Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri vysporiadani majetkov medzi surodencami?

Dobry den,
nachadzam sa vo velmi zamotanej situacii a nechcem urobit chybu.
Moj prispevok bude dlhsi, no je dolezite vysvetlit vsetky okolnosti pripadu.



V roku 2009 na mna rodicia prepisali byt darovacou zmluvou. V tom case boli rozvedeny, alebo sa prave rozvadzali a nemali vysporiadane BSM. Dovod prevodu bol taky, ze nam chodili domov stale volajake exekucie, pre tento krat sa vsetko vyplatilo a pre pripad istoty previedli na mna byt, ak by nahodou, aby im nebolo co zobrat. Nasledne, kedze mali dalsie dlzoby, ma poziadali, vtedy som mala 18 rokov, aby som zobrala uver, ameriku, na 20.000 eur, aby sme vyplatili ich dlhy s tym, ze po roku sa uver prepise na mamu.
Avsak, co sa stalo. Mamina ochorela na rakovinu a zomrela. Otec mi povedal ze uver su moje s..... a zije si so svojou druzkou v zahranici. Sama som to nevladala splacat a tak som nasla nasledovne riesenie. Predat nas byt, vyplatit uver a zvysne peniaze rozdelit medzi mna a brata 50:50. {napriek tomu, ze na brata nic nie je napisane, citim to ako moralnu povinnost, aj ked on sa ku mne sprava ako, jednoducho zle. Brat nikdy nic neplatil, nezarabal, ja som si ho zobrala do osobnej starostlivosti kym bude mat 18 rokov. }
Bracho dovrsil 18 rokov, ja som nasla lasku svojho zivota a vydala som sa. Odstahovala som sa a brat ostal byvat v 3 izbovom byte s tym, ze ja som platila energie, krstna najom a ja som splacala uver. Brat nemal ziadne naklady.
Ked som povedala, ze ideme predat byt a jemu kupim maly jednoizbak, zacala cela rodina na mna utocit, ze z neho chcem spravit bezdomovca, ze on nebude byvat na 30m2, ako si to predstavujem, ze to ma muz navadza na zle veci a hovadiny. nitko sa nepozeral na mna, ze ja studujem, pracujem a nemozem si dovolit ani f lebo vsetko davam do uveru... Brat, to bol iny pripad. cela rodinka sa o neho starala, varili mu, prali, zehlili, nakupovali darceky, lebo on je chudiatko mladsi sirotka. Rozdiel medzi nami ja nevidim, tiez som sirota. Tiez som stratila milovanu mamu. A ziskala som len kopu problemov, ktore on neziskal, lebo bol mladsi. Ja, starsia, som nemala taku podporu rodiny ako on.
Napriek tomu som chcela vyriesit svoju financnu situaciu tak, aby som aj jemu zabezpecila byvanie. Avsak otec na mna zacal utocit, vyhrazat sa mi smrtou a podobne... neprisiel na moju svadbu, ale to je jedno. Hlavne je, ze sa zacal vyhrazat spatvzatim daru.
Ja som teraz v situaci, ze klient zaplatil rezervacnu zmluvu na byt, potrebujem brachovi najst byvanie a prestahovat ho. Chcem urobit to, ze vyplatim uver, odratam uz zaplatenu cast uveru, peniaze rozdelim na dve casti a bratovi kupim z jeho casti byt, ktory mu darujem.
Po prve viem, ze este budu cirkuse, lebo brat nebude chciet odist z bytu atd. ale to budem musiet zvladnut. V druhom rade sa bojim tej veci, ze vyplatim uver, bratovi darujem byt a moj otec sa rozhodne, ze poda spatvzatie daru, ja budem musiet otcovi vyplatit celu hodnotu bytu a budem bez penazi, bez bytu, ale moj brat bude mat bytik...
Premyslala som, ze byt bude napisany na mna aprepisem ho na brata az po nejakej dobe, ked budem vidiet, ze vsetko je ok. ale to zas viem, ze ma oznacia v rodine za zlodejku atd. a pritom to chcem len preto, ze viem, ze brat ide zlou cestou, kasina atd. a nechcem aby skoncil na ulici, chcem si poistit, ze napriek tomu, ze sa ku mne sprava ako k cudzej, chcem si byt ista, ze bude mat kde zit.
neviem ako sa vymotat z tejto situacie... poradte prosim
arizona Byt je napisany na teba? Si jedinou vlastnickou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš to zložité, nie však neriešiteľné.

