Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Hlinkovx
Lepotka, ako si prišla na ten dátum... v zákone nič také nie je.... zákon nadobudol účinnosť dňa 1.1.2003 ..a o prechodných ustanoveniach tam podľa mňa nie je ani zmienka, čo sa týka dátumu.....
?!?!?!
Tie dátumi mi povedali v archíve.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
lepotka
Tie dátumi mi povedali v archíve.
a nevieš náhodou..odkiaľ ich vzali...?!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Hlinkovx
Bei...
aj tak si nepomôžeš... keď musíme..tak musíme....
my to neovplyvníme ....
Nechceš ísť do parlamentu ?! ..môj hlas máš istý....

Bei....ešte na doplnenie
§ 2 odst. 14
Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry

tá pani to obhajovala tým..že napr. mzdové listy sme povinný archivovať 70 rokov... no ešte šťastie, že tu už nebudem..
ja tiež čakám na presný paragraf, ktorý mi prikáže, aby som mala registratúrny poriadok.
Silvi, mzdové listy sa už dávno-pradávno archivujú, buď v spoločnosti (keď vydrží na trhu a neskrachuje), alebo potom v štátnom archíve. A tu začína byť dôležitý štátny archív ... podľa mňa, ak skončí spoločnosť až vtedy je tu povinnosť dať tieto dokumenty do štátneho archívu, ale fakt nevidím dôvod prečo viesť registratúrny poriadok, kým firma existuje ... no s Beou sa tu rozčuľujeme, ale ja fakt nemám čas na takéto hlúpe papierovačky ... nejaká správa preletela Markízou a už sme všetci na nohách a bijeme na poplach! Ale prečo to spomenuli až teraz keď to je aktuálne od roku 1975, to nikto nevie
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Vladi...
mne je to jasné.. ja som len sprostredkovala to, čo mi bolo povedané... nič viac a nič menej...
s Beou sme včera mali dosť dlhú debatu o tom... ale aj tak sme sa k ničomu sa nedopracovali... takisto sa mi to nepáči ako aj Vám dvom... a nemám chuť vôbec niečo také robiť...a to si myslím.. že je nás tu podstatne viac takých!!! ale....
však skús zavolať do archívu..možno Ti vysvetlia..prečo a začo..a aj aký paragraf..mne sa odvolali na vyššie uvedený...
Silvia
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Práva som to zistila odkiaľ sú ti dátumi. Je to vo Vyhláške 628/2002, ktorá upravuje niektoré ustanovenia zákona 395/2002 Z.z. a konkrétne je to §43 - prechodné ustanovenia.
1 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Díky..Lepotka...
za upresnenie...už to pozerám...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Stále nikto nenapísal, že ktorý zákon mi prikazuje, aby som robila registratúrny poriadok. Čím viac sa tým zaoberám, hľadám a pátram, tým viac nevidím zmysel, aby som takúto "nadrobotu" robila. Vidím v tom len zbytočné starosti.
Dobre, povedzme, že mi nejaký zákon prikáže zriadiť registratúrny poriadok. Urobím to. Ako to poznám, keďže je to pre mňa dosť nepodstatné, tak to urobím veľmi narýchlo, aby bolo... Pôjdem do archívu, potvrdia mi to, všetko OK. Lenže tým moja robota nekončí. Musím sa tým stále zaoberať, dopĺňať atd. To je jedna vec. No a celá táto snaha speje k tomu, že po zákonom stanovenom termíne tieto doklady skartujem... A čo sa stane, ak mi vyhorí kancelária? Alebo ma vytopia, alebo ma vykradnú? Ako mi pomohlo, resp. ako pomohlo tým mojím dokumentom, ktoré nie sú charakteru archívneho dokumentu - dokumentu s trvalou dokumentárnou hodnotou, že som ich mala v registratúrnom poriadku, potvrdené archívom? Čo urobí archív? Čo sa bude diať ďalej? No už asi nič, len sa budem modliť, aby rýchlo ubehli tie roky a nepredvolali ma na daňovú kontrolu.
Naopak, ak som pôvodcom takého dokumentu, ktorý má podľa môjho úsudku trvalú dokumentárnu hodnotu a je dôležitý pre perspektívne zachovanie historického prameňa, potom sa obrátim na št. archív a ten erudovane preskúma tento dokument a archivuje ho.
Tiež si myslím, že veľké spoločnosti, významné spoločnosti pôsobiace na trhu, štátna správa, by mali automaticky viesť registratúrny poriadok a je mi jasné, že tieto spoločnosti majú aj mnoho dokumentov s trvalou dokumentárnou hodnotou. Ale ja, malý podnikatelík, bezvýznamný človiečik zhŕňajúci svojich pár chechtáčikov, ktoré premením za stravu a nájom vzápätí ako ich dostanem, no aké ja už môžem mať dôležité dokumenty?! Tých pár papierov, ktoré ukladám v pivničke pre Daňový úrad a po uplynutí doby povinnej pre ukladanie účtovných dokladov ich spálim a som šťastná, že som sa ich aj zbavila, aby som sa ešte musela trápiť s registratúrou...?!

Prosím Vás, ak niekto viete, či je naozaj povinnosťou každej FO a PO, aby robila túto prácu naviac, ak nám to naozaj zákon prikazuje, napíšte to sem do Porady, nech už konečne vieme, či sa tým máme zaoberať, alebo nie. Nie som sama, ktorá sa touto myšlienkou zaoberá a trápi, nakoľko ako všetci vieme, aké máme zárobky a aké vysoké sankcie sú za nesplnenie si povinnosti zo zákona. U nás nefunguje niečo ako "no-no-no", ale "Neurobil si? Tak zaplať a bude Ťa to stáť toľko, že si ešte ani toľko nezarobil, ale si zapamätáš, že si urobil chybu!"
0 0
Zuzaka Zuzaka

Zuzaka je offline (nepripojený) Zuzaka

Ahojte,
prosím Vás mali sme pred tromi mesiacmi ISO, máme vypracovaný reg. poriadok aj plán ale neviem - mám to ísť overiť ešte aj do štátneho archívu ?

Ďakujem Zuzana
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Zuzka...
ak ho orazený ešte nemáš.. treba ísť do archívu.. pod ktorý spadáš...
ak už si ho mala orazený ... tak potom neviem...

Skúšala som volať do iného archívu.. znova to isté zdôvodnenie...!!!
Naposledy upravil Hlinkovx : 03.11.04 at 10:26
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Registratúrny poriadok musí mať každá firma, ktorá vytvorí ročne aj jeden doklad. Registratúrny doklad je každý účtovný doklad, každá písomnosť aj ročná závierka. Podľa 395/2002 § 16 ods.2 písm a/
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Vďaka ROSEMARY prikladám registratúrny plán a registratúrny poriadok...
... v prípade nejakých chýb sa ospravedlňujem je to predsa len naskenované...
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ďakujeme Rosemary a Hlinkovx za dobré pomôcky. :-)))))))
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.htm...25&prog=NOVINY
toto mi poslala LUSKARI..sú to správy z televízie, ktoré hovoria o registratúrnom poriadku...
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Hlinkovx,ty túto peripetiu máš už absolvovanú.Mne sa do toho vôbec ale vôbec nechce.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ak by ste si chceli vypočuť, čo sa hovorilo v tých správach TV noviny, tak tu je odkaz
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.htm...25&prog=NOVINY

0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Hlinkovx
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.htm...25&prog=NOVINY
toto mi poslala LUSKARI..sú to správy z televízie, ktoré hovoria o registratúrnom poriadku...
jááááááj, Silvi ma už predbehlaaaaaa
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Luna
Hlinkovx,ty túto peripetiu máš už absolvovanú.Mne sa do toho vôbec ale vôbec nechce.
LUNA..nemám nič absolvované.. predvčerom som tieto podklady dostala od Rosemary..a len som ich naskenovala. a keď ti mám pravdu povedať.. ani neviem ešte, o čom to je a čo tam je....
ale čaká nás to každého...aj keď sa nám ani jednému do toho nechce
To LUCKARI...
zase som prvá...hahaha..
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

vdaka vsetkym, ktorí prispeli k informovanosti v tejto oblasti...skutocne, uz nemame čo na práci...a vyriešime nezamestnanosť tým, že začneme vo firmách vytvárať úradnícke miesta, aby sme dodrzali vsetky zákony, predpisy či ineé nariadenia. Toto je uz vrchol, aby malí živnostníci /či malé s.r.o./ vykonávali tolko zbytočnej adm.práce, ako keby nestacila interná smernica ci oraniz.poriadok, kde by to bolo vsetko... ale ak sa budeme venovať tejto úradníckej práci, kto bude zveľadovať tento štát dvíhaním produkcie? Malý živnostník si asi rozmyslí, či bude poskytovať oficiálne služby a zamestnávať uctovníka, uradníka či iného - nika , ked sám ledva prežije.. A to aby sa stále obával, čo mu uniklo, kde porušil nevedomky zákon, ktorý ktosi vymyslel, aby si uhájil svoje kreslo kdesi na úrade.. Kam to spejeme?
Prepáčte mi tie otázky, ale som z toho skutočne zronená.. , takto si podporu podnikania nepredstavujem. Ako mám ľudí presviedčať, že majú začať podnikať, aby si vytvorili pracovné miesto, ked im musím povedať pravdu: ľudia, u nás to nestojí na práci, ale na vyplnaní tlačív pre taký či onaky úrad..najprv papiere, potom služba, potom kontrola, pokuta..a krach. Čím mám presvedčiť, že živnosť sa oplatí? Zárobkom? Ten je neistý..ale pokuty, tie sú jasné hned!!
Je mi z toho nanič..
A kto to zmení? My? Obávam sa, že budeme musieť len vypĺňať a vypĺňať všetky hlásenia, .....
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ekin,

to si napísala veľmi trefne a presne. Som toho istého názoru. Neviem čo mám začať robiť skôr. Najprv zákon o ochrane osob. údajov a teraz toto.
Držme sa všetci!
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Možno si tam hore myslia, že sa moc nudíme...iné vysvetlenie totiž k tomu už nejde dať..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať