Zavrieť

Porady

Potrebuje achát certifikát aby sa mohol predávať?

Ahojte. Našla som vo Váhu achát a chcela by som ho predať. Približnú hodnotu sa mi už krvopotne podarilo z internetu zistiť ale neviem či na jeho predaj treba certifikát. Viem že napríklad pri diamantoch je certifikát nevyhnutný. Licenciu na predaj drahých kamenov na Slovensku netreba, ale nejako to predsa musí byť úradne podchytené. Vopred dakujem za odpoveď.
buchač Schválne ...

Nože daj veľkosť a aj cifru, čo za to chceš.
Foto by bodlo tiež.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Prosím Ťa achát nie je diamant....hoď fotku, sama som zvedavá na veľkosť. Ja mám prekrásnu achátovú zvonkohru.

    Tu je kopec achátov, aspoň si pozri v akých cenách sú.......
    https://www.google.sk/images?hl=sk&q...&gbv=2&sa=X&oi
    http://www.liecive-kamene.sk/achat-druzy-platy-rezy/
    Naposledy upravil terezamaria : 11.02.15 at 20:49
    permonikL Presne ako hovoríš. Achát nie je diamant. Diamant rovnakej hmotnosti, bielej farby, vhodný na klenotnícke použitie a dobrej kvality by stál asi 417 000 eur. Ale je velmi pravdepodobné že tá cena 2000 eur je fakt vela. Hovorím že som to zistila krvopotne. Na tej stránke (bohužial si ju nepametám. Prebrázdila som kvoli tomu takmer celý internet.) sa píše že ked je achát MIMORIADNE KRÁSNY alebo velký moze mat cenu niekolko tisícov dolárov. Viem že obyčajne acháty stoja tolko kolko v tom eshope čo si dala link. Toto ale nie je obyčajný achát. Tak asi nemá takú cenu :-( Rozpatie ceny minerálov je ináč vo všeobecnosti velmi velké (okrem diamantu, kde je regulovaný trh) tak napríklad morganit stojí 450 - 10 000 dolárov za karát. 450 a 10 000 dolárov je podla mna dosť veľký rozdiel. Tak som myslela že aj pri acháte môže byť také. A kde chodíš na acháty ak môžeš povedať? Ja nepoviem kde konkrétne, lebo by tam začalo celé mesto chodiť. Je to také dosť odlahlé miesto. Chodí tam málo ludí takže to má také čaro. Raz ked som z tade odchádzala tak isiel jeden ujo a aj kukal že čo to mám v košíku na bicykli za farebné šutre, ale nič nepovedal. Som rada že sa aj niekto iný okrem mna zaujíma o nerastné bohatstvo Slovenska, lebo Slovensko má toľko nerastných surovín obzvlášť vzhľadom k nízkemu počtu obyvateľstva, že by mohlo byť po juhoamerickom štáte Guyana asi aj druhým najbohatším štátom sveta, ale takmer nikto o tom nevie. Ja ked hovorím ludom že Slovensko má 200 nálezísk zlata, tak na mna kukajú ako na šibnutú. Slovensko je ináč aj jediná krajina v Európe, ktorá ešte má striebro na europskej časti svojho uzemia (Rusko má na ázijskej). Striebro sa na Slovenko dováža. Nezamestnanosť Roznava 25% ...

    caco je offline (nepripojený) caco

    caco
    certifikát nepotrebuješ,certifikáty sa vystavujú na drahé kamene a aj to nie vždy,ale tú cenu si trepla riadnu.za tak velký achátik dostaneš tak max. 10€ . najdrahšie sú momentálne bleskové acháty z čr. čo sa týka odhadcu s bojníc,je aj súdny znalec v obore drahých kamenov,ale cena za odhad preskočí tú tvoju cenu akú má tvoj achátik. čo sa týka že slovensko má kopec drahých kamenov,zlata tak si vedla ako ta jedla. na sk je dosť velký prd,chcelo by to trošku triezveho uvažovania

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    Achát nie je drahokam. Asi si robíš srandu, ale si len mimo reality. Cena achátu je len zberateľská. Na Slovensku jeho pomerne málo (kvalitného), a cena je malá. Okrem iného nepredpokladám, že dokážeš zistiť, že ide o achát.
    http://www.mineraly.sk/files/zber/03..._cast_zber.htm
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    permonikL Dakujem vsetkým za odpovede. Vsetko je relatívne a ani hranica medzi drahokamom a polodrahokamom nie je presne definovaná. Viem že achát je obyčajne lacná vec, ale nie ked je mimoriadne krásny alebo velký, čo je prípad tohto achátu. Vtedy môže byť cena aj niekoľko tisícov dolárov a za takú cenu ho aj chcem predať (2000 eur.) Má velkosť 3x2x1 cm (hmotnosť neviem mám len kuchynskú váhu.) Má krásny tvar srdca. Je fialový s peknými bielymi inklúziami a je extrémne hladký, tak hladký že nemusí byť zrezaný. Stačí mu dať urobiť dierku na retiazku a môže sa nosiť. Je to 100% achát lebo mal koncentrické kruhy (ano z vonka). Teraz už tie kruhy poriadne nevidieť, lebo mi do neho vsiakol krem na ruky, čím sa aj zároven stal celý kamen tmavší. Acháty a nielen acháty ale aj oveľa hodnotnejšie kamene sa na Slovensku doslova válajú úplne všade a málokto o tom vie. Ja už mám doma presne 134 achátov. Foto nemozem dat, lebo to neviem. Viem že certifikáty sa vydávajú v Bojniciach, ale ja potrebujem vedieť, či ho treba. Neviem ani ako do tých Bojníc pôjdem. Nemám auto a poštou sa to poslať bojím.
    lujza.j že by si si do tých bojníc zavolal?a opýtal sa či potrebuješ certifikát.....
    nunenko http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/
    takto sa do Bojníc dostaneš.
    Ale je to cesta zbytočná, skús tu
    http://www.expocenter.sk/ExhibitionA...=318&ItemID=54
    a budeš v obraze
    ..lenže ty si jeden z tých pakov, čo sa bavia tým, že si pýtajú absurdnú radu na porade, asi z nudy.
    permonikL Čo znamená, že má len zberatelskú hodnotu? Achát má tvrdosť 7, čo je dosť na to, aby sa bežným nosením nezničil.
    marjankaj Veď si nájdi kupca, ktorý ti zaň tých 2000 € zaplatí.
    A tvrdosť 7 má aj obyčajný kremeň.
    permonikL Autobus do Bojníc si viem nájsť sama. Lenže som zamestnaná len niečo vyše týždna a v minulej práci mi zamestnávateľ povedal že nárok na dovolenku mám až po pol roku. Tak neviem ako to je tu a aj keby som zo zákona na nu nárok mala tak sa ich radsej nebudem pýtať, lebo ak by mi ju nechceli dať tak by ich to len rozčúlilo. Niektorých ludí niektoré otázky rozčulujú a potom ľudom nadávajú, hoci nič zlé nespravili. Ževraj niektorí z nich chodia aj na poradu. Neviem na čo ak majú pocit, že majú svojich problémov dosť a že ich ľudia na porade len otravujú. Ja za to nemozem ze sem chodia vseliakí pakovia čo sa nudia. Admin by mal riesit také veci. A okrem toho to nebola otázka ale iba taký povzdych. Zavolat do Bojníc nechcem, lebo z 10 slovenských podnikateľov 11 klame. Tak som si povedala že napíšem radšej sem, možno tu niekto aj zbiera acháty.
    nunenko Acháty zbierať je radosť. zarábať na tom sa tak isto dá, vlastne skôr pokryť náklady s tou radosťou spojené.
    Na Slovensko už po puči začali chodiť dokonca organizované skupiny z ČR na zber pre domorodcov bezcenných šutrov, dokonca sa presúvali z náleziska na nálezisko autobusom ako nejaký poznávací zájazd. Za takýto niekoľkodňový pobyt si zbierky pekne doplnili.
    V takej Sitninianskej Lehôtke sa premlelo nespočet dobrodruhov hľadajúcich opál drahý, hoci sa tam vyskytuje len v mikroskopickej forme. To isté platí pre zlato Nízkych Tatier, libethenit a malachitv Ľubietovej, opály a chalcedony ametisty a i...
    Vo Váhu nájdeš len http://www.zahrada11.com/content/oblazky-z-vahu-zihane
    Nemyslím, že sa nájde zberateľ čo ti za ne zaplatí.
      zbaliť
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Alebo ...

