Zavrieť

Porady

DPH a medzinárodná preprava osôb

Prosím Vás o Váš názor na nasledovnú otázku: Sme spoločnosť ktorá vrámci svojej činnosti uskutočňuje prepravu osôb autobusmi do zahraničia. Autobus prechádza krajinami, ktoré su i nie sú členmi EÚ. Podľa zákona je miestom dodania prepravnej služby miesto kde sa preprava uskutočňuje. Slovenský úsek je podľa § 46 oslobodený od DPH, nečlenský štát sa podľa nášho zákona nezdaňuje myslim si že bude oslobodený, prípadne si prejazd nečlenským štátom zdaní konkrétna krajina a daň sa zaplatí na hranici, ako sa to robilo predtým aj u nás. Problematické sa mi zdá zdaňovanie prejazdov členskými štátmi. Podľa výkladu k zákonu o DPH uverejnenom v Poradcovi č. 10 je prepravca povinný sa registrovať v tej krajine kde sa preprava uskutočňuje. Zdá sa mi to administratívne veľmi náročné. Môže sa stať že do niektorej z krajín, budeme mať prepravu iba raz a budeme sa musieť zaregistrovať? Neexistujú nejaké limity po dosiahnutí ktorých sme povinný sa zaregistrovať za platitelov v čl. štátoch EÚ? Kde je možné nájsť zákony jednotlyvých štátov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ing.Kopáčiková z daňového riaditeľstva mi dala nasledovné stanovisko:cit. Zájazdová preprava - čiže osobná preprava zo SR do ČR - bez DPH pre občana aj pre PO neregestrovanú aj do iných štátov EU. Preprava osôb cezhraničná je vždy podľa § 46 oslobodená od DPH. Ak je preprava osôb medzi 2 štátmi je jedno či EÚ alebo 3. krajiny je vždy oslobodená. Platí to aj v ČR, Vo všetkých prípadoch môžete prepravu osôb oslobodiť.

    Kubo je offline (nepripojený) Kubo

    Kubo
    Vraciam sa ešte raz k tejto témo a chcem sa spýtať, či niekto nevie, kde je možné získať nejaký komplexný prehľad o krajinách, kde je doprava úplne oslobodená a kde je potrebné sledovať limity... alebo teraz súrne potrebujem zistiť, ako je to v Nemecku!
    Viem 100%, že medzinárodná doprava je úplne od DPH oslobodená v Dánsku,Írsku, Taliansku, Luxembursku, Portugalsku, vo Švédsku, Fínsku a Veľkej Británii.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Najrýchlejšie to zistíš na Bundesministerium der Finanzen, Referat Presse und Information, 11016 Berlin, Fax 030 2242-3260. Napíš, ako si pochodil. Dík

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Nakoľko výklad k § 46 je dosť nejednoznačný a od vyjadrenia z DRSR vo vyššie uvedenom príspevku už uplynulo veľa vody a daňový úradníci schytrali vraciam sa naspäť k tejto problematike, lebo mi nedá spávať. Na školení som sa pýtala Ing. Minárského, ktorý sa k osobnej doprave zahraničnej vyjadril v tom zmysle, že pochybuje, že by ma češi z tohto dôvodu registrovali. Overovala som si to aj na Finančnom úrade v Čechách, kde mi potvrdili, že je osobná doprava zahraničná od DPH oslobodená a nevzniká nám povinnosť registrácie. Niektorí SAD - kári sa však registrovali. Neviem či z dôvodu kabotáže alebo prečo. Prosila by som kolegov, ktorí majú nejaké znalosti z tejto problematiky o názor. Ako je to v ostatných krajinách? Budem vďačná za akýkoľvek poznatok z tejto problematiky.

    simonka je offline (nepripojený) simonka

    simonka
    Ak vykonávam aj prepravu podľa §46 ako to je s DPH na vstupe. Mám nárok na odpočet celý, alebo krátený?

    DPH a medzinárodná preprava osôb

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.