Zavrieť

Porady

2. pilier pre 48 ročnú nezamestnanú

Dlho som hľadala niekde na internete diskusiu, kde by mi mohli pomôcť, a najviac inteligentných ľudí pokope je určite na porade . Nevyznám sa v 2. dôchodkovom pilieri, ale mám takýto problém: brat nahovoril moju mamu ( 48r., momentálne nezamestnaná, 25 rokov odrobených v 1. pilieri ) na 2. pilier. Oplatí sa jej to? Lebo on tvrdí, že áno, ale známi tvrdia, že vôbec. Neviem, kto má pravdu...
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Miriam17
Oplatí sa jej to? Lebo on tvrdí, že áno, ale známi tvrdia, že vôbec. Neviem, kto má pravdu...
Pravdivé môžu byť obidve tvrdenia.
Ak zostane nezamestnaná (= nebude si platiť poistné na starobné poistenie) dlhší čas, určite na tom veľa nezíska.
Získať môže iba vtedy ak sa čo najskôr zamestná (= začne platiť poistné na starobné poistenie) a zostane zamestnaná (= bude platiť poistné na starobné poistenie) až do odchodu do dôchodku.
Ak bude platiť poistné z nadpriemerného vymeriavacieho základu ("zaujímavý" je vymeriavací základ najviac do 3 násobku priemernej mzdy), existuje určitá pravdepodobnosť, že to bude výhodné a bude mať v úhrne aj vyšší dôchodok ako keby zostala iba v prvom pilieri. Potrebných je aspoň 10 rokov sporenia v druhom pilieri.
Ak bude platiť poistné z podpriemerného vymeriavacieho základu, "ušetrí" iba nejaké peniaze pre dedičov (nedosiahne 0,6 násobok životného minima pri výpočte dôchodku v druhom pilieri = nedostane dôchodok z druhého piliera). Avšak aj jej dôchodok z prvého piliera bude znížený. V nepriaznivom prípade sa môže stať, že v prvom pilieri bude mať ľudovo povedané "mizerný" dôchodok ak ho vôbec bude mať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Miriam17 Miriam17

Miriam17 je offline (nepripojený) Miriam17

Mama nemá strednú školu, takže je predpoklad, že bude mať príjem do 12000Sk v hrubom. Ak by odpracovala 10 rokov, bude predpoklad, že dostane viac?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Miriam ak brat robí sprostredkovateľa 2. piliera tak sa ani nečudujem , že ju nahovára. Len v prípade , že by sa hneď zamestnala ,mala vysoký príjem a pracovala dlhšie, tak by sa jej to oplatilo. No ale zase možno ho vedie k tomu aj ten dôvod , že to čo je našetrené v 2. pilieri sa dedí.
0 0
Miriam17 Miriam17

Miriam17 je offline (nepripojený) Miriam17

Ale pokiaľ viem, iba vtedy sa to dedí, ak to nezačne čerpať. Avšak pri predpoklade, že sa dožije 85 rokov, pochybujem, že nejaká súkromná spoločnosť by jej za 120000 Sk ( dôchodkové odvody ) vyplácala dostatočne veľký dôchodok.

Preto sa pýtam, lebo neverím, že brat je presvedčil bez žiadneho bočného úmyslu. Dá sa takáto zmluva ešte vypovedať?
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Ked si raz v tom, tak si v tom. Ale su tu kompetentnejsi. Myslim, ze brat mal postranne umysly. Potreboval ciarku a proviziu.
Vsade sa hovorilo o tom, ze vstup do 2. piliera si treba dobre rozmysliet. V pripade situacie Tvojej mamky - vies, s jej kvalifikaciou a povedzme si otvorene s vekom, ktory je už na Slovensku problem, maju /podla mna/ pravdu Tvoji znami. Pracuje sa sice do 62 rokov, ale....Endrju Ti odpovedal dost obsirne. Suhlasim s nim.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Miriam17
Mama nemá strednú školu, takže je predpoklad, že bude mať príjem do 12000Sk v hrubom. Ak by odpracovala 10 rokov, bude predpoklad, že dostane viac?
No, to by musela poriadna motyka vystreliť, aby dostala viac.
Myslím, že dostane menej ako keby zostala iba v prvom pilieri.
Predpokladám, že pri dosiahnutom vzdelaní ani v minulosti nezarábala nadpriemerne.
12 000 je už teraz dosť výrazne pod celoštátnym priemerom (za rok 2005 bol celoštátny priemer 17 274,-).
Osobný mzdový bod pre výpočet dôchodku sa jej bude pohybovať veľmi blízko spodnej hranice. Je veľmi pravdepodobné, že s "odretými ušami" bude mať nárok na minimálny dôchodok z prvého piliera.
Jediné "plus" bude dedenie nasporených peňazí z druhého piliera, keďže asi ani z druhého piliera nebude mať nárok na dôchodok.
Avšak pred dedením jej bude treba asi prispievať na to, aby mala aspoň na suchý rožok.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

