Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy vozidla

Myslím, že niesom jediná kto sa tu na to už písal a je tu toho veľa, preto sa chcem spýtať na konkrétne môj prípad. Klasický scenár: Kúpa ojazdeného vozidla od FO. Samozrejme, auto bolo obhliadnuté, predajcu sme vyspovedali, povedal čo ,,vedel", keďže sám bol mechanik a pracoval pre nemenovaný výrobný koncern, zdal sa ako dôveryhodná osoba. Auto nevykazovalo žiadne vážne vady, pýtala som sa ho na stav vozidla, motora, či je pojazdné a či s ním neboli problémy. Či je po motorickej stránke v poriadku, odpovedal, že áno. Ukázal čo bolo menené, opísal stav vozidla. Ak by to niekoho zaujímalo, ide o Seat Toledo 1.9 TDi 2000 ročník, údajne najazdených 241 000 ( na km sa akosi nepozerám, myslím, že je to zbytočné). Nakoľko je to staršie auto, rátala som s počiatočnými investíciami, malo nejaké chyby, ktoré boli napísané na kúpno predajnej zmluve. Rozhodla som teda, že ho beriem, s tým že vozidlo pôjde ešte v ten víkend na diagnostiku (nik do auta nevidí pri kúpe) a ak sa nájdu vážne závady, auto vrátim. Majiteľ súhlasil. Tým pádom opadlo posledné podozrenie, veď ak by chcel o**bať, radšej cúvne. Vozidlo bolo na diagnostike, mechanik vysvetlil chyby a povedal cca sumu za opravy, súhlasila som, rátala som s tým. Napriek tomu sme sa dohodli, keďže som sa ponáhľala, že ešte na druhý deň doobeda s tým prídem a pozrie sa na to ešte raz - na vady a prípadné ďalšie veci. Majiteľovi som teda písala, že bolo nájdené čo to na aute, ale že ja si to dám opraviť keďže to korešponduje s viditeľnými chybami spísanými pri kúpe, že je to teda v poriadku a môžme prepísať. Pri nasledujúcej druhej návšteve mechanika sme prebrali vady, ako a kedy sa to bude robiť, pozrel to lepšie už bez počítača a upozornil ma, že, spojka je tam v zlom stave, že z jeho pohľadu je tam priveľa investícii a mám radšej vozidlo vrátiť, dohodli sme sa, že si to premyslím, či som ochotná toľko investovať alebo mu dám vedieť a zavolám majiteľovi, že odstupujem od zmluvy. Ani som nestihla rozmýšľať a do pár hodín mi tá spojka odišla (zhorená lamela). Zhrnutie: Spojka mi odišla behom 48 hodín od kúpy vozidla. Chápem, že je to jazdenka, ale toto? Môj postup bol: volala som majiteľovi čo sa stalo, hneď som privolala mechanika a následne majiteľovi priamo vysvetlil čo sa stalo, načo on reagoval tak, že som to pokazila ja a že som s tým mala rátať, keď to bolo staršie vozidlo. Vychádzajúc z K-P zmluvy som ponúkla riešenia: buď sa príde pozrieť na závadu a vráti mi z ceny vozidla sumu zodpovedajúcu potrebnej oprave alebo mu to donesiem a vráti mi peniaze. O spustení z ceny nechcel ani počuť, že takýmto štýlom mu bude vyvolávať pravidelne a budem chcieť stále spúšťať, tak sme sa dohodli na verzii číslo 2, avšak! s tým, že mu mám auto spojazdniť a tak doniesť (viem, že by to mal hradiť on a nemala by som to ani robiť, ale chcela som peniaze naspáť tak som na to pristúpila). Zdôraznila som , že nech auto teda neodhlasuje, že mu zavolám kedy auto prinesiem. Súhlasil. O dva dni auto odhlásil. Nepovažujem to za problém - dá sa to zrušiť, ale z môjho pohľadu sa takto priznal a skúša, či sa na to nevykašlem a už si to prihlásim na seba. Po poruche keď som mu volala, sa zrazu prekecol, že spojka už bola stará, že je to staršie auto atď. Ale toto pri kúpe nepovedal. Tvrdil, že motor a časti sú v poriadku. Napriek tomu, chcem sa opýtať je možné aby som zrušila spojku do dvoch dní? (pýtala som sa na to asi 5tich mechanikov, každý to rázne zamietol, že určite nie) A poraďte ako to vidíte z mojej strany ale aj zo strany kupujúceho. Bola som za právnikom, verdikt : len dohodnúť sa alebo súd. Na súd nemám chuť, čas, peniaze ani náladu, 3 ročná premlčacia doba, bez auta a peňazí. Aký postup by ste zvolili? Ďakujem.. a sorry za rozpis P.S. Kúpna cena bola dohodnutá na 2200€, vyplatená na mieste, pri prevzatí MV.
Chobot ... a nezakladaj duplicitné témy. Druhú tému som ti vymazal.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Spojku z roku 2000 pri najazde KM 241000 zrusim do 2 hodin. Ja som zmluvu nevidel ale ak by bolo v zmluve napisane ze je tam nova alebo rocna spojka - O.K ale spojka z najazdom 241 kilo?

    Ale samozrejme je to uplne na Vas ako sa dohodnete. Nieje mi jasne preco si kupujete 15 rocne auto - s najazdom stvrt melona KM a pritom chcete aby diely vydrzali aspon este aspon 10 rokov. Pokial Vas v zmluve majitel nezavadzal a uviedol ze zodpoveda veku ja v tom nevidim problem. Pri novom aute sa Vam to nestane.
    Naposledy upravil dmc : 26.02.15 at 15:18
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cherry Blood Pretože som s jazdenkami nemala problém, tieto motory musia vydržať pri dobrej údržbe 600 000 v pohode, jedná sa mi o to, že sa mal potom vyjadriť, že vzhľadom na vek rátajte s tým, že spojkka je tam stará, nemenil som ju, to a hento nebolo menené, ale povedal, že z technickej stránky je pojazdné a bez problémov, ja sa na to pozerám takto: ak chcel byť krytý, pred vadami z ojazdenia, mal si to dopísať do zmluvy, pri spísaní zmluvy som sa ho osobne pýtala, či chce uviesť ešte nejaké chyby a vady, podľa mňa čím viac tým lepšie pre neho. Jazdené autá kupuje väčšina ľudí, ja osobne nemám 200e mesačne na nové auto plus servis. Opakujem, rátala som s možnými investíciami, a nečakala som ani že si budem jazdiť 10 rokov bez servisu, ale čakala som že kým sa nájde prvá vážna vec potrvá pár mesiacov, nie dva dni. Bol to mechanik, musel o tom vedieť, že je to na prach.
    Chobot 600.000 km v pohode?? Možno Mercedes, Audi. Kamarát taxikár mal Audinu so 400.000 km a musel ju predať, lebo sa mu stále niečo kazilo.

    u iných áut je cez 200.000 už veľa a čoskoro to pýta generálku motora.
    Chobot Plne súhlasím. Pôvodný majiteľ kľudne mohol uviesť všetky známe chyby a opotrebenia. Ale nemohol predpovedať, že v budúcnosti kedy sa čo pokazí. A najmä u spojky - tá funguje, kým sa nepokazí. Tú nieje možné skontrolovať vizuálne. Ale pri najazdených 250000 km sa tomu netreba čudovať.
    Cherry Blood No, tak či tak je to jedno podľa mňa, peniaze naspäť nemusím čakať a ak sa s ním budem naťahovať po súdoch, nechám tam mladosť a nemusím ani vyhrať, ťažko sa to dokazuje.Asi bude lepšia voľba dať to spraviť a buď predať, alebo jazdiť a investovať ďalej. Už by ma dorazilo ozaj len turbo alebo trysky
    Chobot Všetko sa dá zohnať aj lacnejšie. Staršie auto len treba udržovať v jazdenia schopnom stave.

    To moje staršie je Daewoo Tico. Minulý týždeň mi niečo ruplo v pravom zadnom kolese a prestalo brzdiť. utrhlo sa brzdové obloženie a poškodilo aj valček. V servise mi po prehliadke povedali, že sú ojazdené aj vonkajšie kĺby poloosí. Tak som aj to nechal vymeniť. Oprava stála 190 EUR komplet. Predajná hodnota auta je cca 700 EUR. Takže na súčiastky dá človek za niekoľko rokov viac, ako je hodnota auta.
    Cherry Blood predpovedať nemohol, ale keby mi povedal, väčšina dielov je pôvodná menené bolo iba to a to.. tak som mohla predpovedať ja
    Cherry Blood Daewoo Tico.. s takým som sa už tiež bavila inak dobré auto, vhodné pre ženy, keď nevedia zaparkovať tak to kľudne aj v rukách popresúvaš tak samozrejme, je to možné, je to ťažko, môže aj nemusí sa niečo pokaziť. Celé je to tu len o tom, že mal povedať že je to pôvodné alebo čo ja viem čo, to je všetko, vedela by som sa aj ja zariadiť podľa toho.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie si jediná a stále to opakujeme dokola. Ide o staršie auto, na ktorom v ktorúkoľvek chvíľu môže čokoľvek odísť. Mne na 17 ročnom aute (mám ho od svokra, ktorý ho hýčkal, ja ho tiež "šanujem"), sa tiež jedného dňa z ničoho nič pokazila spojka. Dovtedy bez problému fungovala, zrazu tam len niečo "ruplo" a už prešmykovala. Ak vieš, ako vyzerá spojka - tak 2 tie prítlačné lamely sa zlomili.

    JEdnoducho, tie súčiastky sa opotrebúvajú. Ten pôvodný majiteľ ani nemal páru o tom, že do 2 dní sa niečo pokazí. Mohlo sa to stať aj jemu aj komukoľvek inému. A tí mechanici - no nechcem ich podceňovať, ale tak vehementne zahlásiť, že sa to nemôže pokaziť ... asi sú jasnovidci. Mohol by som to povedať pri novej spojke, ale nie pri 15 ročnom aute, na ktorom bolo najazdené cez 250 000 KM!!!! Ja mám teraz najazdené 115 tisíc.

    250 000 km je už odbrá ojetina. V inej téme som písal
    (tu:
    http://www.porada.sk/t260729-skryte-...ml#post2682765

    ako na 4 ročnom !!!! aute boli zodraté brzdové kotúče a platničky.

    Raz keď kúpiš staré auto, nemôžeš počítať s tým, že bude fungovať roky bez toho, aby sa niečo nepokazilo. Aj preto je taký veľký cenový rozdiel medzi novým a 4 ročným autom.

    SPojku daj opraviť a užívaj auto. Kompletnú spojku kúpiš za 84 EUR, vymenia ti ju za 50-100 EUR:

    http://www.depoauto.sk/product_info....ducts_id/29996
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cherry Blood všetkého som si bola vedomá, (viem ako vyzerá spojka ) , ale mal na to poukázať, aby som s tým vedela rátať, rátala som že odíde hocičo, dokonca som skôr čakala turbo, jedná sa mi len o to, že čušal a že aj jeho postup bol čudný, že najskôr dobre dohodneme sa a potom zrazu odhlási auto. Pozri, keby som vedela, tak radšej kúpim 20 ročné auto za 1000ku, vrazím do neho tie isté investície čo do tohto a ešte som 400 v pluse. Že už keď sa bubnoval po hrudi, ako lacno mi to predáva vzhľadom na stav a výbavu, tak človek bude čakať ,že aspoň pár mesiacov bude jazdiť ako tak ok.
    Cherry Blood A inak tá spojka je čo zač, niečo lepšie či len provizórne? lebo mne odhadovali cenu na 400 - 300 nová spojka+100 robota
    dmc Mal poukazat na co ??????? Na to ze spojka ma 15 rokov, aj prevodovka ma 15 rokov, aj sacie potrubie ma 15 rokov, aj nadrz ma uz 15 rokov a aj capy maju 15 rokov a aby nezabudol tak aj bezpecnostne pasy maju 15 rokov a este vzduch v pneumatikach - ten je cerstvejsi - ten ma len 5 rokov. Že čusal !!!!!!! Ved a co mal rozpravat- ved si kupovala 15 ROCNE auto - tak na co ta mal upozornit. Ved neblazni !!!

    ja viem ze to cloveka "nase...e" ze sa pokazi nieco hned o 2 dni ale kupila si si 15 rocne auto tak sa s tym zmier. Kupujuci nezavadzal tym ze by ti hovoril ze je tam nova spojka tak nejde ani o skrytu vadu ale o ojazdene vozidlo.

    Cim skor sa s tym zmieris, tym pre teba lepsie.
    Chobot Práve v tom je problém tých "značkových" servisov.

    Ten prípad bŕzd, čo som spomínal - auto si kúpil syn (vtedy mal čerstvých 18 rokov). Bol v servise Peugeot, kde mu ho mali pripraviť na prvú STK. Keď mu povedali, že má opotrebované predné brzdy a opravu (materiál a prácu) vyčíslili na 350 EUR, tak mi volal, že on to auto nechce. Tak som ho ukľudnil, a vyriešili sme to inak.

    Cez tú stránku som kúpil doštičky a kotúče za 90 EUR (komplet) a išiel som s ním do servisu. Na rovinu som sa spýtal, koľko vyjde výmena komponentov - len práca. Zrazu to bolo prijateľných 60 EUR. Takže celkovo ho to vyšlo na necelých 150 EUR. Oni mu tam chceli nanútiť originál súčiastky. Tie sú predražené.

    To isté chcú spraviť aj tebe. Nenechaj sa ošklbať. Nie je to klamanie, ale oni si predávajú len značkové diely. Dohodni sa s nimi, že si prinesieš vlastné diely a zaplatíš im len za prácu. Môže byť, že originál Seat spojka môže stáť tých 300 EUR, pozrie sem, Valeo (ktorá je vlastne originál stojí 280 v tomto lacnom shope - ale teraz vidím, že je k tomu aj zotrvačník):

    http://www.depoauto.sk/product_info....ducts_id/51975

    Možno aj tebe chceli vymeniť spolu s lamelou aj zotrvačník, alebo ti urobili predbežnú kalkuláciu aj s výmenou zotrvačníka.Ten ale nemusí byť opotrebovaný. To zistí technik až po rozobratí auta.

    Tie "neznačkové" súčiastky sú tiež spoľahlivé. Značková ti nevydrží toľkonásobne dlhšie, koľkonásobne je drahšia.

    Ak neveríš tej najlacnejšej spojke, kľudne si vyber inú značku:

    http://www.depoauto.sk/index.php/cPath/417_669_3325

    len musíš presne k tvojmu motoru.
    Cherry Blood dmc - nie všetko malo 15 rokov, menil alternátor a né veci, ztáčal kotúče, čo zrejme spôsobilo trasenie volantom, ale skôr stavím na homokinetický kĺb, ja som s tým zmierená, ale presne o toto ide, bolo to jasné, auto schopné - pomerne lacné, ale zo zákona v jeho vlastom záujme mal povedať čo to o stave, mohol niečo vymeniť a nepovedal, alebo ja neviem, o to sa mi jedná. Už je to jedno vlastne.
    Chobot - s originálmi niečo na tom bude, len som nepočula dobré referencie na lacné pochybné diely, máš skúsenosť s týmito? sú spoľahlivé?
    Chobot Ja kupujem len z tejto stránky. Aj na to Tico aj na Citroen Xsara Picasso. Brzdy, spojky, filtre, výfuky a pod.

