Zavrieť

Porady

Spätne vyplatený invalidný dochodok a davka v hmotnej nudzi

Dobry den,

Musim v pripade spätne vyplateného invalidného dochodku vratit statu dovtedy poberanu davku v hmotnej nudzi a tyka sa tohto spatne vyplateného ID aj minulorocny vianocny príspevok?

Vo februari mi bol uznany inv. dôchodok (ID) vo vyske 45% spätne od juna 2014. S tym, ze vymer a platbu spätne dostanem neskor. Viem, ze to zvykne trvat aj par mesiacov. Som cca 2 roky nezamestnany, na UP a poberam soc. davku - pomoc v hmotnej nudzi. Mam 2 otazky:
1. Ak mi bude vymerany konkretny ID a spätne dostanem financie za prislusne obdobie, budem musiet vratit soc. davku - pomoc v hmotnej nudzi za mesiace, za ktore dostanem spätne zaplatene ID?
2. Viem, ze k ID prislucha aj vianocny príspevok. Kedze mam ID spätne od juna 2014 zarata sa mi aj vianocny príspevok roku 2014, alebo az ten na tento rok?

Ak je 1 otazka pravdiva a v pripade, ze mi stat nieco dal (ja som to samozrejme uz "prejedol") a teraz to zase chce späť, neviem ci sa to da urobit nejakym vzajomnym zapoctom a ci na to mam upozornit, neviem ci uz UP, alebo SP alebo obidvoch. Podotykam vsak, ze neviem ako vysoky bude moj ID, ale urcite bude nizky, kedze som bol casto nezamestnany.
Dakujem vopred za Vase odpovede.
S pozdravom
Roxymus.
Naposledy upravil Mária27 : 10.03.15 at 13:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Spätne vyplatený invalidný dôchodok ti započítajú s dávkou v hmotnej núdzi.
    Do príjmu pre posúdenie dávky v HN sa zahrňa 75 % mesačnej sumy ID. Ak dávka bola vyššia - zbytok ti stiahnu z doplatku ID.
    Ak dávka v HN bola nižšia, rozdiel mesačného ID ti jednorázovo doplatia.

    Čiže : nebudeš spätne vracať vyplatenú dávku v hmotnej núdzi, ale spätne priznaný ID ti nevyplatia v plnej výške.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Roxymus Dakujem pekne za odpoved. Neviete pls Vy alebo niekto ostatni odpoved na tu moju 2 otazku, ze ako to je pri spätnom vyplateni ID a vianocnom prispevku v tom obdobi? Dik za prip. odpoved. R.
    veronikasad Myslíš, že či ti spolu s tým doplatkom ID vyplatia aj vianočný príspevok za rok 2014 ?
    veronikasad Tu je bezplatná infolinka SP - zhruba po mesiaci od posukovej komisie tam zavolaj, povedia ti v akom štádiu je vybavovanie tvojho ID a môžeš sa spýtať aj na ten vianočný príspevok

    Info dôchodky 0800 123 123 – bezplatná linka
    Roxymus ano, presne to, aj ked v to moc nedufam...a dik za tu linku
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    nezadávaj opakovane tú istú otázku.
    zroluj dolu na stránku,máš tam návod aj etiketu.
    Roxymus Viem o tom, ale dal som ju do zlej kolonky Porada, ktora je urcena na ine veci. Tak som ju zopakoval pre kolonku Pravo. Myslim ze sem to patri, ze takto je to spravnejsie. Nebol v tom nejaky umysel zbytocne nieco zadavat duplicitne. Radsej by som bol keby mi niekto normalne odpovedal a nie takto....
    kopretinka treba aj čítať ten návod,lebo keby si ho čítal,tak by si vedel,že k otázke sa rubriky prira´dujú a nemusí sa kvôli tomu zadávať otázka znova.

    Spätne vyplatený invalidný dochodok a davka v hmotnej nudzi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.