Zavrieť

Porady

Výmena bytového jadra

V starších príspevkoch som sa dočítala rôzne názory, ako zákonne postupovať pri výmene umakartovej priečky v kúpeľni.. Podľa zákona 50/1976 Z. z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku by malo ísť o práce bez potreby ohlásenia stavebnému úradu, čo definuje stavebný zákon v § 139b ods. 15. Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,..
SBD ale operuje tým, že sa musí vyjadriť k požadovanej úprave v byte, že má na to svoje predpisy, a operuje konkrétne zákonom 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. A taktiež je potrebné predložiť vyjadrenie statika.
Ja som si tento zákon prešla, ale nenašla som povinnosť vlastníka požiadať o vyjadrenie SBD k tejto úprave. Prikladám oba dokumenty zo stránky SBD. Zaujímal by ma hlavne ten zákona o vlastníctve, v ktorom § by som takúto povinnosť mohla nájsť, ak som dobre nečítala..
Ďakujem za názory.
Naposledy upravil Žabinka : 16.03.15 at 19:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Je ten byt v OV?
    Potom ako písala drienkovaa - SBD je veľké ho*no, čo si robíš, ako si upravuješ a udržiavaš SVOJ byt. Oni môžu byť radi, keď im to láskavo oznámiš. Pokiaľ nemeníš dispozíciu bytu (miestností) - tak ti môžu fúkať práškový cukor do .....

    Ten ich "slint" na papieri - len im oznám, že toto nariadenie je protiústavné - pretože ZASAHUJE do tvojich vlastníckych práv a do správy TVOJHO majetku.

    ladynika je offline (nepripojený) ladynika

    ladynika
    v TT mame druzstva dve-bytove a ttkomfort. Bytove druzstvo pozaduje vyplnit podobnu ziadost pri rekonstrukcii bytoveho jadra plus zaplatit poplatok 8 eur a po schvaleni a prestavbe pozaduju dolozit potvrdenie od elektrikara a plynara. (Co stoji tiez nejake to euro). TT komfort nepotrebuje nic, pokial sa nerobi uprava nosnych priecok. Asi zalezi na tom, aku mas zmluvu so spravcovskou spolocnostou. Ak to tam maju uvedene a ty si to kedysi podpisala...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žabinka ďakujem.. takže skúsime pozrieť zmluvu.. ale aj tak sa mi nezdá, že by rozhodnutie správcovskej spoločnosti mohlo byť nadradené zákonu..
    ladynika neviem, ale neuvadza sa v zakonoch taka formulka ze "pokial zmluva neurci inak"...? Ono, tie nase zakony su tiez take dvojzmyslene, ze kazdy si v tom najde to svoje :-) V kazdom pripade si pozri zmluvu, co si s BD kedysi podpisala...A je aj moznost ze to prerobis bez oznamenia DB. Nebola by si prva :-) Otazne je ale, na kolko mas "prajnych" susedov a ktory dobrak im to oznami...
    Žabinka toto sa našťastie netýka mňa, ale známeho.. a už dobrý sused oznámil.. známy bol predvolaný na SBD, tam mu dali tlačivá, ktoré som priložila.. napísala som mu vyjadrenie, že podľa zákona XY nemal oznamovaciu povinnosť, keďže nemenil dispozíciu, a jednalo sa o nenosnú priečku.. ale nepochodil..
    buchač ...a teraz čo ?

    SBD mu dalo - dá snáď nejakú pokutičku ?
    Nech sa oni činia,nech dokazujú podľa zákonov - citovaním patričných §§§, že čo porušil.

    Statik je potrebný pri priečkach a nie pri bytovom jadre.
    ----------------------------------------------------

    Suseda by som do teplých poslal aj s patričným komentárom.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    mesto od mesta sa to mierne líši. Pre Zvolen a mnohé iné mestá platí Ohlásenie stavebných úprav pre takéto práce. K nemu treba priložiť vyjadrenie SVB. A k výmene bytového jadra aj statický posudok. Po doložení všetkých dokladov vydá stavebný úrad vyjadrenie do 30 dní.
    Tieto informácie boli na stránke Zvolena, kým ju neprerobili.
    Reálne hrozí pokuta tuším 200 či 300 eur.

    Výmena bytového jadra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.