    Ale aj tam sú "značkové" a "neznačkové". Napr. značkové drahšie sú Valeo, Japanparts. Ostatné sú iní výrobcovia, ale myslím, že im v pohode konkurujú.

    To máš ako s oblečením. Kúpiš si červené tričko Benetton za 29 EUR alebo ti bude stačiť z Tesca za 9,90? Ktoré ti vydrží dlhšie? A o koľko?
    Cherry Blood Chápem. Tak ďakujem za rady.
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    kks, taketo otazky nikdy nepochopim ...
    to si kazdy kupujuci mysli ze kazdy predavajuci je automechanik a vie co je s autom ???
    preco si kupujuci mysli ze predavajuci pred predajom rozoberie cele auto na suciastky a skontroluje stav kazdeho dielu ???
    ja som technicky analfabet, do auta lejem len benzin a olej v pravidelnych intervaloch brzdy prip. tlmice ... zvysok podla toho ci sa pokazi ...
    ked som predaval 8r auto, kupujucemu som len povedal ze auto jazdi, aktualne ziadna porucha, tu je servisna knizka s historiou co bolo kedy menene ... presiel s nim par km po meste, popocuval zvuky a spravanie auta a zobral ho ... odkial by som ja mal vediet v akom stave co je a kedy sa co pokazi ???
    u ojazdeneho je vzdy vacsia pravdepodobnost ze sa nieco pokazi, PRETO JE LACNEJSIE ...
    tak sa s tym zmier a nesnaz sa robit z predavajuceho jasnovidca ...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cherry Blood kks a ja tekéto odpovede..čítal si si dobre čo som písala? práve v tomto prípade predávajúci mechanik bol.. a nie hocijaký.. to je jedna vec.. no a za druhé.. bol si niekedy pri predaji auta? pokiaľ viem , je bežné, aby si sám predajca urobil diagnostiku a vedel o chybách vo vozidle. Čo ak predáva auto niekto taký ako ty, čo vie nájsť akurát tak dieru na tankovanie a vie že kolesá sa musia točiť aby išlo, neskontroluje ho pred predajom, človek odchádza na aute a cestou sa zabije lebo číro náhodou vtedy praskne brzdová hadička alebo je vadný brzdový valec, tiež by si povedal pozostalým, že sorry - je to staré auto. Ne nee, takto to nefunguje, staré nestaré, človek ťa má upozorniť na to, že auto je v stave zodpovedajúcom veku a cene vozidla, tým pádom nemusím byť jasnovidec aby som vedela, že ak má auto 20 rokov bude mať toľko aj všetko v ňom, ale ak mi človek do očí tvrdí, že je to staré auto ale po technickej stránke nemá žiadne chyby, budem čakať že na tom ešte pol roka pojazdím kým sa niečo posere. Podľa môjho názoru, ho predal v hodine 12tej a dobre o tom vedel, keďže pri predaji čušal a až keď spojka odišla mi povedal: no viete, je to staré auto tá spojka tam už bola zlá - a sme doma, tak mi tu netvrďte že sa mám zmieriť s tým že som kúpila starý hnoj, všetky chyby som preglgla pretože som vedela že je to starý hnoj, mám rada staré autá a ani nové mi nezaručí, že nebudem každý týždeň v servise, ale aby mi odišla o dva dni spojka, nehnevajte sa chlapci, už som mala v rukách horšie kusy, napr. renalut ktorý nemal zhnitý asi len volant a neodišlo nič za 2 roky čo som na ňom chodila, z môjho pohľadu je to jasné, ale aby som nebola sviňa alebo naivka.. ponúkla som chlapovi, že mu dám k autu náhradnú spojku a súhlasil. A o dva dni mi píše sms, že auto som odhlásil, papiere som poslal.
    ???
    tak potom? kto je tu špekulant? Auto si nenechám, už len z princípu, že mu neverím. Buď predajca príjme ponukum alebo to dám za pár šupov spraviť a predám ďalej. A keby ste mi to náhodou kúpili, a niečo sa o dva posere, tiež vám budem tvrdiť že sa do toho nerozumiem a auto šlo ako hodinky čaute
    P.S. Takto to funguje na Slovensku a jediné za čo si búcham hlavu, že som bola taká sprostá a nevzala som radšej Golfa od kamoša za 2800, v tom aspoň viem čo je.
    Cherry Blood Ešte ku najazdeným KM.. písali ste že auto s takými Km je už riadna ojazdenina.. to ma asi pobavilo najviac.. čiže keď si kúpim auto so 112 000 km tak mám očakávať, že by mohlo ísť v pohode? vážne? to je ako sedieť v krčme a tvrdiť že tá devätnástka pri bare nemá 35 a určite neoj**ebáva
    Chobot Pokiaľ to je auto, ktoré bolo prevádzkované na Slovensku, tak je možné overiť si stav najazdených km online za pár sekúnd. Stačí ísť na stránku:

