Zavrieť

Porady

invalidny dochodok

Dna 21.12.2010 som bola uznaná za invalidnú s poklesom vykonávať zárobkovú činnosť na 60 %. Dodnes mi ale dôchodok nebol vyplácaný, pretože som nesplanala iste podmienky.Chcela by som si opätovne žiadať o inv.dochodok keďže môj stav sa ani po rokoch nezlepšil a následne opätovne žiadať o vyplatenej všetkých rokov spatne.Kopirujem časť správy z posudku pre ujasnenie:
Za invalidnú ste boli uznaná z dôvodu . že mate pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 60% v porovnaní so zdravou fyz.osobou.. Váš dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť bol posúdený posudkovým lekárom sociálneho poistenia Soc.poistovne v Prievidzi a výsledok jeho posúdenia je uvedený v lekárskej správe zo dna 12.12.2011.
-potrebný počet rokov obdobia doch.poistenia na vznik nároku n inv.dochodok poistenca vo veku nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok a zisťuje sa z obdobia pred vznikom invalidity. Pred vznikom invalidity, pred 21.12.2010 ste nezískali žiadny deň obdobia dôchodkového poistenia.Z uvedeného vyplýva, že ste nesplnili podmienku potrebného poctu rokov obdobia doch.poistenia na vznik nároku na inv.dochodok.

A moja otázka znie...bola som sa informovať na sociálnej poisťovni a bolo mi povedané, že ak chcem poberať inv.dochodok a tým žiadať spätné o vyplatenie celého obdobia je potrebne aby som doplatila všetky roky poistenia od vzniku invalidity. Chcem sa preto opýtať, čí je nutne naozaj zaplatiť celu sumu a opätovne žiadať o dôchodok? Alebo stačí vyplatiť len jeden rok z tohto obdobia( to mi totiž bolo pred nejakým časom povedané telefonicky z centrály soc.poistovne. Momentálne poberám rodičovský príspevok, je možné poberať rp aj inv.dochodok. Vdaka
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No invalidný dôchodok by ti vyplácali od začiatku, ak by si ty zaplatila 1 rok dôchodkového poistenia v SP.

Takže pred vznikom invalidity si treba nájsť rok kedy si bola na UP a doplatiť ho v SP, a potom Ti SP začne vyplácať dôchodok, a aj spätne ti ho vyplatí ale už len max. 3 roky do zadu.

Neviem čo si robila od 2010 roku od decembra, ked to riešiš až teraz ....
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
karina24 karina24

karina24 je offline (nepripojený) karina24

lebo som bola hlupa ked som sa na to pytala este v 2011 tak mi povedali ze sa to neda a nechala som sa odbit. aka je asi priblizna suma ak by som doplatila ceky rok?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Podľa toho ktorý rok, podľa toho z akého vymeriavacieho základu by si platila ... ťažko je streliť z brucha sumu ...
pre zaujímavosť tento rok by to bolo z minima 412 e ... mesačná platba 118,45 eur ... tj. 28,75% ak sa nemýlim.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karinka - to záleží aj od toho, ktoré obdobie si vyberieš (presnejšie ktoré je na to vhodné) a tiež od toho, aký zvolíš VZ. nie je to lacná záležitosť - ale ak sa stav nezlepší, tak sa to určite oplatí. v zákone o SP- § 142 nájdeš, že ktoré obdobia u teba vôbec môžu prichádzať do úvahy ...?
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kolko máš teraz rokov ? Počas RD si sa prihlásila v SP ako osoba starjúca sa o dieťa do 6 rokov veku ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti
Podľa toho ktorý rok, podľa toho z akého vymeriavacieho základu by si platila ... ťažko je streliť z brucha sumu ...
pre zaujímavosť tento rok by to bolo z minima 412 e ... mesačná platba 118,45 eur ... tj. 28,75% ak sa nemýlim.
gabi RF sa nedopláca len 24% z VZ
ja by som hľadala nejakú staršiu dobu štúdia ..
1 0
karina24 karina24

karina24 je offline (nepripojený) karina24

teraz mam 25 rokov, v 20 mi uznali invalidny...na SP som nenahlasovala nic po porode, nemala som to za potrebne kedze nepoberam invalidny.najdem niekde nejaku tabulku tych poistnych obdobi, resp.sum?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karina24
teraz mam 25 rokov, v 20 mi uznali invalidny...na SP som nenahlasovala nic po porode, nemala som to za potrebne kedze nepoberam invalidny.najdem niekde nejaku tabulku tych poistnych obdobi, resp.sum?
nuž čo s tebou ? ... ani ID - kašľala si na to, ani na poistenie, ktoré mohol platiť za teba štát si sa doteraz neprihlásila ...
najskôr si nájdi obdobie - či nejaké prichádza do úvahy
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R
gabi RF sa nedopláca len 24% z VZ
ja by som hľadala nejakú staršiu dobu štúdia ..
Díky za opravenie, vždy som v tom mala chaos ...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať