Zavrieť

Porady

KUPA BYTU - povodni majitelia

Dobry den,

ideme s manzelom kupovat byt, na ktory sme uz zlozili realitke aj zalohu na rezervaciu. Byt nam vsak majitelia uvolnia v januari 2007 /po dokonceni ich rodinneho domu/. Ako najlepsie to v zmluve ochranit, aby v januari nevznikol problem, ze ich nebudeme vediet dostat prec z toho bytu. Mame to ochranit tak, ze budeme ziadat, aby mali k januaru 2007 obaja zmeneny trvaly pobyt, tym padom im nemusime hladat nahradne ubytovanie a mozme sa do bytu nastahovat, alebo ako este sa da toto ochranit? Vyzeraju seriozne a chcu sa nastahovat do domu uz pred Vianocami, ale v dnesnej dobe doveruj ale preveruj. Teraz platime najom, a od jula, ked im pridu peniaze na ucet z uveru, budeme az do januara splacat aj najom v jednoizbovom byte a sucasne aj splatku uveru, takze najneskor v tom ferburari sa urcite chceme stahovat a nechcem aby vznikla situacia, ze to budu oni natahovat z dovodu nedokoncenia ich rodinneho domu. Za pomoc dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    ajuska
    Dobry den,

    ideme s manzelom kupovat byt, na ktory sme uz zlozili realitke aj zalohu na rezervaciu. Byt nam vsak majitelia uvolnia v januari 2007 /po dokonceni ich rodinneho domu/. Ako najlepsie to v zmluve ochranit, aby v januari nevznikol problem, ze ich nebudeme vediet dostat prec z toho bytu. Mame to ochranit tak, ze budeme ziadat, aby mali k januaru 2007 obaja zmeneny trvaly pobyt, tym padom im nemusime hladat nahradne ubytovanie a mozme sa do bytu nastahovat, alebo ako este sa da toto ochranit? Vyzeraju seriozne a chcu sa nastahovat do domu uz pred Vianocami, ale v dnesnej dobe doveruj ale preveruj. Teraz platime najom, a od jula, ked im pridu peniaze na ucet z uveru, budeme az do januara splacat aj najom v jednoizbovom byte a sucasne aj splatku uveru, takze najneskor v tom ferburari sa urcite chceme stahovat a nechcem aby vznikla situacia, ze to budu oni natahovat z dovodu nedokoncenia ich rodinneho domu. Za pomoc dakujem.

    Najjednoduchšie je zakompovovať do kúpnej zmluvy zmluvnú pokutu v "motivačnej výške" , ktorú budú platiť v prípade, že nehnuteľnosť neuvoľnia v termíne presne určenom v kúpnej zmluve. Môže byť na mesačne báze, alebo za každý deň.

    Taktiež by som navrhovala podmieniť zaplatenei časti kúpnej ceny až v prípade reálneho nasťahovania sa do kupovanej nehnuteľnosti, (napríklad cez vinkuláciu).

    Ak vám vznikne škoda, tak túto si môžete uplatniť samostatne.

    držím palce

    dana

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ajuska
    Dobry den,

    ideme s manzelom kupovat byt, na ktory sme uz zlozili realitke aj zalohu na rezervaciu. Byt nam vsak majitelia uvolnia v januari 2007 /po dokonceni ich rodinneho domu/. Ako najlepsie to v zmluve ochranit, aby v januari nevznikol problem, ze ich nebudeme vediet dostat prec z toho bytu. Mame to ochranit tak, ze budeme ziadat, aby mali k januaru 2007 obaja zmeneny trvaly pobyt, tym padom im nemusime hladat nahradne ubytovanie a mozme sa do bytu nastahovat, alebo ako este sa da toto ochranit? Vyzeraju seriozne a chcu sa nastahovat do domu uz pred Vianocami, ale v dnesnej dobe doveruj ale preveruj. Teraz platime najom, a od jula, ked im pridu peniaze na ucet z uveru, budeme az do januara splacat aj najom v jednoizbovom byte a sucasne aj splatku uveru, takze najneskor v tom ferburari sa urcite chceme stahovat a nechcem aby vznikla situacia, ze to budu oni natahovat z dovodu nedokoncenia ich rodinneho domu. Za pomoc dakujem.
    Priamo Ti asi neporadím, mám len pár takých nápadov.