hmm... a co sa deje vtedy, ak cloveku nevyjde ani minimalny dochodok? dostava nejaku socialnu davku, ktora ale nema meno "dochodok" ?
alebo moze ist fakt uplne po zobrani ako cenkovej deti?
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Miriam17
Dlho som hľadala niekde na internete diskusiu, kde by mi mohli pomôcť, a najviac inteligentných ľudí pokope je určite na porade . Nevyznám sa v 2. dôchodkovom pilieri, ale mám takýto problém: brat nahovoril moju mamu ( 48r., momentálne nezamestnaná, 25 rokov odrobených v 1. pilieri ) na 2. pilier. Oplatí sa jej to? Lebo on tvrdí, že áno, ale známi tvrdia, že vôbec. Neviem, kto má pravdu...
Miriam, neviem, či tvoji známi majú patent na rozum, (nechcem nikoho urážať), keď tak "bezpečne" vedia, že vôbec... Ja by som to ale nevidela tak čierne...
Tvoja mama si určite bude chcieť hľadať prácu, pretože to, že musí 10 rokov prispievať do II. piliera, aby mala nárok na dôchodok z tohto piliera, jej brat určite vysvetlil. Nemyslím, že by mal postranné úmysly, toto by mame sotva urobil, to neverím, možno cudziemu človeku áno, ale vlastnej mame nie. Keby nebol presvedčený, že má pravdu. On tomu veril a verí, a v tej viere mame II. pilier odporúčal.
Neviem, kde všetci berú istotu, že vláda, ktorá bude v tom období, keď pôjde tvoja mama do dôchodku, pri moci, bude mať z čoho dôchodky v I. pilieri platiť.. Veď ona ich nemá už teraz z čoho. Že zotrvávaním v I. pilieri si niekto automaticky prilepší na dôchodku (myslím tým ľudí, ktorí sú na pomyselnej hranici na vstup).
Všetko, čo v tejto diskusii odznelo, je iba predpoklad - hypotéza, čo keď... Veď nikto nevie, čo vláda urobí na budúci rok, nieto ešte o 14-15 rokov. Ministri sa menia, ako ročné obdobia, takže ťažko povedať... Nič nie je isté ako v II., tak ani v I. pilieri.
Vstupom do II. piliera nebudú sporitelia závislí na politických rozhodnutiach - citácia z príručky k II. pilieru, ktorú vydalo ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny...
Tvojej mame záležalo vic, ako na vyššom dôchodku, na tom, že peniaze, v prípade, že sa jej niečo stane, zdedíte vy. A to by som považovala od tvojej mamy, skôr za krásne gesto.
Mnohí vstupovali do II. piliera aj vo vyššom veku a nemajú z toho zlý pocit. Pretože jednoducho prestali veriť tomu, čo im vláda vždy nasľubuje a chytili sa vlastného rozumu.
Neplačme teda nad rozliatym mliekom. Treba sa na to pozrieť aj z tej lepšej stránky. A ak ťa môžem poprosiť, nepridávaj jej na starostiach tým, že budeš "lamentovať", ako "zle" sa rozhodla...
Takže jej držím palce, verím, že sa zamestná... Pretože pri II. pilieri nie je dôležité, aké odvody platí, je tu skutočne dôležitý vek a dĺžka sporenia (vysvetlenia okolo toho už odzneli v niektorej z tém).
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

ayya
hmm... a co sa deje vtedy, ak cloveku nevyjde ani minimalny dochodok? dostava nejaku socialnu davku, ktora ale nema meno "dochodok" ?
alebo moze ist fakt uplne po zobrani ako cenkovej deti?
Ayya, toto som sa osobne pýtala poradcu ministra, ktorý bol pri tvorbe tejto reformy. Povedal, že sa to bude riešiť nejakou dávkou v hmotnej núdzi alebo niečím podobným... Presne, ako si uviedla...
(Po žobraní dnes, žiaľ, chodia aj iní, nielen dôchodcovia...)
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pretože pri II. pilieri nie je dôležité, aké odvody platí, je tu skutočne dôležitý vek a dĺžka sporenia (vysvetlenia okolo toho už odzneli v niektorej z tém).[/quote]