    "permonikL...Stačí mu dať urobiť dierku na retiazku "...

    Kúúúa, už začínajú srandičky.....
    marjankaj Ešte že si nedal "retiazku na dierku"
    permonikL Uz asi zacínam chápat čo znamená že má iba zbierkovú hodnotu. Nie som klenotník, neviem čo všetko sa dá a nedá vyrezať.
    misoft Všetko sa dá, všetko.....len vedieť, ako na to.
    nunenko veru tak, dá sa do neho vyrezať všetko..
    http://www.naturshop.cz/cz/katalog/a...n-velky-33381/
    http://www.naturshop.cz/upload/catal...1944521302.jpg
    a isto aj jeho krásu, či veľkosť, či cenu prehodnotíš
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...achat&_sacat=0
    buchač Nunenko

    Lenže tie cifry na Ebay sú tak isto od súkromníkov-zberateľov-nálezcov = špekulantov...

    Ale aj keby jeden prehodnotil cenu, ktorá sa na Ebayi pohybuje od 50 - 250 dolárov, tak sa ani vo sne nepribližuje k cifre 2.000 €.
    nunenko ...okolo roku 1990 som chodil a zbieral aj acháty hľadal aj vlatavíny, ale bola to len vášeň, lebo som bol na tom finančne stratový. Ak niekto bude predávať šuter z rieky za 5000€ je to jeho problém. Pokus ho nestojí dohromady nič.
    Zberatelia si zväčša nálezy vymieňajú, preto, že je dôležité odkiaľ pochádza nález, kupované anonýmne je od neznámeho je hlúposť.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    § 2
    Základné ustanovenia

    (1) Drahým kovom sa rozumie zlato, striebro, platina, paládium, irídium, ródium, ruténium a osmium.

    (2) Drahým kameňom sa rozumie prírodná substancia anorganického pôvodu alebo organického pôvodu používaná v šperkárstve.
    ...
    ...

    § 7
    Pôsobnosť úradu

    Úrad

    a) vykonáva puncovú kontrolu podľa § 10,

    b) vykonáva puncovú inšpekciu podľa § 38,

    c) prideľuje, uznáva a zrušuje zodpovednostné značky,

    d) overuje rýdzosť dentálnych drahých kovov a zliatin pri razbe mincí,

    e) overuje alebo inak zisťuje rýdzosť výrobkov z drahých kovov,

    f) vykonáva identifikáciu drahých kameňov,

    g) vydáva a odníma výrobcom zliatin drahých kovov osvedčenie o odbornej spôsobilosti (ďalej len „osvedčenie“),

    h) vedie zoznam registrovaných zliatin a vydáva osvedčenie o zápise klenotníckych zliatin do zoznamu registrovaných zliatin,

    i) vedie register výrobcov a obchodníkov s drahými kovmi a drahými kameňmi5) (ďalej len „register“),

    j) na vyžiadanie vykonáva znaleckú činnosť v odbore puncovníctva, skúšania a analytickej chémie drahých kovov a v odbore drahých kameňov,

    k) vyjadruje sa k návrhom slovenských technických noriem v oblasti skúšania a analytickej chémie drahých kovov,

    l) ukladá v prvom stupni pokuty,

    m) prijíma opatrenia podľa osobitného predpisu.6)

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-94
    permonikL Diky za rozsiahlu odpoved.

    Potrebuje achát certifikát aby sa mohol predávať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.