Zavrieť

Porady

podnikanie a trvaly pobyt

neviem celkom ci to patri sem,
+ toto je cela pravda k mojej predchadzajucej teme "Ako nepodnikat"
(zdalo sa mi to prilis komplikovane naraz, "Ako nepodnikat" mala byt teda zjednodusena hypoteticka situacia):

Uz dlhsie zijem (studujem a pracujem) v Rakusku.
Zaroven ale mam trvaly pobyt este stale nahlaseny aj na Slovensku a mam tu aj zivnost a platim odvody.

Odhliadnuc od toho, ze to je, predpokladam, formalne nespravne (dufam, ze nie trestne), platim takto dvojnasobne odvody.

Uvazujem teda zrusit zivnost a trvaly pobyt v SK.

Znamenalo by to, ze by som nemusel v SK nic odvadzat?
Na co sa viazu odvody (socialne a zdravotne poistenie) = ak to nechcem platit musim sa "odhlasit z republiky" (zrusit trvaly pobyt)?
Alebo staci prislusnym slovenskym instituciam povedat (dokazat?), ze platim v Rakusku.
Ked prestanem platit v Rakusku (nezamestnany), musim hned utekat na Slovensko a zase platit tu?
Mohli by vzniknut problemy, keby som sa chcel vratit na Slovensko?
Viaze sa obcianstvo na trvaly pobyt?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    No myslím, že je zbytočné platiť 2x odvody.Asi by bolo zájsť do zdrav.poisť. a tam sa odhlásiť z dôvodu dlhodobého pobytu v Rakúsku ale potom pozor ak ochorieš ošetrenie si musíš dať urobiť tam, alebo tu ako samoplátca. Zo SP sa môžeš odhlásiť úplne / ale zase pozor....ak by si do SP nič neplatil tak samozrejme nemôžeš od nej nič čakať: PN, dôchodok.../
    Tak si to zváž.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Postupovala by som asi nasledovne:
    - zrušenie živnosti
    - odhlasenie SZCO z titulu ukoncenia podnikania v SP a ZP - v ZP staci ze preukazes, ze mas na aspon 6 mesiacov zmluvu v zahranici, z ktorej je platene na zdravotne poistenie
    - zrušenie trvaleho pobytu
    - po uplynuti roka, v ktorom som zrusila zivnost naposledy podam DP na Slovensku /napr. rok 2006/
    - od roku 2007 je stredisko mojich zaujmov Rakusko a nie Slovensko - teda nepodavam z celosvetovych prijmov DP na Slovensku, ale v Rakusku
    - co sa tyka obcianstva, pas Ti zostane slovensky - si stale obcan SR /dufam, ze sa nic nezmenilo/, takisto obciansky preukaz, volebne pravo ...

    Co sa tyka odvodov, ci musis platit len z titulu trvaleho pobytu v SR tak do SP z titulu SZCO platis, ak tvoj prijem presiahol zakonom stanovenu hranicu t.c. 82800,- Sk /mysli sa tym hruby prijem/, ak si nepresiahol tento prijem mozes si platit ako dobrovolne poistena osoba na nemocenske a dochodkove poistenie / aj kazde zvlast/. Zdravotne poistenie si povinny platit, ak nepreukazes platenie v inom state - musis sa stat zo zakona dobrovolne poistenou osobou /po zruseni zivnosti/. Ak ti bude zivnost trvat, tak si povinny platit preddavky na verejne ZP aspon z minima.

    Prispejte, ak nieto vie este ine podrobnosti
    Naposledy upravil jaja99 : 16.05.06 at 12:26

    vronk je offline (nepripojený) vronk

    vronk
    este chcem extra zdoraznit otazku:

    Je to s "kostolnym" (pravnym) poriadkom
    ked zijem viac-menej v Rakusku (mam na Slovensku rodinu, ktoru obcas navstevujem), a zaroven vediem zivnost na Slovensku?

    Povodna motivacia boli nizsie dane (SK: 19, A: progresivne (min 21))
    (Aj ked sa to teraz ukazuje (spolu so vsetkymi odvodmi) ako nie lacnejsie)
    A tiez som mal pocit, ze je dobre ostat "jednou nohou doma",
    keby sa mi znepacilo v Rakusku, popripade keby som sa im znepacil.
    Inymi slovami, neviem ci je rozumnejsie teraz akoze odist a prinajhorsom sa dakedy po rokoch vratit (ako strateny syn), alebo ci sa stale tvarit, ze som tu.

    A tiez: pri DP plati ohladom dvojiteho zdanovania s Rakuskom metoda vynatia prijmov..
    Chapem spravne, ze prijmy zdanene v Rakusku, do slovenskeho DP vpisem, ale vynimem ich zo zakladu, tj dan z nich uz neplatim?
    Maju tieto prijmy ale vplyv povedzme na ine odvody (do poistovni) = zvysuju mi vymeriavaci zaklad?
    (Alebo na co sa potom uvadzaju?)

    vronk je offline (nepripojený) vronk

    vronk
    ked predpokladam, ze sa v buducnosti (ale skor az za par rokov) vratim na slovensko,
    je lepsie zivnost pozastavit/prerusit alebo zrusit?

    ako dlho moze byt zivnost prerusena?
    treba na to nejake specialne dovody?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Prerušiť živnosť :
    min 6mes , max nie je určené, pokiaľ ma pamäť neklame.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Je pravda, ze zivnost moze byt pozastavena najmenej 6 mesiacov a maximalna doba nie je urcena. Ak vsak pozastavenie je prilis dlhe, moze zacat ŽÚ zacat konanie o zruseni zivnosti.
    K zdanovaniu - treba si uvedomit, kde je :
    1. trvaly pobyt
    2. stredisko zaujmov
    Ak mas na SLovensku rodinu, byt ... tvoje stredisko zaujmov je urcite Slovensko.

    podnikanie a trvaly pobyt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.