý-tretí bungalow obohnaný zôkol-vôkol tujami, aby sa susedia radšej ani nevideli... To mi skôr pripomína urnový háj ako ľudské obydlie...
    Anika61 To je pravda dorastaju len do 2,5 m:-)
    Tak potom tuja riasnata 4-5m
    abcd.kates tuje nechceme, to už máme , nejaký pekný vysoký strom aby sme mohli relaxovať a deti pobehovať v tieni celú jar, aj leto. Vysoký preto, aby v prípade ak ho vysadíme tak do stredu záhrady, vrhal tieň na viac strán počas dňa a pokryl takmer celú záhradu. Rozlohu máme cca 20m x 30m.
    BXLmiami :-)) no len aby deti nevyrástli skôr ako strom:-)
    Na tienenie máme orech,magnoliu,Oskorušu,lenže tie Tvoje by tienili tak Tvoje vnúčatá :-)
    abcd.kates hmmm veď to, uvedomujem si že máme veľa požiadaviek a podmienok, no myslím si, že by sa nejaký tip našiel na vysoký, rýchlo rastúci, nešpiniaci a odolný nenáchylný stromček ?!
    Jarka 1 Tak sa spýtaj v záhradníctve, tam vedia najlepšie.
    Anika61 Ked mas doma alergikov nesad strom co kvitne....ako pise Jarka1 porad sa...,ten palkovec je rychlo rastuci,ale ked zhodi vsetky listy a kvety...hruza a este musi byt zasadeny v skruzi aby sa nepremnozil..Albizia-pre alergikov isto nie.
    misoft @abcd.kates - ak máte prachy - dajte si z Californie došikovať jednu sekvoju (aspoň 60-metrovú ) - vysoká je dosť, tieniť bude jedna radosť, šišky padajú len raz za rok, vydrží aj oheň. Prežije ťa. A keď budeš zvedavý - vylezieš hore a máš pekný výhľad.....
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    abcd.kates ďakujem za skvelú radu Terezka ,-)
    Terezia13 fakt ma väčšia blbosť nenapadla
    zo všetkého je hromada lístia, takže to už je potom jedno
    jslancik nie si sama, mňa to napadlo tiež ako prvé po prečítaní "podmienok"... Umelý XXXXL vianočný stromček.
      zbaliť

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Listnace budu vsetky opadavat, z platanov dokonca komplet kora opadava ale su nadherne to je fakt (ale nemaju iba listy... ) ... My mame u svokrovocov orech, teraz ma 10 rokov a zatieni vsetko.. opadava statocne, vela travy pod nim neporastie ak sa velmi clovek nesnazi... skor burina. Na druhej strane mame jablon a hrusku, strihame pekne a pravidelne a maju krasnu korunu, vyzeraju perfektne....Pred domom take klasicke stromy ako lipa a breza, smrek... vsetky uz su vyrubane... uvidime co tam este pride.
    Vsetko zalezi aj od toho ako sa dokazete o ten strom postarat, treba ho zastrihnut, tvarovat aby ste nemali na zahrade iba vysoky pahyl (no co uz len zatieni taka spajdlicka 10m?) , s riedkymi konarmi... Do uzkeho pristoru... si radsej dajte nejaky mensi ovocny strom a casom "vymente"... i

    Aký strom do záhrady, aby nám robil tieň a nerobil neporiadok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.