    Ak som dobre pochopil, Ty im dáš peniaze už v júli, oni tam budú bývať a uvoľnia byt až v januári. Predpokladám, že prepis domu sa uakutoční po prevedení prostreidkov.

    Neviem, či ste si za túto výhodu pre nich dohodli nejakú finančnú kompenzáciu (veď vy im vlastne ten byt budete prenajímať), ale niečo by ste mohli požadovať. Tak mi napadlo, že ak teraz vám nebudú nič platiť, uzatvoriť nájomnú zmluvu s platením nájmu od januára, ak do tej doby byt neuvoľnia.

    Alebo priamo v zmluve dodhonúť, že im vyplatíte napr. len 90% ceny bytu a zvyšných 10% až po jeho uvoľnení. Finančne ich prinútiť, aby aj oni mali záujem na urýchlenom opustení bytu po tom januári.

    Možno existujú aj iné zákonné spôsoby, veď vy budete de facto vlastníkom bytu a snáď máte právo vysťahovať niekoho, kto neoprávnene bude užívať váš byt. Ale tie ekonomické sankcie sa mi zdajú prijateľnejšie a nie také drastické ako deložovanie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dana9, medzi nami musí asi existovať najaké rádiové spojenie. Nezávisle máme rovnaké nápady a myšlienky. Dnes máš rýchlejšie prsty Ty, takto vyzerá, že opisujem od Teba ako v škole.

    ajuska je offline (nepripojený) ajuska

    ajuska
    dakujem za rady. Riesime to financne tak, ze znacna cast bude uver a mensia cast bude hotovost. Na zaklade toho, ze stahovanie prebehne az o niekolko mesiacov, majitelia nam znizili cenu bytu o 50.000 Sk. Mozno by sme to teda mohli v zmluve zakomponovat tak, ze uver im nabehne uz v juli a tu hotovostnu ciastku im poukazeme na ucet v den uvolnenia bytu z ich strany. Ked nebudu suhlasim s tymto riesenim, asi to budeme riesit tymi sankciami. Potom nam uz len ostane dufat, ze sme narazili ozaj na serioznych ludi, ktori nam nebudu robit problemy a obe strany budu spokojne.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Chobot
    dana9, medzi nami musí asi existovať najaké rádiové spojenie. Nezávisle máme rovnaké nápady a myšlienky. Dnes máš rýchlejšie prsty Ty, takto vyzerá, že opisujem od Teba ako v škole.

    Rádiové spojenie , tiež ma to už napadlo , keď otvorím poradu, tak najprv pozriem, na akú tému odpovedáš, a tam už len prikladám súhlas. Ale faktom je, že si mi už párkrát poopravil môj mylný názor .

    Z dlhodobého hľadiska sledujem, že ráno sa dostanem k porade skôr, tak stíham aj skôr odpovedať:p


