Zavrieť

Porady

Ako má postupovať prepravná spoločnosť - platca dph pri vystavených odberateľských faktúrach?

Sme prepravná spoločnosť, mám nejastnosti okolo týchto tém:

1/Odberateľskú faktúru za prepravu tovaru (čiže služby) sme vystavili pre slovenského odberateľa s IČ DRČ: SKxxxxxxxx , no dodanie tovaru je do zahraničia - aj CMR je potvrdená zahraničnou spoločnosťou o prevzatí tovaru. Je správne ak vystavíme túto fa spolu s dph, a aký kód pri mrp dávam. Myslím že najskôr kód 13 ??? Odobrite mi to prosím.

2/Ak vystavujem faktúru pre maďarského odberateľa službieb, ktorý nie je platcom dph, (aspoň majiteľovi nedali o tom žiaden doklad) tak vypisujem faktúru bez dph? Táto sa potom neuvádza sa to do súhr.výkazu, však ?
Ak by bola táto maďarská spoločnosť platiteľom dph, tak by som tiež vydala faktúru bez dph, a vystavila súhrnný výkaz?
Prosím vysvetlite mi to laicky, už mám z toho nervy. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    § 15: miestom dodania služby ak dodávateľ je SK platca DPH a príjemca služby je SK platca DPH je tuzemsko - fakturuje sa s tuzemskou DPH ... ak §16 nehovorí niečo iné

    §16 hovorí pri preprave niečo iné v bode 5. Miestom dodania prepravy tovaru medzi členskými štátmi inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa doprava začína (t.j. tuzemsko) Inej ako zdaniteľnej = nepodnikateľovi (definícia v §3) Teda ak doprava je fakturovaná nepodnikateľovi z IČŠ a začína sa na Slovensku, miestom dodania je SR, ak sa začne v Maďarsku, miestom dodania je HU (nutnosť registrácie v HU)
    § 16 odst 6 - Miestom dodania tovaru pri preprave inej ako v rámci EÚ inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa táto doprava vykonáva (napr. Ukrajina)

    Ďalej platí § 47 - oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb: Ak SR dopravac fakturuje SR firme dopravu za vývoz na Ukrajinu, potom je to predmetom dane na Slovensku, ale je to od dane oslobodené (na faktúru uviesť poznámku - Oslobodenieod dane §47 alebo odkaz na Smernicu Rady 20006/112/ES)

    Ako má postupovať prepravná spoločnosť - platca dph pri vystavených odberateľských faktúrach?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.