Zavrieť

Porady

Môže človek ktorý má v dome dožívacie právo zmeniť dedičstvo?

Po mame som s bratom pred 4 rokmi zdedila dom s vecným bremenom a teda babka tam ma dožívacie právo. Môže babka zrušiť dedičstvo a teda môže sa dom vrátiť opäť na jej meno....pýtam sa pre prípad kedy sa rodina nestará napr. o babku, babka sa nahnevá dokáže že jej rodina robí zle atd a dom sa vráti zrejme súdnou cestou na jej meno a daruje ho napríklad charite...

Detailnejšie: dedko zomrel a darovaním babkinho podielu v rámci dedičstva bol dom celý prepísaný na dcéru a teda moju mamu a babka tam má dožívacie právo, no zomrela aj moja mama a zdedila som to teda ja s bratom...no lenže babka si myslí že po smrti dcéry sa ten dom vrátil na jej meno že sa to anulovalo a nedá si to vysvetliť a ešte ked má "svoj" den tak nás obvinuje ze bolo dedičstvo bez nej že sme ju oklamali a bla bla...no komplikované, starý ludia majú občas veci popletené...
Naposledy upravil klaudia76 : 20.02.15 at 20:53
5 komentárov     zbaliť
arizona Ake dedicstvo? Napis to prosim zrozumitelne
Chobot Doplň, či má babka nejaký spoluvlastnícky podiel na tom dome.

Alebo upresni otázku - aké dedičstvo máš na mysli? To, čo budete dediť po babke? Má ešte babka nejaký majetok?
Žabinka ja som to pochopila tak, že s bratom zdedili dom po mame, čiže mame to predtým darovala babka.. a teraz sa asi pýta, či babka môže zrušiť dar mame, ktorá však už asi nežije, keď to s bratom po nej zdedili.. či??
Chobot Musíme si počkať, kým nám to klaudia upresní.
klaudia76 upresnila som, hádam je to zrozumitelnejšie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa ustálenej judikatúry povinnosť vrátiť dar prechádza aj na dedičov obdarovaného, ale len pokiaľ by došlo k uplatneniu práva na vrátenie daru za života obdarovaného, ktorý odmietol dar vrátiť. Ide o osobnostné právo (nie majetkové) dar darovať aj dar prijať.

    Babka však nemá právny dôvod na vrátenie daru.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Babka nemoze zrusit dedicstvo po mame. Babka moze akurat tak upravit dedenie po sebe samej a to zavetom ktory musi splnat predpisane nalezitosti a samozrejme moze tam upravit dedenie iba svojho majetku ktoreho je majitelkou. Nema to nic spolocne s majetkom ktory ste zdedili po mame. To, ze by chcela napadnut darovaciu zmluvu (ak existuje) ktorou darovala dom svojej dcere - cize vasej mame po ktorej ste dedili, tak toho by som sa neobaval. Samotne dedenie a vecne bremeno su dve rozlicne veci aj ked su napisane v jednej zmluve. Vecne bremeno sa da samozrejme so suhlasom babky zrusit. Inak chcem poznamenat ze vecne bremeno - pravo dozitia v nehnutelnosti neznamena ze musite babke platit naklady na byvanie - ale samozrejme je to na Vas a na dohode.
    klaudia76 Dakujem, pýtala som sa len preto, že sú prípady kedy sa rodina nestará napr. o babku, babka sa nahnevá dokáže že jej rodina robí zle a dom sa vráti zrejme súdnou cestou na jej meno a daruje ho napríklad charite...len samozrejme neviem aké boli v tom prípade súvislosti /darovanie, dedičstvo/...náklady jej neplatíme iba pomáhame s čím treba, ale samorejme to je už na nás....

    Celé to bolo tak ze dedko zomrel a v podstate asi darovaním babkinho podielu v rámci dedičstva bol dom celý prepísaný na dcéru a teda moju mamu a babka tam má dožíavacie právo, no zomrela aj moja mama a zdedila som to teda ja s bratom...no lenže babka si myslí že po smrti dcéry sa ten dom vrátil na jej meno že sa to anulovalo a nedá si to vysvetliť a ešte ked má "svoj" den tak nás obvinuje ze bolo dedičstvo bez nej a bla bla...no komplikované, starý ludia majú občas veci popletené...

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Všetko je OK,ona to nedarovala vám,vy ste to zdedili.Treba len na ňu dohliadnuť,je to tak,ako píšeš...niekedy je to ťažké a môže byť ešte horšie,občas to tak chodí.Hlavne jej nevysvetľujte,že to možné nie je,aby to darovala charite,podráždi ju to a bude cítiť bezmocnosť.Upokojiť,v rámci možností vyhovieť a hlavne vy dvaja si to tak neberte,že sa vyhráža.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pravo dozitia nema vplyv na vlastnictvo nehnutelnosti, ta bude patrit stale tebe a bratovi, tak ak oste ju zdedili.
    akurat keby ste dom chceli predat, musite ho predat aj s vecnym bremenom, tazke ten, kto by ho kupil, by musel nechat babku dozit v dome.
    to sa ale nechystate, takze plati prva veta.
    klaudia76 dakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Samozrejme môže.
    Napríklad vyhodí dom do luftu. A nemusí to byť ani úmyselne.
    Potom namiesto domu budeš mať zrúcaninu.

    Môže človek ktorý má v dome dožívacie právo zmeniť dedičstvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.