Zavrieť

Porady

Preukázanie 100 % využitia majetku len na podnikateľské účely - ako?

Dobrý deň,

ako sa preukazuje využívanie firemného majetku len na podnikateľské účely ?? Stačí že je daný majetok stále na firme a doma mám tiež súkromný, napr. auto ??

U auta napr. nevedieme knihu jázd, ale nevyužívame ho ani na súkromné účely.

Vzťahuje sa toto preukazovanie a následné krátenie v pomere 80/20 aj napr. na tel., ntb. a pod. či len na dlhodobý majetok ??


Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    napr. auto - výdavky na spotrebované PHM možno preukazovať podľa § 19 ods.2 l)
    čo sa týka majetku používaného na súkromné účely, treba stanoviť, v akom pomere je používaný na podnikanie a v akom na súkromné účely, vtedy treba krátiť daňové výdavky.
    napísala som na fin.správu otázku, AKO DOKÁZAŤ - som zvedavá, čo mi odpovedia. my máme presne tento istý problém, že používame veci len na podn.účely a nevieme to dokázať. Máme druhé súkr.auto, druhý počítač,.... neviem, či toto je/môže byť dôkaz. nejasne formulovaný zákon dáva priestor daňovým kontrolórom. takýto pocit z toho mám
    Pebbles ja si myslím, že bude veľmi záležať od kontrolóra...
    Pri motorovom vozidle sa to dá jednoznačne dokázať vďaka knihe jázd. Ale ak sa nerobí kniha jázd, tak už je to diskutabilné.
    Katarína111 a čo keby konateľ dal čestné prehlásenie, že vec využíva výlučné na firemný účel, však čestné prehlásenie sa využíva pri rôznych dokazovaniach ako spôsob preukázania skutkového stavu

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    ja som písala na finančnú správu, presne túto otázku a poslali len všeobecnú odpoveď bez konkrétneho potvrdenia, čiže 80% sa môže robiť ďalej na phm a ostatné výdavky môžu byť 100% a kniha jázd sa viesť nemusí. Na moju otázku, či však budú vyžadovať nejaké iné potvrdenie o tom, že sa auto používa iba na podnikanie a ak áno aké, tak na to už neodpovedali. Urobím si smernicu alebo predpis a ak by mali dotazy, ukážem otázku a odpoveď s tým, toto je ich usmernenie, že kniha jázd byť nemusí a nebol odporučený žiadny spôsob preukazovania.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MajaZA ja by som sa chcela ku tomuto ešte spýtať, ked sa nerobí kniha jázd a uplatnuje sa len 80% phm, vyratáva sa aj potom nadspotreba či nie?
    dakujem
    elisabeth áno, aj v tomto prípade musí nákup PHM zodpovedať stavu tachometra, teda najazdeným km
    Betina2 no podľa mňa nie, pretože nevychádzame zo skutočne spotrebovanej prepočítanej PHL výhradne spotrebovanej na podnikateľské účely...či ? prípadnú nadspotrebu a súkromnú spotrebu už mám predsa v tých 20% či nie ? Samozrejme vykázaný počet najazdených km ako rozdiel medzi stavom tachometra na začiatku a na konci obdobia by mal byť primeraný....čiže ked spočítam čerpanie v litroch, vypočítam primeraný počet km podla spotreby uvedenej v TP a porovnám s rozdielom stavu na začiatku a na konci obdobia, tak ten stav by mal byť primeraný, nikde sa nevraví, že presný...ale ked mám najazdiť 10000 km tak nemôžem podla tachometra deklarovať že som najazdil 30000 , a opačne. Ked zdeklarujem 9950, tak si nemyslím že mám prepočítavať a odúčtovávať od 80% ešte aj nadspotrebu na tých "50" neprejazdených km.
    karakul "prípadnú nadspotrebu a súkromnú spotrebu už mám predsa v tých 20% či nie? "
    ... súkromná spotreba nikdy nebola v tých 20%, nadspotreba áno.
      zbaliť

    Preukázanie 100 % využitia majetku len na podnikateľské účely - ako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.