Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    len na okraj, ak nerobíte knihu jázd, tak 80% z odpisov, poistiek, servisu...všetkého čo sa týka auta....
    Doplnené, v prípade ak použijete § 19 ods. 2 písm. l) bod. 3. ZDP , tak sa postupuje ako doteraz, tj. uplatniť 80% nákladov aj dph...zmena je, ak sa použije postup podľa § 19 ods. 2 písm. t), keď sa používa aj na súkromné účely a vtedy sa krátia odpisy,poistky,servis...aspoň ja som to takto pochopila
    Doplnené, nezmažem odpoveď, lebo sa veľa komentovalo....a všetkým ešte raz ďakujem
    ---------------------------------------------------
    Táto odpoveď je zmätočná. Platí komentár, ktorý uviedla martina2006 od FS.
    upravil marjankaj
    Naposledy upravil JM1968 : 27.02.15 at 10:49

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Ing. Iveta Slukova, Ekosun, misa, nika.sum, kajanakaja, Natty, emma01, baculacik
    Nevhodné (1)
    7
    29 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kuravesele a nezabudnúť, že pre zamestnanca je to nepeňažný príjem
    martina2006 tak sa účtuje, keď sa používa auto aj na súkromné účely, ale ak uplatním paušál 80% na PHM, preto aby som nemusela viesť knihu jázd, ale auto využívam iba pre firmu, tak nemusím krátiť odpisy, poistky, servis...
    cacka Súhlasím s "martina2006"
    kuravesele ale 80% paušál sa po novom môže viesť, iba keď je auto používané na firemné a aj na služobné účely...to platí od 01.01.2015 , a ten paušál to nie je iba tak, že ja si zmyslím že budem PHM dávať PHM 80/20, je to ešte komplikovanejší spôsob ako kniha jázd...
    Centrum V čom vidíš rozdiel pred a po 1. .1.2015 ? Ak používa auto len na firemné účely, nevidím žiadny rozdiel v posudzovaní nákladov pri nevedení knihy jázd.
    A služobné účely - je to isté. Odpoved EVUŠ na položenú otázku je OK.
    Ak ale používa aj na súkromné účely, je to o inom,
    kuravesele Centrum paragraf 19 ods. 2 písmena t zákona o dani z príjmu

    http://www.porada.sk/t259994-ked-upl...cku-firma.html
    martina2006 ale ja postupujem podľa §19 ods. 2 písmena l zákona o dani z príjmu - vozidlo je využívané iba ako firemné a používam paušál 80%, aby sme nemuseli viesť knihu jázd. Súkromne sa vozidlo nevyužíva.
    kuravesele prečítaj si ten paragraf
    Centrum Kuravesele ale ide o písm. l ( nie t) prečítaj aj § 19 ods.2 písm l - ten platil aj platí, , samozrejme, ak používa auto len na firemné účely
    martina2006 Kuravesele, kde je v zákone napísané, že 80% paušál môžem používať, iba vtedy, keď auto sa používa na firemné a súkromné účely ?
    IvonaB Pripájam sa do diskusie.... Uvazujem, ak teda podla vyjadrenia FS mozem aj nadalej pouzivat pomer 80:20, aby som nemusela robiť knihu jázd a to aj v prípadne sluz. vozidla, ktoré využívam výlučne na podnikanie tak sa pýtam, ako v prípade danovej kontroly dokážem, že toto sluz. vozidlo naozaj vyuzivam výlučne na podnikanie??? Jedinou moznostou je predloziť knihu jázd....ale ked uz musim robit knihu jázd, je nezmysel uplatnovat pausal 80%....to si mozem dat do nakladov rovno 100% z PHM, nie???
    JM1968 áno, to písmeno T sa týka všetkého, skúsim priložiť toto, hádam bude užitočné
    http://www.porada.sk/t259482-nepenaz...d-80-20-a.html
    martina2006 Prikladám odpoveď z finančnej správy:
    Dobrý deň,

    v prípade, že daňovník využíva motorové vozidlo výlučne v súvislosti s príjmami z podnikania a uplatňuje 80% paušálne výdavky pri nákupe PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l/ bod 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP), ostatné súvisiace výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľného príjmu (napr. odpisy, nákup náhradných dielov, opravy) si môže uplatňovať vo výške 100%.

