Zavrieť

Porady

Miesto dodania služby,tovaru

Zdravím Vás chcela by som sa poradiť ohľadom fakturácie do CZ.
My sme platci DPH a tak isto oberateľ je platcom DPH. Jedná sa o to, že my fakturujeme softwerové práce do CZ, ale tie boli uskutočnené na slovensku, objednávka nám prišla z CZ. Neviem či ešte stále platí, keď je miesto dodania v tuzemsku tak priznám DPH u nás alebo sa niečo zmenilo?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Neviem to presne zaradiť. Lenočka nemôže to spadať do §15 odst.12? Miesto dodania by potom bolo v CZ. Nechcem Ťa popliesť. Vyjadrite sa viacerí!!!!

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Pozrela som ten § a pochopila som to tak, že ak si to objedná u nás CZ s ich ident.číslom tak je to služba u nás oslobodená. No, ale nie som si na 100% istá.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Lenočka
    Pozrela som ten § a pochopila som to tak, že ak si to objedná u nás CZ s ich ident.číslom tak je to služba u nás oslobodená. No, ale nie som si na 100% istá.
    Veď to, že ani ja. Problém je v zatriedení služby.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Lenočka skúste uviesť o čo presne šlo. Lebo ak išlo o práce na ďiaľku, cez net tak tam naozaj pasuje ten § 15 ods.12, čiže miesto sa určí podľa ods.7,8 teda bude v mieste odberateľa H- CZ. Ale Vy musíte najskôr špecifikovať tie práce a ako boli dodané, t.j. či sa Vám tam ten 12 ods. hodí... Hmm ?

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Oldi
    Lenočka skúste uviesť o čo presne šlo. Lebo ak išlo o práce na ďiaľku, cez net tak tam naozaj pasuje ten § 15 ods.12, čiže miesto sa určí podľa ods.7,8 teda bude v mieste odberateľa H- CZ. Ale Vy musíte najskôr špecifikovať tie práce a ako boli dodané, t.j. či sa Vám tam ten 12 ods. hodí... Hmm ?
    Naša firma sa zaoberá riadiacimi systémami čerpacích staníc. Česká firma s ktorou spolupracujeme má na slovensku niake systémy a my ich niekedy servisujeme.Oni nám poslali objednávku aby sme tam urobili niake softwerove úpravy. Takže objednávky bola z Čiech na úpravu ich systému našou firmou na Slovensku. Naši technici tam robili niake úpravy a teraz im to fakturujeme.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Myslím si, že aj keď by sa to nedalo napasovať na § 15 ods. 12 tak to stále bude spadať pod § 15 ods. 8. Ja by som fakturoval bez DPH a na faktúre by som uviedol § 15 ods. 8. Predsa nerozhoduje či ide o písm. i) alebo písm. b).

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Lenočka
    Naša firma sa zaoberá riadiacimi systémami čerpacích staníc. Česká firma s ktorou spolupracujeme má na slovensku niake systémy a my ich niekedy servisujeme.Oni nám poslali objednávku aby sme tam urobili niake softwerove úpravy. Takže objednávky bola z Čiech na úpravu ich systému našou firmou na Slovensku. Naši technici tam robili niake úpravy a teraz im to fakturujeme.
    ak sa môžem priadť, myslím sai že ide o klasické plnenie u nás, mietom ZD plnenia je Slovensko

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    No takto mi to vychádza skôr tak, že miestom plnenia bude SR, takže budete fakturovať s DPH. Nie sú to elektronicky dodané služby a keď si prečítate odseky 1 a aj 7 a 8 zistíte, že to inak asi nebude. Pretože ak by sme vychádzali z odseku 1 tak je miestom dodania sídlo dodávateľa. Ak by ste vedeli tú vašu službu zatriediť podľa odseku 8, tak si pozrite odsek 7 a vyčítate, že miesto dodania bude SR, lebo česká firma prijíma túto službu pre prevádzku v SR a aj táto služba bude v SR "spotrebovaná".

    Kolegovia, čo si myslíte vy ?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ja súhlasím s Oldi

    Martinková je offline (nepripojený) Martinková

    Martinková
    Ak máš publikáciu "DPH v otázkach a odpovediach /fialová knižka od Poradcu/ na strane 39-40 sú rozoberané služby vykonávané zahraničnou firmou aj ohľadom softvéru.
    Väčšinou tam ide o službu podľa §15 odst.8 - faktura bez DPH

    Betka

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Áno, ale pozorne si prečítajte odsek 7 o tom, kde sa budú služby spotrebovávať. Keby to bolo v ČR, tak bez DPH. Ale keďže česká firma tú službu prijme pre svoju prevádzku v SR, tak DPH ostáva na Slovensku. Takže fakturoval by som to s DPH.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Takže keď to vyfakturujem s DPH defakto ju zaplatím DÚ, Česká firma sa musí prihlásiť na Slovensku a nárokovať si ju u nás?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podobné služby do Čiech faktúrujeme aj my, takže je dôležité určiť, či ide o prevádzku českej firmy na území SR alebo len o dodávateľa informačnej technológie pre prevádzku slovenskej firmy na území SR.
    My konkrétne robíme podobnú činnosť, t.z., že česká firma predala slovenskému subjektu na Slovensko SW a s nami má česká firma podpísanú zmluvu o technickej podpore. V prípade problému, slovenský subjekt kontaktuje našu firmu, naši pracovníci zistia problém, on-line ho popíšu dodávateľovi SW, ten navrhne riešenie, naši pracovníci tento problém potom v slovenskej firme vyriešia.
    Za tieto služby faktúrujeme českej firme podľa § 15 ods.8 písm.b. ,aj keď služba je poskytnutá na území SR, ale je dodaná odberateľovi, ktorý má sídlo v inom členskom štáte EU pod+a § 15 ods.7.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Editka myslím, že by to mohol byť aj náš prípad, ale ostatní sa vyjadrili tak, že tá služba sa spotrebuje u nás nie v Čechách tak by sa to malo fakturovať s DPH.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Pri zaradení tejto služby do § 15 ods.8 písm.b) sme vychádzali z toho, že ide o služby majúce charakter tzv. nehmotných služieb čistočne vymedzené v texte daného paragrafu. Ak sú uvedené služby dodané osobe, ktorá podniká v inom členskom štáte ako v členskom štáte dodávateľa služby, je miestom dodania služby miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú. My sme vychádzali z toho, že našim partnerom je česká firma, na ktorú mi vystavujeme faktúru a ktorá využíva túto službu ďalej voči svojmu obchodnému partnerovi. Čiže daňovú povinnosť prenášame na českú firmu, tá to má odobrené aj ich daňovo-auditorskou firmou.

    Mňa pri prvotnej otázke mýlilo, či dodávka nie je pre prevádzku českej firmy na území SR. Nebolo to tam jednoznačne opísané komu, kde a začo. Preto som pripojila opis našej služby.

    MMM je offline (nepripojený) MMM

    MMM
    Súhlasím s miestom plnenia= SR. Lenočka vyúčtuje cenu poskytnutej služby vrátane slovenskej DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.