    Ak si nemala v darovacej zmluve žiaden príkaz ani podmienku, nie je tvojou povinnosťou starať sa o dospelého brata - nie je to dôvod na vrátenie daru. Brat má ale v dedičskom konaní po rodičoch právo na započítanie daru do tvojho podielu - o to by si dedila menej,ak by bolo z čoho dar odpočítať.

    Podľa § 69 zákona o rodine (č. 36/1995) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní. V každom prípade obrata sa má postarať otec.
    Pokiaľ bratovi vážne neublížiš, otec nemá právo žiadať dar späť, ako ti už vysvetlila Pegynka.

    Čo by sa však stalo, keby toto právo mal?
    Ak bola vec darovaná z BSM, z titulu vrátenia daru v zmysle § 630 Občianskeho
    zákonníka sa obnovuje vlastníctvo obom manželom, čo umožní konanie o novoobjavenom majetku poručiteľa (§ 175x O.s.p.), v rámci ktorého bude vyporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a k podielu zomrelého manžela nadobudnú vlastnícke právo dedičia ku dňu jeho smrti.
    Takže by si zdedila 1/3 maminho podielu. Vrátený dar by sa už nezapočítaval.

    Nemala by si to jednoduché však s vymáhaním úhrady dlhov rodičov, na čo si si brala úver. Podľa § 454 obč. z. Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
    Bezdôvodné obohatenie má však subjektívnu premlčaciu dobu dvojročnú (odkedy sa dozvieš o obohatení) a objektívnu dobu trojročnú (kedy si za iného plnila). To by si vymáhala od otca dosť ťažko.

    Môžeš teda byt predať a kúpiť si menší. Ak by si ho bratovi prenechala zmluvou o výpožičke (§ 659 obč.z.), teda zadarmo s tým, že by on platil úhrady a do fondu domu, zodpovedná za platby by si bola stále ty a jemu by tiež zostalo právo žiadať započítať dar po smrti otca. Tak sa poisti, že v prípade nesplácania mu bude u teba narastať dlh, ktorý bude povinný splatiť na požiadanie (odkladá sa premlčanie). Dlh sa dá potom prípadne aj započítať s inou pohľadávkou.
    Peggynka Presne toto som myslela Maruška - zmluva o výpožičke.Osobne si myslím,že nejaké dedičstvo po otcovi nehrozí,keď zadávateľka ešte splácala dlhy rodičov.Jednoznačne treba dobrú zmluvu a určite nič nevyplácať,nie je to tvoja povinnosť a treba si nechať rezervu na platby bytu,ktorý brat bude obývať.Je predpoklad,že jeho chovanie sa zvrtne skôr k horšiemu a špirála dlhov na seba nenechá dlho čakať.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ešte doriešiť,ako zabezpečiť,aby platil náklady v tom byte...ak je jeho chovanie nezodpovedné (kasína atď),tak by som mu žiadne peniaze nevyplatila,ale nechala ako rezervu na platenie inkasa a služieb spojených s bývaním.On peniaze minie a znovu máš problém,lebo ako majiteľ to zaplatiť musíš a on bude žiť na tvoj úkor.Spísať s ním zmluvu o prenechaní bytu do užívania s podmienkou platenia inkasa atď.Momentálne neviem právnický termín,raz to tu dávala Mária,keď to nájdem,vložím.
    Čo sa týka otca a vyhrážok voči tebe,je dobré,ak si zabezpečíš dôkazy a prípadne môžeš na neho podať trestné oznámenie za nebezpečné vyhrážanie.
    Ak sa vyhráža,že bude žiadať dar,potom platí toto:
    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
    A to je veľmi zložité dokazovanie;ani to,že je niekto nevďačný (napr. nezaujíma sa o darcu) ešte neznamená,že hrubo porušuje dobré mravy (býva to fyzické napadnutie,týranie atď) a ako dôkaz sú zvyčajne zásahy polície a to opakovane.
    Naposledy upravil Peggynka : 12.02.15 at 15:07 Dôvod: doplnenie

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    Je chvályhodné ako sa chceš postarať o brata, ale nezabúdaj, že v tejto dobe platí dvojnásobne : " ZA DOBROTU NA ŽOBROTU " !!!!!!!

    Ako postupovat pri vysporiadani majetkov medzi surodencami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.