    dana

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    ajuska
    Dobry den,

    ideme s manzelom kupovat byt, na ktory sme uz zlozili realitke aj zalohu na rezervaciu.Myslím si, že keď platíte reaalitku bolo by na mieste keby Vám z ich skúseností aj poradili ako to najvhodnejšie urobiť. Byt nam vsak majitelia uvolnia v januari 2007 /po dokonceni ich rodinneho domu/.Vyhovuje Vám takáto kúpa pri súčasnom prebytku bytov na trhu - iba rečnícka otázka. Ako najlepsie to v zmluve ochranit, aby v januari nevznikol problem, ze ich nebudeme vediet dostat prec z toho bytu. Mame to ochranit tak, ze budeme ziadat, aby mali k januaru 2007 obaja zmeneny trvaly pobyt, tym padom im nemusime hladat nahradne ubytovanie a mozme sa do bytu nastahovat, alebo ako este sa da toto ochranit? Žiadosť o zmenu trvalého pobytu podľa mňa by nič nevyriešilo.Vyzeraju seriozne a chcu sa nastahovat do domu uz pred Vianocami, ale v dnesnej dobe doveruj ale preveruj. Teraz platime najom, a od jula, ked im pridu peniaze na ucet z uveru, budeme az do januara splacat aj najom v jednoizbovom byte a sucasne aj splatku uveru, takze najneskor v tom ferburari sa urcite chceme stahovat a nechcem aby vznikla situacia, ze to budu oni natahovat z dovodu nedokoncenia ich rodinneho domu. Za pomoc dakujem.
    Neviem či tomu dobre rozumiem, ale "súčasní majitelia" budú bývať už vlastne od júla vo Vašom byte a Vy budete za tento byt platiť nájom ?
    Ak je to tak ja by som urobila súčasne so zaplatením prevod vlastníctva bytu na Vás tak ako to treba teda so zavkladovaním a uzavrela by som s "majiteľmi" zmluvu o nájme na dobu určitú do potrebného termínu. V prípade, že by tento termín nedodržali dá sa dohodnúť zmluvná pokuta napr. 500,- Sk za každý deň predĺženého nájmu.

    ajuska je offline (nepripojený) ajuska

    ajuska
    RADA, dakujem za radu.

    Ono je to tak, ze sice je na trhu prebytok bytov, lenze konkretne tento jeden je v lokalite, ktoru sme dlhsie hladali a za velmi dobru cenu. To platenie najomneho som myslela tak, ze jednak od jula uz budeme splacat hypoteku a sucasne prenajom 1 izboveho bytu, v ktorom v sucasnosti s manzelom byvame. Cize nemala som na mysli najomne v tom trojizbovom byte, ktory ideme kupovat. Este nemam zmluvu od realitky, snad to vystahovanie tam bude dostatocne ochranene, oni mi navrh zmluvy sami predlozia. Dohodli sme sa s manzelom, ze urcite si to dame este odkontrolovat pravnikovi, nech nam aj on poradi, ako je najlepsie celu vec ochranit.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Nie celkom suhlasim s Radou, neriesila by som to najomnou zmluvou (najomca ma urcite zakonne prava a prenajimatel musi pri skonceni najmu dodrzat urcite postupy), tiez by som skor do kupnej zmluvy zakomponovala, ze do jula su opravneni byt uzivat, platit naklady spojene s uzivanim bytu a zavazok predavajucich uhradit vsetky naklady vzniknute z uzivania bytu, aj tie, ktore budu dodavatelmi vyuctovane neskor.
    Takto nebudu mat postavenie najomcov, ale opravnenych drzitelov, a teda uplynutim dohodnutej doby ich opravnenie byt uzivat konci, bez akychkolvek predlzeni.

    Pripadne omeskanie s vystahovanim by som tiez navrhovala riesit zmluvnou pokutou, ako pisala Danka, za kazdy den omeskania s odovzdanim bytu, de facto za kazdy den neopravneneho uzivania (nad dohodnutu dobu) trebars vo vyske 500 Sk - 1000 Sk denne, nech ich to naozaj strasi, ze termin je pevny.

    Nezabudnite - ak ide o prevod bytu, treba k navrhu na vklad prilozit aj potvrdenie spravcu bytoveho domu, ze k bytu nie su nedoplatky.

    Ak je predmetom kupy aj pozemok, dajte si pozor na "vycislenie vymery pripadajucej na spoluvlastnicky podiel" - momentalne je na katastroch moda kvoli takymto blbotinkam prerusovat alebo rovno zastavovat konanie.

    nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

    nobody007
    Problémy v skutočnosti nespôsobuje právo a dokonca ani právnici (aspoň tí dobrí)!
    Problémy spôsobujú ľudia a začínajú vždy až vtedy, keď si nectia záväzky! Ach, kde je dnes staré rímske "Pacta sunt servanda"?!

    Žiadna zmluva Ti nezabezpečí, že od januára budeš bývať v svojom bytíku. Je síce pravda, že tvrdý postih vo forme vysokej zmluvnej pokuty môže byť veeeľmi motivujúci, ale 100% záruku Ti nedá (aj keď peniaze hýbu svetom)!