    ----
    Ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) bod. 3. ZDP sa s účinnosťou od 1.1.2015 nezmenilo, a pri uplatňovaní paušálnych výdavkov do výšky 80% sa aj po 1.1.2015 postupuje rovnako ako do 31.12.2014. Uvedený spôsob uplatňovania výdavkov je zjednodušený spôsob, ktorý nevyžaduje vedenie knihy jázd. Jeho uplatňovaním daňovník nedeklaruje, že celkovo využíva vozidlo na podnikanie len na 80% (nemusí teda krátiť ostatné súvisiace výdavky), jedná sa len o zjednodušený spôsob, ktorý má zabezpečiť zníženie administratívneho zaťaženie a teda väčší komfort pre daňovníka.



    ---
    S pozdravom,
    Ing. Lea Bulíková
    Kontaktné centrum podpory
    Finančné riaditeľstvo SR
    JM1968 super, snažím sa pridať bodík, ale nechce, tak len takto vďaka
    Centrum Konečne objasnenie pre všetkých .
    Vďaka martina2006
    karakul JM1968 - ak príspevok od martina2006 zmenil tvoj názor na problematiku, mala by si opraviť svoju odpoveď s poukazom na správnu.
    JM1968 fakt,dopíšem, lebo ja som bola zameraná na písmeno T a pritom to rieši písmeno L
    kuravesele ako, ja s tou odpoveďou nesúhlasím, ...lebo veľa krát sa aj mne stalo, že finančná správa odpovedala aj volovinu...ako mne logicky vychádza, že keď začnem používať paušál 80% (tak prečo si neuplatním tých 20%? asi preto, že to auto je používané aj na iné účely ako je podnikanie? A keď by bolo používané IBA na podnikateľský účel, tak predsa nemám problém napísať jazdy kde chodím...a podnikateľ si uplatní 100%, isto nebude tak solidárny napr. vo firme, kde má 50 zamestnancov a používajú firemné autá... prečo je tiež napísané v paragrafe 19 ods I 3 bod "do výšky 80%?) Ako isto so mnou väčšina nebude súhlasiť...ale je to môj postoj...
    JM1968 Ja som to zas pochopila tak, že neuplatnenie 20% neznamená priznanie, že používame auto na osobné účely, používame ho len na firemné, ale kvôli nevedeniu knihy jázd nastáva krátenie...Trochu odbočím k telefonom, že tiež používame len na firemné účely, ale zákon od nás chce, aby sme to aj preukázali, kedže nevieme, krátime aby bol pokoj....je to nedaňový náklad a koniec....tak teraz neviem....
    nika.sum Ono je super ich odpoved, ale ako to bude v praxi. Je na podnikatelovi dokazat pri pripadnej kontrole, ze pouziva vozidlo len na podnikanie a kedze nevedie knihu jazd, tak to asi nebude vediet dokazat...na toto som bola upozornena danovou poradkynou este v minulom roku pred platnostou pism). t...
    Tiez by ma zaujimalo, konatel ma firemny telefon, ak sa rozhodnem ist podla pism). t urcim pomer pouzivania na sukromne ucely odhadom napr. 30% a cize tychto 30% bude nedanovych, dph z nich bude neuplatnena a vtom pripade,aj ked konatel nie je zamestnancom tento pomer by si mal uplatit ako nepenazny prijem §8 (podla Ing.Mgr.Tuzinskeho vo videoskoleni) a moze si potom konatel uplatnovat 500 Eur oslobodenie?
    kavka Ja si myslím, že pravdu má JM1968
    kuravesele prečo sa potom všade píše, že paušál je najkomplikovanejší spôsob preukazovania PHL?
    emma01 Zdroj: portál FS

    Spotreba PHL



    Pri používaní motorového vozidla zahrnutého do obchodného majetku si môže daňovník sám vybrať spôsob, akým bude postupovať pri uplatňovaní preukázateľne vynaložených daňových výdavkov na spotrebované PHL, pričom mu zákon v ustanovení § 19 ods. 2 písm. l/ ponúka vybrať si jeden z troch možných ustanovených spôsobov. Podľa tohto ustanovenia môžu postupovať právnické osoby a fyzické osoby, ktoré neuplatňujú spotrebu PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov. Ak má daňovník zaradených v obchodnom majetku viac automobilov, môže na každý z nich použiť iný spôsob uplatňovania podľa tohto ustanovenia. Pri všetkých troch možnostiach je však daňovník povinný preukázať nákup PHL reálnym dokladom o nákupe a cene PHL.
    V obidvoch prípadoch daňovník nie je povinný viesť evidenciu jázd.



    Pre rok 2015 ustanovenie § 19 ods. 2/ písm. l/ zákona o dani z príjmov zmenený nebol, teda daňovníci aj naďalej môžu podľa neho postupovať. To znamená, že ak daňovník využíva motorové vozidlo výlučne v súvislosti s podnikaním, môže sa rozhodnúť zahrňovať výdavky na PHL do daňových výdavkov vo výške 80% z celkového nákupu PHL.

    Daňovník, ktorý používa vozidlo aj na súkromné účely môže zahrnúť výdavky na spotrebu PHL do daňových výdavkov len vo výške, v akej ho používa v súvislosti s podnikaní, najviac však do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu PHL.

    V obidvoch prípadoch daňovník nie je povinný viesť evidenciu jázd.

    3) Výdavky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie

    Daňovník môže uplatniť výdavky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

    Pri tomto spôsobe si daňovník môže uplatniť paušálne výdavky na spotrebu PHL do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie. Daňovník je pritom povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. K uplatneniu tohto spôsobu mu stačia doklady o nákupe PHL, ktoré musí pri prípadnej daňovej kontrole preukázať. Tento spôsob eliminuje administratívnu náročnosť preukazovania daňových výdavkov a je všeobecne pre daňovníka komfortnejší.

    Materiál je rozsiahlejší. Vyňala som len tú časť, ktorá sa týka tejto témy.
    Krakonoš Chcem poprosiť o celý názov dokumentu alebo link naň. Chcem si to celé prečítať a neviem to stránke FS nájsť. Ďakujem.
    emma01 Na stránke FS klikni na FAQ a do vyhľadávania si daj Spotreba PHL. Je tam viacero odkazov na výber.
    Erika-ežka https://podpora.financnasprava.sk/in...e=Spotreba-PHL
    https://podpora.financnasprava.sk/in...3%A9ho-majetku

    vyberám: "Ak daňovník využíva motorové vozidlo len v súvislosti s príjmami z podnikania a účtuje o ňom ako o obchodnom majetku, neznamená to, že uplatnením 80 % paušálnych výdavkov na pohonné látky používa vozidlo aj na súkromné účely. Uplatňovanie výdavkov na spotrebu PHL týmto spôsobom nemá vplyv na ostatné ustanovenia zákona o dani z príjmov týkajúce sa uplatňovania odpisov a iných výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto vozidlom, ak daňovník využíva vozidlo iba v súvislosti s podnikaním. "
    Betina2 podobne ako IvonaB to vnímam aj ja. Keď si pozorne prečítate § 19 ods. 2 písm. t) tak sú tam 2 možnosti - buď stanovím pomer využívania majetku na služobné a súkromné účely vo výške 80% a podľa neho uplatňujem....alebo ten pomer nestanovím alebo stanovím v inej výške ako 80% podla bodu 2, lenže v bode 2. je uvedené - citujem
    "2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu." ...z toho mi jasne vyplýva, že pokial nepreukážem využitie na 100% tak nemôžem použiť pomer 100%....a kedže použitie vozidla na služobné účely preukazujem výhradne predložením vypracovanej knihy jázd, tak si myslím, že to je jediný spôsob ako si uplatniť 100% aj z ostatných nákladov na dané vozidlo. Logicky mi potom vychádza, že áno, môžem si síce podla bodu l) uplatniť 80% ak sa tak rozhodnem, ale vzhľadom na znenie bodu l) neviem preukázať 100% využitie na podnikanie v prípade uplatnenia iba 80% paušálu na phl.....takže výsledok-ak nechcem krátiť všetko, potrebujem knihu jázd....ale na druhú stranu aj ked budem viesť knihu jázd pre účely bodu l) aby som si mohol uplatniť 100% ostatných nákladov, tak mi zákon nezakazuje paušalizovať náklady na spotrebované PHL....iná haluz, ale vnímam zo takto. Žiaľ.