    http://tkcheck.assecosolutions.sk/ovoz/home.htm

    a tam zadať EČV alebo VIN a vidíš históriu stavu tachometra pri každej TK. Ak je to auto z dovozu, tak je na kupujúcom, či uverí predajcovi stav najazdených km. Tam je väčšie riziko manipulácie s tachometrom.
    Cherry Blood žiaľ väčšina týchto áut je dovoz.. a toto tiež, pri obhliadke sme skontrolovali VIN, auto bolo aj ťuknuté ale zrejme len šuchnuté plasty na blatníku, graf nebol vysoký a nebola poškodená ani náprava dokonca tlmiče sú pôvodné, viditeľne bolo menené svetlo. Stránku poznám, bola som aj za mechanikom v autorizovanom servise, povedal to isté čo ty, na diagnostike tiež sedeli v podstate ale napriek KO mi bolo povedané že je to ťažko uveriteľné, nejaké ,,drobné" boli upravené. Keďže bolo auto na KO rok pred predajom, vzhľadom na toto som rátala s tým, že by mohlo byť v lepšom tech.stave a vzhľadom aj na tvrdenia predajcu, že auto je po motorickej stránke dobré. Keby to bol niekto neznalý, tak ho ani nevezmem, ale človek sa vyznal, auto si robil sám, preto jednoducho neverím že o tom nevedel.
    dmc prva cast poslednej vety za pismenami P.S - uplne sa s nou stotoznujem - presne si to vystihla - iba si to uvedomit - bude horsie. citujem "P.S. Takto to funguje na Slovensku a jediné za čo si búcham hlavu, že som bola taká sprostá a nevzala som radšej Golfa od kamoša za 2800, v tom aspoň viem čo je."
    Cherry Blood Nuž..čo dodať.. 3 mesiace som zháňala dobré auto.. a teraz mi ľudia vravia ,,a veď aj ja predávam" .. no tak dík, čo už..porobí sa a možno paradoxne pojazdíme spolu dáku tisku..v podstate mi šlo len o princíp, že si nemal potom stáť za tým že auto je ok, mal radšej povedať: počúvaj ma sem, menil som.len toto hento.. ostatok neviem ako vypadá, bude to v stave toho ročníka.Tak by som to buď zobrala alebo by som kúpila auto za tisku, tisku do neho dala a mám cukríkové auto v rovnakej cene.Čo už.. 10x môže človek kúpiť bez problémov na 11ty sa to doebe, vždy lepšie ako kamoš kúpil za 5500, musel vraziť nakoniec ďalšie 2000 a predal za 4500. Aj tak sa mi to auto páči
    Chobot A ak to nie je tajomstvo, za koľko si ho kúpila?

    Lebo ten synov4 ročný Peugeot 207 bol za 4000 EUR, ale od známych (dali zľavu 500 EUR).
    Cherry Blood Myslím že som to vyššie písala.. za 2200, aj to teraz počúvam od neho ako mi veľkodušne zľavil 100€. Pôvodne chcel 2600, potom upravil na 2300 (V inzeráte).Pri kúpe mi ledva ledva zhodil tú 100ku.
      zbaliť

    Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.