Si si istá , že to nie je dôležité ? 48 ročnej žene už toho moc času na prácu neostáva. A keď je teraz bez práce ..môže sa jej to stať ešte do odchodu do dôchodku neraz. A nesplní ani limit 10 rokov. A potom čo? Príde o všetko?
Naposledy upravil DanielaSL : 13.05.06 at 18:19
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

DanielaSĽ
Pretože pri II. pilieri nie je dôležité, aké odvody platí, je tu skutočne dôležitý vek a dĺžka sporenia (vysvetlenia okolo toho už odzneli v niektorej z tém).
Si si istá , že to nie je dôležité?[/quote]

Citovala som len našich zákonodarcov, keby sme to rozoberali do detailov, tak sa dá o tom polemizovať, ale tu šlo o podstatu.
0 0
Miriam17 Miriam17

Miriam17 je offline (nepripojený) Miriam17

Viera123
Miriam, neviem, či tvoji známi majú patent na rozum, (nechcem nikoho urážať), keď tak "bezpečne" vedia, že vôbec... Ja by som to ale nevidela tak čierne...
Tvoja mama si určite bude chcieť hľadať prácu, pretože to, že musí 10 rokov prispievať do II. piliera, aby mala nárok na dôchodok z tohto piliera, jej brat určite vysvetlil. Nemyslím, že by mal postranné úmysly, toto by mame sotva urobil, to neverím, možno cudziemu človeku áno, ale vlastnej mame nie. Keby nebol presvedčený, že má pravdu. On tomu veril a verí, a v tej viere mame II. pilier odporúčal.
Neviem, kde všetci berú istotu, že vláda, ktorá bude v tom období, keď pôjde tvoja mama do dôchodku, pri moci, bude mať z čoho dôchodky v I. pilieri platiť.. Veď ona ich nemá už teraz z čoho. Že zotrvávaním v I. pilieri si niekto automaticky prilepší na dôchodku (myslím tým ľudí, ktorí sú na pomyselnej hranici na vstup).
Všetko, čo v tejto diskusii odznelo, je iba predpoklad - hypotéza, čo keď... Veď nikto nevie, čo vláda urobí na budúci rok, nieto ešte o 14-15 rokov. Ministri sa menia, ako ročné obdobia, takže ťažko povedať... Nič nie je isté ako v II., tak ani v I. pilieri.
Vstupom do II. piliera nebudú sporitelia závislí na politických rozhodnutiach - citácia z príručky k II. pilieru, ktorú vydalo ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny...
Tvojej mame záležalo vic, ako na vyššom dôchodku, na tom, že peniaze, v prípade, že sa jej niečo stane, zdedíte vy. A to by som považovala od tvojej mamy, skôr za krásne gesto.
Mnohí vstupovali do II. piliera aj vo vyššom veku a nemajú z toho zlý pocit. Pretože jednoducho prestali veriť tomu, čo im vláda vždy nasľubuje a chytili sa vlastného rozumu.
Neplačme teda nad rozliatym mliekom. Treba sa na to pozrieť aj z tej lepšej stránky. A ak ťa môžem poprosiť, nepridávaj jej na starostiach tým, že budeš "lamentovať", ako "zle" sa rozhodla...
Takže jej držím palce, verím, že sa zamestná... Pretože pri II. pilieri nie je dôležité, aké odvody platí, je tu skutočne dôležitý vek a dĺžka sporenia (vysvetlenia okolo toho už odzneli v niektorej z tém).
Vierka, mám na teba niekoľko otázok:
- prečo minister Kaník v 43 rokoch tvrdil, že sa mu už neoplatí vstúpiť?
- prečo Mikloš tvrdil, že sa to oplatí ľudom iba do 35 rokov?
Naposledy upravil Miriam17 : 16.05.06 at 14:06
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Miriam..už nech má brat dôvody aké chce...moja súkromná rada je , nech mama nevstupuje do 2. piliera. Ak sa opäť zamestná , tak si na dôchodok môže šetriť aj iným spôsobom. Možností je viac.
Naposledy upravil DanielaSL : 13.05.06 at 21:38
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Miriam17
Vierka, mám na teba niekoľko otázok:
- prečo minister Kaník v 43 rokoch tvrdil, že sa mu už neoplatí vstúpiť?
- prečo Mikloš tvrdil, že sa to oplatí ľudom iba do 35 rokov?
- to, že sa budú dať nasporené peniaze dediť, je pekné, ale ja verím, že sa dožije minimálne 85 rokov, ako jej mama. Ak to má byť systémom z rozprávky o 3 dukátoch, prečo potom platiť dôchodkové odvody?
- čestné úmysly môjho brata nemusia byť 100%, nemám v ňom veľkú dôveru z rôznych dôvodov z minulosti
Miriam, dávaš mi otázky, ktoré by si mala aplikovať skôr im.. Ale koľko ľudí, toľko názorov. Každý si musí svoj úsudok urobiť sám. Alebo si ho aspoň podľa možnosti sčasti zistiť, aby vedel porovnať... Tiež som počula názory iných ľudí, ktoré sú diametrálne odlišné... Vidíš, že ani naši "najvyšší" sa nevedia dohodnúť, ako by sme sa potom mohli držať všetkých ich názorov, keď jeden pomaly vylučuje druhý? Každý chce mať svoju pravdu... Nemôžu byť preto smerodatné, aj keď si ich samozrejme nemôžeme celkom nevšímať. Sami vidíme, ako sa nám po 17-tich rokoch "krásne" žije...
Keď sa tvoja mamička dožije toľko rokov, čo jej samozrejme prajem, tak na nej prerobí aspoň životná poisťovňa, ktorá vypočíta priemerný vek dožitia žien na Slovensku, (ktorý podľa mňa tak skoro 85 rokov nebude...) a bude jej musieť dôchodok vyplácať, a to aj z II. piliera do smrti, aj keď bude žiť 100 rokov...
Čo sa týka tvojho brata, mrzí ma to, ak je to tak... Vždy skôr verím v dobro v ľuďoch...
Netráp sa tým, čo sa stalo... Ja by som sa v prípade tv. mamy rozhodla pre vstup tiež. Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Miriam17
Dlho som hľadala niekde na internete diskusiu, kde by mi mohli pomôcť, a najviac inteligentných ľudí pokope je určite na porade . Nevyznám sa v 2. dôchodkovom pilieri, ale mám takýto problém: brat nahovoril moju mamu ( 48r., momentálne nezamestnaná, 25 rokov odrobených v 1. pilieri ) na 2. pilier. Oplatí sa jej to? Lebo on tvrdí, že áno, ale známi tvrdia, že vôbec. Neviem, kto má pravdu...
Opýtaj sa brata ako sa to mame vyplatí,možno sa niečo nové dozvieme,ostatní tu budú len tak naslepo strielať.Ak už je tam aj tak sa II pilier nedá zrušiť.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Ja som sa tiež zaujímla o II pilier - som nezamestnaná, bolo mi povedané v DSS, že sa môžem do 30.6.2006 zapojiť, ale sa musím zaregistrovať v sociálnej poisťovni ako dobrovoľný platca, a musím dobrovoľne zaplatiť za3 mesice dôchodkové poistenie
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Ivana Š
Ja som sa tiež zaujímla o II pilier - som nezamestnaná, bolo mi povedané v DSS, že sa môžem do 30.6.2006 zapojiť, ale sa musím zaregistrovať v sociálnej poisťovni ako dobrovoľný platca, a musím dobrovoľne zaplatiť za3 mesice dôchodkové poistenie
Si nezamestnaná celý čas a vedená na úrade práce? Alebo len momentálne? Ak len určitú dobu, tak na vstup do II. piliera máš presne, ako ti povedali, termín len do 30.6.2006. Ale, že by si musela zaplatiť až tri mesiace, nebýva pravidlom, zhruba je to nejaký mesiac, ak sú v poriadku tvoje údaje a zmluva sa ti zbytočne neposiela hore - dolu medzi DSS a SP, kvôli nezrovnalosti údajov. A závisí od ochoty a návale práce v SP.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Od 1.1.2004 do 10.9.2005 mi platil dôchodkové poistenie štát, bola som na MD a poberala som rodičovský príspevok. Od vtedy som nezamestnaná, vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ivana Š
Od 1.1.2004 do 10.9.2005 mi platil dôchodkové poistenie štát, bola som na MD a poberala som rodičovský príspevok. Od vtedy som nezamestnaná, vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.
Škoda, že si nevstúpila do II. piliera počas rodičovskej dovolenky. Už sa ti mohli zbierať peniažky na účte. Ja by som sa na tvojom mieste dala dobrovoľne poistiť a uzatvorila si zmluvu o SDS.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Škoda, veľká škoda, ale vtedy som nevedela, aj to štátom hradené poistenie som riešila až po ukončení MD, niekedy teraz v januári 2006 po upozornení SP, že na to mám nie nárok, ale povinnosť nahlásiť na požadovanom tlačive, že som povinne dôchodkovo poistená osoba od... do..., za ktorú je platieľ poistenia štát

A už bolo neskoro...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať