Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Registratúrny poriadok sa týka (ak sa nebavíme o štátnej správe) všetkých akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným (netýka sa SZČO). V podstate ide o vnútornú smernicu spoločnosti (s názvom "Registratúrny poriadok xxx" ), ktorou sa určujú pravidlá, ktoré sa vykonávajú pri prevzatí písomnej zásielky, jej zaevidovaní, jej vybavenia až po jej uloženie. Každá jedna písomnosť (či už ponukový list, obchodný list, faktúra a pod.) by mala byť zaevidovaná v restistratúrnom denníku, tej ktorej spoločnosti (pod evidenčným číslom, s dátumom prijatia, so záznamom od koho je "zásielka", s obsahom podania a so spôbom vybavenia tohto podania). Ďalej by mali byť v registratúrnom poriadku uvedené doby buď skartácie jednotlivých dokumentov alebo archivácie alebo výberu. To znamená, že napr. označenie dokumentu S (skartácia) znamená, že uvedený dokument po určenej lehote bude zoskartovaný, V (výber), že dokument po určenej lehote bude vybraný a zároveň bude posúdená jeho lehota skartovania (to znamená, či sa predĺži alebo ho treba skartovať), A (archivácia) presná lehota na archivovanie (týka sa hlavne dokumentov, ktorých archivácia je presne stanovená osobitnými predpismi napr. personalistika, účtovné doklady). Kedže je opätovne možné, že nám náš štát znova hrozí pokutou, za niečo, čo ani on sám nemá úplne v poriadku, v priebehu budúceho mesiaca sa pokúsim pripraviť (dúfam, že nezabudnem na žiadne §) ustru registratúrneho poriadku, ktorý Vám potom zašlem na tieto stránky a každý si ich môže doplniť prípadne prerobiť na svoje podmienka. Ale nesmieme pri tom zabudúnúť na osobitné zákony, ako zákon o účtovníctve a pod..
1 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Dadenka dobre si to popísala, ale mám dojem, že podľa knihy o registratúrach sa teraz používa príznak A, t.j. dokument s archivačnou hodnotou, a bez príznaku, kde uvedieš iba lehotu uloženia. Takto to mám odsúhlasené štátnym archívom. Pri fyzickom likvidovaní dokladov /čo má byť min. raz za 5 rokov/ doklady bez príznaku môžeš s povolením archívu likvidovať, a doklady s príznakom A posúdiš či si ich ešte ponecháš v registratúre, alebo odovzdáš do štátneho archívu. S a V sa používalo v minulosti pri archivačných poriadkoch.
1 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Dnes som bola u nás v archíve a výsledok:
1 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Práva som to zistila odkiaľ sú ti dátumi. Je to vo Vyhláške 628/2002, ktorá upravuje niektoré ustanovenia zákona 395/2002 Z.z. a konkrétne je to §43 - prechodné ustanovenia.
1 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

takže, ak sa rozhodneš, že tvoj reg. poriadok platí od 1.1.2006, tak od tohto dátumu sa musíš riadiť podľa tejto smernice. Pokiaľ ide o staré dokumenty, tak ich nemôžeš vyhodiť, ale spravíš tam poriadok. To, čo bude A alebo čo uznáš, že mká archívnu hodnotu, môžeš prabrať preberacím protokolom akože do archívu(ten budeš mať vrámci reg. strediska, len oddelene od ostatných reg. záznamov). Tie, ktoré zistíš, že nepotrebuješ, tak vyradíš. A tie, ktoré majú pre teba prevádzkovú hodnotu, tz. že ich ešte potrebuješ, tak tie tiež preberieš do reg strediska preberacím protokolom. Tieto nemusia byť označené podľa reg. plánu, kt. nadobúda u teba účinnosť 1.1.2006. Počas roka alebo aj hneď si ich roztriediš, a napíšeš si napr. na šanony hodnotu, ako dlho ich ešte potrebuješ uchovávať, nebudú mať však spätne reg. značku, lebo v čase ich vzniku neplatil reg. plán. Keď budeš mať tieto záznamy prebraté do reg. strediska, tak ich môžeš vyradiť len zo súhlasom archívu. Pri vyhotovovaní zoznamu uvedieš, že je to vyraďovací zoznam reg. záznamov pred rokom 2006 alebo niečo podobné. A požiadaš archív o schválenie. Taktiež sa môžeš rozhodnúť, že to spätne všetko označíš, záleži na tebe. Ale samozrejme, táto informácia je z našeho archívu, ale určite by som si to prediskutovala aj s riaditeľom toho Vášho. Mám také skúsenosti, že ani oni sami niekedy nevedia, čo chcú.
1 0
jana991 jana991

jana991 je offline (nepripojený) jana991

Poradcovia moji s už splnenou povinnosťou, do archívu ste dávali reg.poriadok a reg.plán (či ešte aj iné dokumenty?) so žiadosťou o odsúhlasenie, alebo ste to odovzdali (resp.poslali) len so sprievodným listom?

prikladám taký sprievodný lit, ktorý používame, keď žiadame archív o schválenie
1 0
memsahib memsahib

memsahib je offline (nepripojený) memsahib

:-)
Dobry vecer,
dlhsiu dobu som "tu" nebola a nasla som tu tuto temu. Neviem, ci je to este aktualne, ale posielam v prilohe archivaciu pisomnosti.
Jana

P.S.: musia ju mat aj FO
Naposledy upravil memsahib : 13.11.04 at 18:10
1 0
kvalitny kvalitny

kvalitny je offline (nepripojený) kvalitny

PRE VSETKYCH!!!!! Klikni na www.minv.sk potom "Archivy" a potom "Sprava registratury"

Tu mate aj Vzorovy registraturny poriadok pre mensie S.R.O. Je to vo Worde, takte staci dopnit firmu a mate to hotove.
:-)
1 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Suzanne
ako Vás tak všetkých čítam, tak vidím, že v utorok ma čaká čaká výlet do archivu...asponže som si už dnes zistila kam vlastne patrím
A ešte niečo..tá pani z archívu mi slúbila že mi poskytne nejaký vzor ako by mal taký poriadok vyzerať, tak pre Vás všetkých ktorí ste s vypracovávaním ešte nezačali to sem umiestnim.
Väčšina podnikateľov nebude musieť od mája 2007 vypracúvať registratúrne poriadky. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú v stredu schválila vláda SR. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradení resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť.

MV sa tak snaží vyhovieť požiadavkám podnikateľov, ktorí argumentujú nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. "Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán," uviedla Alena Koišová z MV. Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poplatkov by mali byť oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva.


Vláda schválila zmenu v povinosti vypracovať registrartúrny plán.

Vie niekto definovať okruh podnikateľov:
Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.

Mám obavu, že ten kto vystavuje faktúry je už ten kto nespadá do okruhu s výnimkou podľa textu v uverejnenej správe.

apo
1 0
jaroslav jaroslav

jaroslav je offline (nepripojený) jaroslav

už ti niekto odpovedal ?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

žeby tuto?
http://www.porada.sk/showthread.php?...registrat%FAra
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

zakon 395/2002 Z.z., vzhl. MV SR 628/2002 Z.z - prave som si vytiahla JUPP 1/2004 od Poradcu Zilina, je tam o tom vsetko. Alebo zavolat do statneho archivu vo svojom obvode. Ach, ach, kde budem brat na tie pokuty, vsetci sa len vyhrazaju a vyhrazaju. Ak takto budu plasit dalej, zachvilu male a stredne podnikanie zanikne....
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Už som volala štátny archív. Týka sa to len právnických osôb. Nadiktovala mi akú literatúru si mám pozháňať : Správa registratúrnych záznamov a archivácia dokladovu u ich pôvodcov. Publikáciu vydáva K.Z.T. a.s., Kukuričná 1, 820 00 Batislava. Vypracovaný Registratúrny poriadok musí št.archív odsúhlasiť.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

určite to bude len pre právnicke osoby?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mas aj c. telefonu na objednavku tej publikacie ?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

rosemary
Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
Tak nám prosím ťa popíš, ako si postupovala. Vďaka.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Publikaciu si mozete objednat vo firme KZT, a.s. Kukuricna 1, Bratislava, fax: 02/44372660, tel.: 02/49265203, e-mail: KZT@KZT.sk. U nas na statnom archive povedali, ze si mame svoje doterajsie interne smernice prepracovat podla tej prirucky aby boli v azurite so zakonom a vyhl. a p. riaditelka nam to potom zadarmo potvrdi a vrati, popr. navrhne co tam este doplnit.
Bodlo by, keby to mal uz niekto vypracovane, ale to by som asi vela chcela, ze ? Tak hor sa do objednavania.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zabudla som este - je to pre vsetky osoby, t.j. FO aj PO.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

V tej knihe, ktorá tu už bola spomínaná."správa registratúrnych záznamov a archívnych záznamov a archívných dokumentov u ich pôvodcov" je celý postup popísaný, vzor registratúrneho poriadku je tam tiež, podľa toho som postupovala. Sú tam tiež doby uloženia všetkých možných dokumentov. Keď som si smernicu podľa tohto vzoru vypracovala, poslala som ju na štátny archív /každý okres by ho mal mať/ odsúhlasiť. Mám ju schválenú už viac ako rok. Nieje to nič zložité, je to zasa iba o papierovaní./Čo mimochodom úplne nenávidím/. Kniha mi prišla asi za týždeň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať