Zavrieť

Porady

Oprava mzdy za sviatok

Čo by ste mi poradili: do augusta minulého roka (vtedy som bola na školení a došlo mi, že to nerobím dobre) som sviatky platila zamestnancom priemerom.Môžem urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve na ten určitý čas, kedy sa mal sviatok platiť nie priemerom?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Paula je offline (nepripojený) Paula

  Paula
  Bolo obdobie, keď rozhodnutie o tom, či zamestnanci chcú náhrady alebo preplatenie, bolo zakotvené v kolektívnej zmluve. To by sa dalo využiť. Ale neviem, či možnosť výberu ešte platí a dúfam, že sa ti ohlásia poradcovia s aktuálnou informáciou.

  vladan je offline (nepripojený) vladan

  žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
  Natka
  Čo by ste mi poradili: do augusta minulého roka (vtedy som bola na školení a došlo mi, že to nerobím dobre) som sviatky platila zamestnancom priemerom.Môžem urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve na ten určitý čas, kedy sa mal sviatok platiť nie priemerom?
  Natka, myslím, že iba dva mesiace si prešvihla s tým platením. Nový zákonník práce platný od 1.7.2003 zmenil toto platenie sviatkov priemerom pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou. Dovtedy to bolo na zamestnávateľovi, či bude preplácať tento sviatok mzdou (teda nebude brať do úvahy sviatok) alebo priemerkou. Od 1.7.2003 už všetci zamestnanci s mesačnou mzdou mali byť platení mzdou, čiže mesačná mzda bola v plnej výške pri akomkoľvek počte sviatkov v mesiaci.
  A riešenie (alebo skôr odporúčanie) pre tvoj prípad? Boli to "iba dva mesiace" a podľa môjho názoru si zamestnancov v nijakom prípade neukrátila o ich mzdu, práve naopak. Veď mali sviatok preplatený priemerom, ktorý je zvyčajne vyšší ako ich denná mzda.
  Natka, dúfam, že som sa s tým dátumom nesekla, ešte v pondelok pozriem do ZP, aby som sa utvrdila.
  Pekný zvyšok víkendu

  misurka je offline (nepripojený) misurka

  misurka
  Veď predsa ty môžeš zamestnancom zakotviť do prac. zmluvy, že zamestnancov s mesačnou mzdou budeš odmeňovať vo sviatok, kedy im ušla mzda nie mzdou ale priemernym zárobkom ako zamestnancov ostatných. Máš na to právo podľa zákona, nakoniec je to pre nich výhodnejšie.

  ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

  ZuzanaA
  Áno, súhlasím s Misurkou, dá sa to do pracovnej zmluvy a je to OK. Vcera som bola na prezentácii jedného softveru a tam to tiež spomínali. Takže žiadny problém. (U nás to je tiež tak)

  Oprava mzdy za sviatok

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.