    ešte k JM1968 a telefonom - neviem to inak pridať - preukazovanie telefonnych hovorov na firemne učely viete jednoducho podrobným výpisom hovorov... a operator ich spraví aj spätne, ak treba. Ja napríklad mám výpis hovorov aktivovaný...ako inak sa dajú preukázať ? Pokial je výška poplatkov z dlhodobého hladiska vo vykazanom priemere a nevymyká sa extrémne, nie je dôvod podrobne sa rýpať v rozpise hovorov si myslím......ked viem že tel. používa len konatel a nie zamestnanci a v priebehu posledných 6-12 mesiacov štatisticky preukážem, že sa odchýlka vo výške hovorného nezmenila o percentuálne napríklad pri mesačnom poplatku o viac ako 5-10 % tak si myslím že je to v pohode...no je to administratívne náročnejšie, ale stále lepšie ako nemať v rukách žiaden argument. Ked k tomu priložím výpis z hovorov, malo by to stačiť. V opačnom prípade nech mi oni dokážu ale nie z tel. čísiel ale z obsahu hovorov, či boli čisto súkromné...veľa z nás konzultuje alebo telefonuje aj na iné ako firemné čísla klientov a pritom ide o pracovné veci.
    JM1968 za telefony ďakujem, aj mi dali cca 8 stranový výpis hovorov, ale ja neviem, čo sú to za čísla....okrem toho na jednej fa sú všetky firemné mobily, internet aj televízia...takže sme sa dohodli na krátení
    Betina2 ak ste sa dohodli na krátení, je to vaše rozhodnutie, no pri 8 stranách hovorov každý mesiac pochybujem že každé jedno volanie si preveria, ved tak či onak, môžeš zisťovať napríklad telefonicky kadečo, jednorázovo aj pravidelne, na obvyklé aj cudzie čísla.. ja som toho názoru že už fakt že sa niečo nevymyká z priemeru a dokladujem to výpisom z účtu (ktorý mimochodom nie je povinné mať), tým deklarujem, že robím v tejto veci preventívne opatrenia na dokazovanie. Závisí aj na kolko tel.čísiel to máte pridelené, či to používajú zamestnanci aj s povolením na súkromné hovory atď...alebo či platíte len za skutočne prevolané hovory....
      zbaliť

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Ak nerobíte knihu jázd, môžete si uplatniť iba 80% nákladov PHM à tým pádom i DPH len vo výške 80%

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    baculacik, ľubka, Betina2, Dav, kajanakaja, emma01, Centrum
    Nevhodné (1)
    6

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    To písanie v komentároch a rolovanie hore-dole naozaj sprehľadnilo prácu s Poradou .

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    mato.daco, Dav, emma01, marjankaj
    Neužitočné (1)
    3

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... cieľom zmien nebolo uľahčiť a sprehľadniť prácu aktívnym používateľom a už vôbec nie prispievateľom

    Ako účtujete nákup PHM v 01/2015? Myslím tým uplatnenie 80% výdavkov, mám krátiť aj DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.