Zavrieť

Porady

stravné lístky

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Od 1. mája 2004 podľa § 22 odst.1 a 2 je odvolávka na §9 odst.3 na zdaňovanie celého stravného lístka pre zamestnancov. Aký máte Vy na to názor.
Usporiadat
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Jozef
JA som bol na skoleni u Ing. Minarskeho a ten tvrdil, to co aj Jana, ze DPH sa bude pocnuc 1.5.2004 v zmysle zakona odvadzat z celej hodnoty stravneho listka.
Aj ja som bola u Minárskeho a povedal to isté. A ešte povedal, že do nákladov môžeme dať 55% z ceny lístka s daňou. Podľa ZP je to 55% z "ceny jedla" a "cena" sa podľa zákona o cenách vraj ráta aj s DPH.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

Monika
Prajem pekný deň.

Prosím Vás o radu ohľadom zdaňovania stravných lístkov.
Naša firma nakupuje stravné lístky bez DPH, lebo prevádzkovateľ jedálne je naplatca dane. Čo v takomto prípade, treba stravné lístky predávať s DPH, alebo bez ?
Cena jedného lístka je 72 Sk.
VOPRED ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU

Odviest DPH by ste mali z casti pripadajucej na zamestnanca.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
súhlasím s názorom mlyn16. Stravné lístky (nie gastrokupóny) podliehajú DPH, takže by sa teraz mali zamestnávatelia rozhodnúť, či nezvýšia svoj príspevok zo sociálneho fondu na stravné lístky, lebo napríklad v našej firme to bude oproti predchadzajúcemu zákonu o DPH predstavovať navýšenie o 7,- Sk na lístok. Je to trochu nefér pre zamestnancov, takže nasledujúce kroky povedú k osloveniu zamestnávateľa nad zmenou výšky príspevku zo sociálneho fondu. Trošku to zákonodárci nedomysleli, ale žiadne prekvapenie z ich strany. Ak má niekto fakt korektné informácie ohľadom stravných lístkov, prosím reagujte na túto tému a pomôžte nám vyriešiť tento problém.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem všetkým krásny deň.

Prosím o radu - Stravné lístky nakupujeme bez DPH za cenu 73,- Sk.
Používame ich do konkrétnej, len jednej, jedálne.
Môžem ich účtovať nasledovne?

Nákup - 73,- Sk
Predaj zamestnancovi - 31,- Sk
Cena lístka pre zamestnanca sa skladá z 25,50 + 5,5 je DPH 19%
Soc.fond - 3,50 Sk
Sociálne náklady - 44,- Sk.

Prosím, aký máte na to názor?
ĎAKUJEM
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Dnes na školení boli jasne rozlíšené ceniny- gastrolístky - nezdaňovať, stravné lístky klasické- DPH na celú cenu jedla. Faktom však je že doteraz som za cenu jedla považovala cenu bez DPH, a z toho sme prispievali 55% . V zákone je však ak sa nemýlim najmenej 55% ceny jedla. A to je veľký rozdiel ! Napr. pri takto chápanej cene jedla 72 Sk, sme doteraz museli min. prispievať 39,60 ako minimum. Ak však je cenou jedla cena s DPH, a to je teda 85,70, tak príspevok najmenej 55% ceny jedla max. 44 Sk , by v tomto prípade mal byť predsa 44 Sk.

Asi pozor aj na tieto náklady. Ako ste to počítali doteraz. Ak sa niekomu chce reagovať, vcelku by ,ma to zaujímalo.
ďakujem
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Ja som bola tiež na školení, kde prednášal uvedený pán, alebo bola som na inom školení a školiteľka povedala iba svoj názor,lebo počula o rôznom výklade, stravné listky by sa nemali meniť, t.z.,že ich postup ostáva tak ako doteraz. Písala list na ministerstvo, ale ešte nedostala odpoveď.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Školenia na rôzne témy sú veľmi dobrá vec. Má to len jednu veľkú a podstatnú nevýhodu. Ak už idete na školenia vždy si treba vybrať kto prednáša. Nie všetci si vykladajú zákon rovnako a ak navštívite napríklad školenie na otázku DPH u dvoch rôznych prednášateľov ľahko sa Vám môže stať, že budete mať z toho pekný hokej.
0 0
Tomi Tomi

Tomi je offline (nepripojený) Tomi

Kupujeme listky za 64,30 s DPH 54+10.30doteraz zme počitali 55% z 54 = 29, 70 hradil zamestnavatel
45% z 54 = 24,30+ 4,60 DPH zamestnanec

Ak to má byť z cena celého listka 55% čiže z 64.30 = 35,40 Zamestnavatel
Zamestnanec potom 28,90 v čom je zahrnutá aj DPH 10.30?
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Ja som to počítala tak isto ako Tomi a od 1.5.2004 budem počítať tak ako píše v druhej vete. Povedali nám to tak na školení.
Zamestnávateľ má prispievať z ceny jedla a tá je aj s DPH. Ak by sa to daňovákom nepáčilo tak sa ešte dá povedať, že sme teda prispeli viac ako 55% z ceny bez DPH, len to musí byť v limite 44 Sk.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

V poradni na www.erend.sk som narazila na článok ohľadne stravných lístkov
aj stravovacích poukážok a zaujala ma jeho záverečná časť, kde sa píše :

Stravovacie poukážky sú ceniny s uvedenou nominálnou hodnotou a za túto nominálnu hodnotu sa aj predávajú. Na základe toho sú podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH oslobodeným plnením, ktoré vstupuje do koeficientu.

Naozaj hodnota poskytnutých stravovacích poukážok ovplyvňuje koeficient ?

Celý článok môžete nájsť na :

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=34650
0 0
slavo slavo

slavo je offline (nepripojený) slavo

tiež som to čítal, podľa mňa je to hlúposť , aspoň dúfam
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Nedávno som sa zúčastnila na školení a daňová poradkyňa z BA sa ohľadom zdaňovania stravných lístkov vyjadrila nasledovne:

Nový zákon o DPH v § 22 ods.4 je uvedené - Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ....., základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Daňová poradkyňa tvrdí, že tento § sa podľa jej názoru vzťahuje aj na stravné lístky, pretože firma poskytuje zľavu vo výške 55% - aj keď jej to káže iný zákon. Podľa nej sa stravné lístky zdaňujú ako doteraz, ale poslala žiadosť o vysvetlenie na ministerstvo, ktorá jej do dňa konania školenia zatiaľ neprišla.

ČO NA TO POVIETE?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Čím ďalej je to zamotanejšie. Stravné lístky zamestnancom na máj sa už iste predávali a podľa zákona bolo treba vystaviť do troch dní aj doklad o poskytnutí služby al. tovaru zamestnancom. A veru netrúfam si zatiaľ povedať cenu, za ktorú budeme predávať stravenky zamestnancom.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja tiež nakupujem gastrolístky.Nemôžem to spraviť tak, že si daň DPH z provízie neuplatním na vstupe ani na výstupe a nemám žiaden problém?
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ak si odpočítame DPH na vstupe z provízie za Gastrolístky musíme odviesť daň aj na výstupe. Môžeme jednoducho na vstupe daň z provízie neodpočítať ako tu už niekto písal a je "pokoj".
Na školení nám to včera jasne povedala Ing.Kováčiková. Pri stravných lístkoch (nie gastráčoch) sa zdaňuje celá hodnota lístka.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Čo pracovník DÚ, to iný názor. Na školení na ktorom som bola ja hovorila
prednášajúca, že MUSÍME DPH dávať na vstup aj na výstup.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Aké je teda konečné stanovisko k DPH z gastrolístkov ? Treba uhradiť DPH na výstupe z DPH za províziu ? A v akej výške - tú istú, čo je na vstupe ?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Gastrolístky zostávajú po starom.

A čo sa týka ostatných, ministri sa poistili pre prípad stravy bez kupónov(cenín), aby tak zabránili možným daňovým únikom. Tot všetko.

To mi potvrdili aj na daňovom úrade, aj keď neoficiálne.
Nevidím však dôvod, prečo by sa nemali rozlišovať stravné lístky-ceniny a ostatné stravné lístky ako bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkoch. To je podľa mňa hlúposť. Spoločnosti ako Ticket Restaurant, DeJaneur, Vaša stravovacia by tým pádom skončili a nebol by žiadny dôvod nakupovať stravné lístky od nich.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Pri uvedenom clanku je uz oprava :dagmar cierna, 26.5.2004 Vazeni citatelia Trendu, v clanku som nespravne uviedla, ze stravovacie poukazky ( typu gastrolistkov ) sa povazuju za ceniny a vstupuju do koeficientu. Ospravedlnijem sa za nespravny udaj.
Stravovacie poukazky sa nepovazuju pre ucely zakona o dani z pridanej hodnoty za ceniny a nevstupuju do koeficientu a nadalej plati, ze sa na ne dan z pridanej hodnoty neuplatnuje.
Dakujem za porozumenie
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

To, že gastrolístky sú ceniny a nevstupujú do koeficientu je jedna vec, ale čo provízia? Ja mám vyjadrenie z "i-poradcu" (som predplatiteľ Poradcu a keď zadám otázku, tak mi zadarmo odpovedajú), že DPH na výstupe pri predaji gastrolístkov zamestnancom sa z provízie neodvádza. Len dúfam, že daňoví úradníci nevymyslia niečo iné!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať