Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    To čo je zapísané a známe. Ak sa "niečo" objaví neskôr - musí sa opäť otvoriť dedičské konanie pre novo objavený majetok.
    Pretože - ako si to ty predstavuješ - zdedíš pozemok A (môžu byť aj ďalší dediči) napr. 1/2. O romkby sa "objavil" pozemok B a ty by si si už nárokoval 1/1 (celý pre seba - tak to nefunguje.
    Ale upozornenie - s prijatím dedičstva prijímaš aktíva i pasíva (majetok i dlhy!)
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xyzal1 Presne o tie dlhy mi ide, čo ak sa o rok prihlási nejaká nebankovka že jej dlžím nejaké peniažky?
    misoft Pohľadávky voči dlžníkovi, ktorý skonal je veriteľ predložiť do dedičského konania. V takom prípade sa zodpovedá len za dlhy, ktoré dosiahnu hodnotu zdedeného majetku - nemôže veriteľ požadovať viacej, ako bol zdedený majetok (príklad - dlh 500€, zdedený majetok 300€ - veriteľ má nárok na 300€ - NIE VIAC!).
    http://ekonomika.sme.sk/c/6443602/pr...asia-dlhy.html
    Pri dedičskom konaní sa podľa toho musia upozorniť známi veritelia, aby sa prihlásili s pohľadávkami (kto sa neprihlási - má smolu).
    Takže ak by sa niekto po vykonanom dedičskom konaní (a aj vykonanej výzve k uznaniu pohľadávok) - má proste smolu.

    "Veritelia, hláste sa

    Práve pre obavy z dlhov sa stáva, že dedičia chcú odmietnuť dedičstvo. „Nie je to nutné. Za poručiteľove dlhy dedič zodpovedá len do výšky nadobudnutého dedičstva,“ vysvetľuje Valová.

    Pri podozrení, že dlhy budú väčšie ako majetok, dedičia môžu požiadať o vykonanie výzvy veriteľom. Známym veriteľom sa pošle poštou, aby oznámili pohľadávky a pre neznámych sa táto výzva vyvesí na úradnej tabuli súdu. Uspokojujú sa len prihlásené pohľadávky.

    Dedičia sa môžu s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov – to býva najmä vtedy, ak sú predmetom dedičstva peniaze.

    Ďalšou možnosťou je, že likvidáciu vykoná notár. Dedičia zo svojho doterajšieho majetku na dlhy nemusia zo zákona prispieť ničím. A to ani vtedy, ak zosnulý narobil dlhy väčšie, ako je majetok pri vykonávaní živnosti."
    xyzal1 hmmmm a ak je predmetom dedičstva polovica nehnuteľnosti a dlhy sú v banke, možem banke ponôknuť uvedenú nehnuteľnosť?
    misoft Môžeš - ale si uvedom jedno. Banke nejde o nehnuteľnosť (resp. o 1/2 nehnuteľnosti), ale o peniaze. Takže oni potom môžu tebe (máš predkupné právo) dať návrh na "odkúpenie 1/2 nehnuteľnosti" a budú mať prachy, alebo - ak neakceptuješ - dať do dražby. A budeš mať potom ako spoluvlastníka kohokoľvek. Čo nie je rozumné riešenie - (toto sa skôr používa, ak sa dedí peňažná hotovosť).
    Ale ako bolo vyššie spomínané - ak sa začne ded. konanie a je známosť, že existujú i dlhy - cez právnika vykonať výzvu veriteľom.
    Pri podozrení, že dlhy budú väčšie ako majetok, dedičia môžu požiadať o vykonanie výzvy veriteľom. Známym veriteľom sa pošle poštou, aby oznámili pohľadávky a pre neznámych sa táto výzva vyvesí na úradnej tabuli súdu. Uspokojujú sa len prihlásené pohľadávky.

    Zdôrazňujem, že sa uspokoja LEN prihlásené pohľadávky. Takže ak by sa potom niekto "ozval", že existuje dlh - už sa na to neprihliada!
    xyzal1 AAa, mám ešte jednu otázku...musí mi notár akceptovať hodnotu nehnuteľnosti, akú mi udá realitka? Ona mi určila honotu pozemkov podľa tabuliek, ale podla realiťáka ich nepredám nikdy za takú hodnotu v danom rajóne a dal mi pre nu potvrdenie o hodnote pozemkov....
    xyzal1 b
    xyzal1 Dá sa nejakým zákonným spôsobom zistiť, na čo človek(nebohý) použil peniaze, ktoré zobral z banky ako pôžičku?
    Peggynka Si musíš uvedomiť,že od sumy prejednávaného dedičstva sa odvíja jej odmena (čiže nadhodnotia cenu a tebe sa zvýšia poplatky).Over si ceny na weboch porovnávacou metódou v okolí.
    xyzal1 To mi je jasné....realiťák ma presviedča , že musí akceptovať jeho potvrdenie. Len si nechcem pripadať blbo, ked jej to budem tvrdiť..
    Peggynka Potom už len súdnoznalecký posudok alebo sa dohodnete na kompromise (to vyjde lacnejšie).A blbo pripadať? Nežartuj,o svoje peniaze treba bojovať.
    xyzal1 Notárka mi vypočítala poplatok zo sumy, ktorú tvorili iba plusy, neodpočítala
    z tejto sumy mínusy, čiže dlhy, postupovala správne?
      zbaliť

    Ak podpíšem dedičstvo, tak dedím iba to, čo je v zápisnici, alebo aj to, čo sa objaví o nejaký čas?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.