    Ono totiž jedna vec je dohodnúť zmluvnú pokutu, vecou druhou je však jej vymoženie. A tam niekde bruslia naše známe slovenské súdy...

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    inak v pripade, ak nebude (alebo nebola) posunuta ucinnost zakona o trvalych pobytoch (nie presne takto sa vola), tak od juna alebo jula by trvaly pobyt mal fungovat tak, ze ak niekto nema list vlastnictva alebo najomnu zmluvu k nejakej nehnutelnosti, pride vlastnik nehnutelnosti na obecny urad a odhlasi proste toho cloveka, co sa tam neopravnene zdrziava z trvaleho pobytu. a potom staci zavolat mestskych policajtov a povedat> dobry den, niekto sa mi nastahoval do bytu.
    Trvaly pobyt nezaklada ziadne pravo uzivat nehnutelnost, tzn. ak im padne lehota (januar 2007), nemaju tam co hladat, aj keby mali neviem aky perfektny trvaly pobyt

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    nobody007
    Problémy v skutočnosti nespôsobuje právo a dokonca ani právnici (aspoň tí dobrí)!
    Problémy spôsobujú ľudia a začínajú vždy až vtedy, keď si nectia záväzky! Ach, kde je dnes staré rímske "Pacta sunt servanda"?!

    Žiadna zmluva Ti nezabezpečí, že od januára budeš bývať v svojom bytíku. Je síce pravda, že tvrdý postih vo forme vysokej zmluvnej pokuty môže byť veeeľmi motivujúci, ale 100% záruku Ti nedá (aj keď peniaze hýbu svetom)!

    Ono totiž jedna vec je dohodnúť zmluvnú pokutu, vecou druhou je však jej vymoženie. A tam niekde bruslia naše známe slovenské súdy...

    A co tak riesenie>
    namiesto zmluvnej pokuty zakotvit JEDNOZNACNU povinnost v dohodnuty den byt uvolnit + ustanovenie:
    "Predavajuci vyslovne suhlasia s tym, aby v pripade, ze byt v dohodnuty den neuvolnia, byt vypratali kupujuci na naklady a riziko predavajucich".

    Prakticky dosah
    - mozes v den D vstupit do bytu a vymenit zamky
    - mozes ich veci z bytu vypratat hoci aj na schodisko a nechat ich tam
    pretoze s tym vopred suhlasili a vedeli, ze porusenie povinnosti vyvola v zmluve uvedene nasledky.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu vo veci našej kolegynky. Prípad ako vyšitý z TV , vlastnila byt, platila nájomné a všetko ako bolo treba. Má však ( nevydarenú ) dcéru, ktorá si vzala veľkú pôžičku a nevládala ju potom splácať, tak kolegyňa v snahe pomôcť dcére sama vzala pôžíčku, z tej vyplatila dcérinu pôžičku. Ibaže medzitým jej manžel sám prišiel o prácu, pôžičku nevládali splácať , keďže ručili bytom pôžičková spoločnosť im ho chcela vziať. Nakoniec sa dohodli, že ak nájdu niekoho kto ten byt kúpi a vysporiadajú z toho pôžičku, tak to bude v poriadku. Kupcu našli, byt vzal manžel druhej dcéry a dohodli sa, že kolegyňa s manželom budú zaťovi splácať pôžičku každý mesiac s tým, že až pôžičku celú vyplatia, tak im byt " vráti ". Ja sa chcem len opýtať ako toto ošetriť , akú zmluvu použiť, aby to mala čierne na bielom. Stačí nejaká zmluva o prenájme s tým, že tam bude klauzula, že po splatení im byt zať vráti za nejakú symbolickú sumu vráti. Alebo radšej spísať zmluvu o budúcej zmluve? Prosím poraďte.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu vo veci našej kolegynky. Prípad ako vyšitý z TV , vlastnila byt, platila nájomné a všetko ako bolo treba. Má však ( nevydarenú ) dcéru, ktorá si vzala veľkú pôžičku a nevládala ju potom splácať, tak kolegyňa v snahe pomôcť dcére sama vzala pôžíčku, z tej vyplatila dcérinu pôžičku. Ibaže medzitým jej manžel sám prišiel o prácu, pôžičku nevládali splácať , keďže ručili bytom pôžičková spoločnosť im ho chcela vziať. Nakoniec sa dohodli, že ak nájdu niekoho kto ten byt kúpi a vysporiadajú z toho pôžičku, tak to bude v poriadku. Kupcu našli, byt vzal manžel druhej dcéry a dohodli sa, že kolegyňa s manželom budú zaťovi splácať pôžičku každý mesiac s tým, že až pôžičku celú vyplatia, tak im byt " vráti ". Ja sa chcem len opýtať ako toto ošetriť , akú zmluvu použiť, aby to mala čierne na bielom. Stačí nejaká zmluva o prenájme s tým, že tam bude klauzula, že po splatení im byt zať vráti za nejakú symbolickú sumu vráti. Alebo radšej spísať zmluvu o budúcej zmluve? Prosím poraďte.
    Tu ide skôr o vzájomnú dôveru, než o nejaké zmluvné vzťahy. Ja by som to bol riešil inak - ten zať mal požičať peniaze rodičom a mali zriadiť vecné bremeno - záložné právo v prospech zaťa s tým, že ak splatia pôžičku, tak sa vecné bremeno zruší. Nemôžete teraz spísať zmluvu s tým, že byt sa o X rokov prepíše späť. Teda môžete, ale neviem, akú právnu váhu bude mať takáto dohoda. Na katastri žiadnu, tam bude treba aj tak urobiť prepis formou darovacej alebo kúpno predajnej zmluvy.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Chobot Pozri príspevok
    Tu ide skôr o vzájomnú dôveru, než o nejaké zmluvné vzťahy. Ja by som to bol riešil inak - ten zať mal požičať peniaze rodičom a mali zriadiť vecné bremeno - záložné právo v prospech zaťa s tým, že ak splatia pôžičku, tak sa vecné bremeno zruší. Nemôžete teraz spísať zmluvu s tým, že byt sa o X rokov prepíše späť. Teda môžete, ale neviem, akú právnu váhu bude mať takáto dohoda. Na katastri žiadnu, tam bude treba aj tak urobiť prepis formou darovacej alebo kúpno predajnej zmluvy.
    Ďakujem, problém bol ale práve v tom, že on aj keby chcel tak nemohol peniaze požičať, pretože to nemal vlastné peniaze ale vzal doslova hypotéku a ručí tým ( pôvodne ) kolegyniným bytom . Kolegyňa chcela len to ošetriť nejakou zmluvou medzi zaťom a sebou, že až mu tie peniaze vrátia ( čiže tú hypotéku vlastne splácajú ona s manželom ), tak že neostane na ulici. Myslíš, že skutočne tu nie je nejaká možnosť ošetriť to zmluvou ( akože oni budú pravidelne splácať tú hypotéku a on hoci by rovno aj byt neprepísal na nich, ale musí ich tam doživotne nechať bývať)?
    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32 Pozri príspevok
    Ďakujem, problém bol ale práve v tom, že on aj keby chcel tak nemohol peniaze požičať, pretože to nemal vlastné peniaze ale vzal doslova hypotéku a ručí tým ( pôvodne ) kolegyniným bytom . Kolegyňa chcela len to ošetriť nejakou zmluvou medzi zaťom a sebou, že až mu tie peniaze vrátia ( čiže tú hypotéku vlastne splácajú ona s manželom ), tak že neostane na ulici. Myslíš, že skutočne tu nie je nejaká možnosť ošetriť to zmluvou ( akože oni budú pravidelne splácať tú hypotéku a on hoci by rovno aj byt neprepísal na nich, ale musí ich tam doživotne nechať bývať)?
    Ďakujem
    Tak potom nech spíšu zmluvu o zriadení vecného bremena - práva doživotného užívania nehnuteľnosti a nech to zapíšu v katastri na LV. Tak bude mať kolegyňa s manželom aspoň akú takú istotu, že ich z bytu nevyhodia. Ale pokiaľ by sa ten zať zaťal, tak im môže spraviť takú habaďúru, že po splatení bytu im byt naspäť neprepíše a nechá si ho.

    Dalo by sa spraviť ešte aj to, že by sa byt už teraz prepísal na kolegyňu s tým, že záložé právo banky zostane na byte zapísané. Toto ale treba vopred odkonzultovať s bankou, či s tým bude súhlasiť.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Chobot Pozri príspevok
    Tak potom nech spíšu zmluvu o zriadení vecného bremena - práva doživotného užívania nehnuteľnosti a nech to zapíšu v katastri na LV. Tak bude mať kolegyňa s manželom aspoň akú takú istotu, že ich z bytu nevyhodia. Ale pokiaľ by sa ten zať zaťal, tak im môže spraviť takú habaďúru, že po splatení bytu im byt naspäť neprepíše a nechá si ho.

    Dalo by sa spraviť ešte aj to, že by sa byt už teraz prepísal na kolegyňu s tým, že záložé právo banky zostane na byte zapísané. Toto ale treba vopred odkonzultovať s bankou, či s tým bude súhlasiť.
    Ďakujem, idem pohľadať nejakú zmluvu o vecnom bremene, poviem im aj tú druhú altenratívu, ale dosť pochybujem, že by banka po tých opletačkách ešte na toto pristúpila.

    Veľmi, veľmi ďakujem aj v mene kolegyni.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Ešte dve otázky, zmluvu som našla, prepísala podľa potreby, ale chcem sa opýtať, zápis do katastra na nového majiteľa bytu už bol urobený, to vecné bremeno, ktoré sa založí zmluvou, to treba tiež zapísať na kataster? Asi sa pýtam blbosť, ale pre mňa je toto úplne neznáma vec. A druhá otázka je, že to vecné bremeno bude platiť len vtedy ak kolegyňa bude platiť hypotekárny úver namoesto zaťa. Ja som to napísala tak, že vecné bremeno bolo zriadené na základe dohody oboch strán a bude platiť iba za podmienky že kolegyňa budem ku 20.dňu v mesiaci uhrádzať čiastku 320 € na účet Tatrabanky. Je to prosím OK? Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32 Pozri príspevok
    Ešte dve otázky, zmluvu som našla, prepísala podľa potreby, ale chcem sa opýtať, zápis do katastra na nového majiteľa bytu už bol urobený, to vecné bremeno, ktoré sa založí zmluvou, to treba tiež zapísať na kataster?
    Áno, vecné bremeno sa zapisuje vkladom do katastra ako napr. prevod nehnuteľnosti. V opačnom prípade nemá takú právnu váhu. AK je ale zapísané v liste vlastníctva, tak to odtiaľ nikto len tak ľahko nevymaže.

    jana32 Pozri príspevok
    Asi sa pýtam blbosť, ale pre mňa je toto úplne neznáma vec. A druhá otázka je, že to vecné bremeno bude platiť len vtedy ak kolegyňa bude platiť hypotekárny úver namoesto zaťa. Ja som to napísala tak, že vecné bremeno bolo zriadené na základe dohody oboch strán a bude platiť iba za podmienky že kolegyňa budem ku 20.dňu v mesiaci uhrádzať čiastku 320 € na účet Tatrabanky. Je to prosím OK? Ďakujem
    Nie, nie je to OK. Vecné bremeno je bezpodmienečné. Nedá sa to podmieniť platením splátok hypotéky či nájomného. Raz sa zriadi vecné bremeno a to platí až kým sa nezruší. Kataster nebude preverovať či sledovať, či niekto niečo platí a v závislosti od toho bude aktualizovať vecné bremeno. Predstav si to ako tabuľku na pozemku, kde je napísané "Na tento pozemok môže vstúpiť osoba XY." Tak tá osoba tam môže vstupovať. Na tabuľku sa nedá zapísať, že tá osoba musí niečo platiť a len vtedy má prístup. TAkto sformulované to možno kataster zapíše, ale ak by kolegyňa neplatila, tak kataster to nebude brať do úvahy a vecné bremeno na základe toho nezruší. Je presne dané, na základe čoho s vecné bremeno ruší.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.