Zavrieť

Porady

Dedicstvo

Dobry den. Potreboval by som poradit v nasledujucej veci. Moj otec aj so svojim bratom dedili po rodicoch dom aj s pozemkom. Otec ale svoj pozemok, na ktorom dom stoji prenechal svojmu bratovi aj s polovicou domu. Cize moj otec je vlastnikom polovice domu s pravom dozivotne dom uzivat. Jeho brat, co je vlastnikom celeho pozemku aj polovice domu, chce namna prepisat cely svoj podiel, ale problem je ten, ze na otcovu polovicu je vypisana exekucia. Chcem sa spytat ake mam moznosti, polovica domu nema taku hodnotu aby uspokojila veritela, a neviem ci exekutor moze zobrat kvázi cely dom aj s pozemkom, kedze otec je vlastnikom iba polovice domu. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Exekutor nemoze zobrat cudzi majetok, bude cakat na tu polovicu domu, ale ak otec zomrie a nebudete chciet prist o polovicu domu, budete dedit aj jeho dlhy, do vysky jeho majetku.
    Mozete navrhnut exekutorovi odkupenie polovice domu, tym sa vyplati dlh, ak je vyssi, exekucia bude trvat dalej.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Noro84 JAsne, tomu rozumiem..ale tu sa jedna o majetok otcovho brata..cize ten pozemok a polovica domu...na ten nie je exekucia...preto sa pytam, ci moze exekutor nejak aj ten zbytok zobrat...a co v pripade, ze budem mat tu polovicu domu a ten pozemok,a otec zomrie, a ja sa zrieknem jeho polovice.?
    willma exekútor predá druhú polovicu, len aby získal peniaze pre veriteľa - predkupné právo bude mať vlastník prvej polovice, ak neodkúpi tak smola - môže rátať s tým, že sa to predá niekomu druhému.
    Noro84 Ano..jasne...bude chciet predat polovicu..ale co ak dlh je vyssi ako polovica domu? Exekucia vraj bude trvat aj na dalej..ale naco, ked uz nic ine nebude vlastnit? A co v takom pripade, ked sa mu ta polovica nebude dat predat, nakolko ten dom je v zlom stave, a spadne cely..lebo je v takom stave, nikto tam nebyva totiz to. Dakujem
    ivka70 Ved som ti to napisala, pytas sa na to, co je v povodnom prispevku ...
      zbaliť

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak ti bude patriť polovica domu, a celý pozemok. A hodnota exekúcie je vyššia ako hodnota podielu na domu, tak sa treba dohodnúť s exekútorom aby vyhlásil dražbu na tú polovicu domu. A ak ho vydražíš aj za menej ako sú dlžoby tak ty už budeš mať čisté LV. Len to trvá dlho taká dražba. A otázne je či exekútor to bude chcieť riešiť.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Noro84 No...aj to je moznost...ale nemoze skor drazit, lebo tam ma pravo dozivotne byvat...cize az po smrti..a predat tiez nie...kedze by musel predat aj snim...je to komplikovane ale hlavne ide o to, ze mi nukaju tu polovicu a cely pozemok len tak..tu cistu polovicu, v podstate za smiesne peniaze, ale ked hrozi ze o to pridem casom, tak to urcite nebudem kupovat...
    Xanti môže sa dražiť aj ked tam má právo dožiť ...
    ivka70 Dozivotne pravo byvat nema na drazbu vplyv, drazitel musi vydrazit aj s tymto pravom.
    Rovnako predaj - samozrejme so suhlasom exekutora.

    Ak to dedicstvom pripadne statu ,ten aj tak bude zodpovedny za dlhy do vysky polovice domu a nepreda to potom za menej. S tym by som neriskovala.
    Noro84 Ok..dakujem, pomohli ste mi..
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.