Zavrieť

Porady

výpomoc rodinného príslušníka szčo- invalidný dôchodca

Mám otázku. Môže dcéra invalidná dôchodkyňa vypomáhať matke v predajni bez nároku na odmenu?. Ide mi hlavne o to, že matka potrebuje občas zastúpiť v obchode. Teraz nevie, či ju musí zamestnať na dohodu, alebo môže vypomáhať.
Naposledy upravil katarína kub : 09.03.15 at 07:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Podľa zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci, ide o nelegálnu prácu, pokiaľ rodinný príslušník vypomáha podnikateľovi bez pracovnoprávneho vzťahu, z čoho sa voči podnikateľovi vyvodzuje trestnoprávna zodpovednosť. Splnením určitých podmienok je však výpomoc rodinného príslušníka legálna. A to, ako udáva vyššie spomenutý zákon (§2a), ak „vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku“. Podmienkou pre beztrestnú výpomoc je teda dôchodkové poistenie, alebo štatút dôchodcu či študenta.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarína kub tento zákon som si prešla, len či štatút dôchodcu sa vzťahuje na poberanie akéhokoľvek dôchodku
    Peggynka Poberaním dôchodku je dôchodkovo poistená.
    katarína kub vďaka
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Som zvedavá,čo sa z toho vykľuje Ktorá z nás sa trafila,čo sa zadávateľka pýta
    kopretinka ona chce vypomáhať zadarmo,ten článok je o tom,že invalid môže pracovať bez obmedzenia na zárobku.
    Anika61 Ano viem,z tej povodnej,neupravenej otazky,som to pochopila tak,ze napr.ked pride kontrola,ze ci nebude problem:-)
      zbaliť

    výpomoc rodinného príslušníka szčo- invalidný dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.