Zavrieť

Porady

Ako často meniť vodu v akváriu?

Dobrý večer!
Mám 30 l akvárium a mala som v ňom dve rybky- Karas. Akvárium je aj osvetlené a mám aj filter na 40 l vody. Posledný mesiac sa mi voda v akváriu znečisti už po týždni- aj zapácha. Som nútená ju meniť. Jeden karas mi na druhý deň po výmene vody zahynul. Na spodku akvária mám kamienky, ktoré tiež zapáchajú. Raz som dala do akvária trávu- vtedy sa to začalo. Potom som ju vyhodila, ale voda sa špiní naďalej. . Znova musím vyčistiť akvárium- už 4x počas 4 týždňov.Akvárium čistím tak, že rybky dám do nádoby- lavóra , v ktorom je voda z akvária a dolejem tam odstatú vodu. Potom vodu z akvária vylejem, akvárium umyjem, kamienky poriadne premyjem a filter vyčistím. Potom vodu napustím- vlažná, dám tam kamienky, filter a dolejem 1/3 vody odstatej. Až potom dám tam rybky. Pred mesiacom bolo všetko ok a teraz sa toho problému neviem zbaviť.. Akvárium mám osvetlené a je položene v predsieni na mrazničke. Bývam v panelákovom byte.
Poraďte mi, čo mám robiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    Menej krmit - to je riesenie pre 90% akvariovych problemov. Za zvysne moze prerybnenie, ale to u teba nehrozi, aj ked ti dvaja karasovia tam stastni veru nie su.
    a karasy spinia ako svine. Horsie su uz len zavojnatky mimochodom, oboje su ryby vhodne viac do jazierok, ako do mini akvarii.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft S tým kŕmením - pravda. Zvyšky potravy padnú dole (aj medzi kamienky), ryby to nevyzbierajú a potom sa to rozkladá. Obmedziť kŕmenie - ryby vydržia bez kŕmenia dlhú dobu - takže stačí raz za 3-4 dni a v menšom množstve (aby boli donútené všetko spotrebovať....
    fortunka Presne mne toto pomohlo.. mam iba take malicke par litrove a ked mi tam dcera nasypala zradlo kazdy den.. mohla som menit vodu za 3 dni... totalne biela smradlava voda to bola a nepomohla ani odsat cast vody.. muselo to ist vsetko von, vymyt piesok... krmim cca raz za 3 dni, fakt trosicku, ved tie dve ryby zjedna malicko...
    vlado 33 Forunka, absolútne s tebou nesúhlasím. Keby som ťa každé tri týždne nechal žiť medzi fekáliami, určite by si protestovala. Kto nevie alebo sa mu nechce naštudovať literatúru, nech nechová ani šváby, považujem to za trýznenie ako u toľko tu spomínaného psa. Najlepšie opísal chov Andy Kralik, kde spomenul rovnováhu biotopu. Tá voda sa recykluje, zostatky krmiva a kalov zužitkujú rastliny (pokiaľ tam nie sú plastové). Čím menší objem vody tým je biotop krehkejší. Na záver: všetci pijeme recyklovanú vodu ktorá prešla niekoho močovým mechúrom od čias dinosaurov, voda nepribúda ani neubúda, iba sa recykluje.
    fortunka s cim nesuhlasis? Ze spinavu vodu vymenim? Alebo neviem o com teraz je tu rec..
      zbaliť

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Nepochopili ste základný princíp fungovania akvária. Akvárium je mikroprostredie, kde musí vzniknúť určitá biologická rovnováha. Čím je akvárium menšie, tým je tá rovnováha vratkejšia. Ryby produkujú kal, ten sa mení na dusičnany, ktoré zas potrebujú rastliny k svojmu rastu. Pravidelne treba prebytočný kal odstať, ale zas nie akvárium "vydezinfikovať".. Ten zápach je prejavom nerovnováhy, množia sa vám nesprávne riasy a baktérie. Ale aby sa vám nemnožili, musí vzniknúť bioprostredie s tými správnymi baktériami a riasami. A to potrebuje čas.

    Akvárium treba čistiť tak, že odsajete tak 1/4 vody s kalom z dna a dolejete čerstvú vodu - najlepšie deň odstátu alebo upravenú vhodnou chémiou. Nie viac. Tu robíte prvá chybu. Čerstvá voda podporuje rast tých nesprávnych rias. Má úplne iné zloženie ako by ste chceli. Ryby nemusíte preloviť do lavóra. Vydržia. To lovenie je pre ne väčší stres. Kamene nepremývajte. Ďalšia vážna chyba. Tým zlikvidujete aj zárodok správnej mikrofĺory - baktérií a rias. Na to aby tie správne získali prevahu, potrebujú čas. Rastliny začnú normálne fungovať až keď poriadne zakorenia, to tiež potrebuje čas. Dovtedy budú škaredé a zariasnené, ale časom sa to upraví. Dávajte si pozor aby ste ryby neprekrmovali, aby stihli zožrať všetko krmivo. A mimochodom akvarijná voda nevonia, nemala by výrazne zapáchať, ale určite nevonia..

    Ako dieťa som mal akvárium ktoré malo 100l. Taká tá rovnováha, keď už pekne vyzeralo, netvorili sa riasy, nebolo hneď špinavé a stačilo ho umyť 1x za 3-4 týždne sa vytvárala cca. 3-4 roky...
    Ale podotykam umyť znamena, očistiť predne sklo, odsať max. 1/4 vody, niekedy aj menej a doplniť.

    Dá sa tomu pomôcť správne nadávkovanou akvaristickou chémiou - inak by neexistovali reprezentačné akváriá v rôznych firmách a podnikoch, ale to je už viac o peniazoch a o umení a znalostiach ako prírodu oklamať, čas ale neoklamete a takéto akváriá musíte odborne s primeranou chémiou spravovať naveky.
    Naposledy upravil Andy Kralik : 21.03.15 at 22:30

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Podla mna by si mala vyhodit zapachajuce kamienky a kupit druhe-alebo tie povodne vyvarit vo vode ak je to mozne,a horucou vodou riadne vymyt akvarium....este sa mozes poradit v predajni z akvar.potrebami ake maju pripravky.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik Ale to je stale iba riesenie nasledkov, pricina stale ostava a vsetko sa bude opakovat. Predpokladam, ze spinave kamene nekupila
    Anika61 Moze pozriet aj tu:
    http://www.moje-akvarium.net/clanky-udrzba-akvaria.php
    Anika61 Jslancik ,s tym krmenim to moze byt ...zbytky zahnivaju na dne medzi kamenmi:-) :-)
    jslancik Dakujem to vies, ja musim mat vzdy pravdu
    Anika61 haha...ale skalky nech vydezinfikuje aj tak...
    zlatica.turisova Ja som tie kamene nekúpila, dostal to všetko komplet môj chlapec, o ktorého sa starám a ja sa to priebežne učím. Ale predpokladám, že kamene neboli kúpené. Ja som ich už aj vyvárala. A pri každom umývaní akvária kamienky umývam vo vrelej vode.Plánovala som kúpiť kamienky, ale u nás sa to nedá kúpiť - iba ako pôjdem do väčšieho mesta. Chystám sa tam v pondelok, takže verím, že sa mi podarí to dať do poriadku.
    jslancik zmenou kameňov nič nezmeníš. Kamene možno ovplyvnia chemické vlastnosti vody, ale nie v zmysle extrémneho špinenia.
    Anika61 Zlatica tak ako Ti radil jslancik aj misoft...neprekrmovat-2 rybkam staci stipka krmiva...davat pozor ci aj maly nedava:-)
    misoft A ak už chce tie kamienky tam mať - tie, ktoré sú tam - vyšmariť (istotne pozbierané niekde z potoka - nie dobrý nápad), ale skúsiť toto: http://www.palazzo.sk/image/cache//d..._3-200x200.jpg - http://www.palazzo.sk/image/cache/da...ne-180x180.jpg - dekoračné, alebo sklenené dekoračné kamienky - sú v rôznych farbách, inertné, zdravotne nezávadné - http://static.zlacnene.sk/foto/vyrob...750/670545.jpg
      zbaliť

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Pokiaľ som mal akvárium, nepamätám, že by som vodu menil. Po čase, 1/2 roku som odsal kaly a iba vodu doplnil. Nemal som kupované kamene, vtedy taký luxus neexistoval. Pridával som nejaké prostriedky do vody kvôli zákalu ale dnes sa už všetko zmenilo. Ja si myslím, že je ta voda je nedostatočne okysličovaná+ slabo filtrovaná. Okysličovanie a filtrácia musí bežať takmer vkuse. Záleží aj kde je to akvárko umiestnené, pokiaľ na priamom svetle, voda sa bude kaliť, tam musí byť dupľovaná filtrácia+ meranie teploty, 25°C je veľa. Karas vydrží veľa, niekde robíš chybu, ja to zvaľujem na to okysličovanie.
    jslancik okysličovanie má zmysel jedine vtedy, ak nie sú v akváriu žiadne (živé) rastliny. Tie dodávajú kyslík, využívajú kaly, atď. V tom prípade nie je žiadna potreba okysličovať vodu umelo. A cez hladinu sa okysličuje do veľkej miery dostatočne.
    Napr. ja mám teraz podobné malé akvarko, dostalo sa do takého štádia, že vodu mením raz za 2 - 3 mesiace, rastliny sú krásne, kal na dne žiadny (a to pri menení vody neodkaľujem). A ryby sú šťastné. Mimochodom, ten motorček a vzruchy z neho sú veľký stres pre ryby.
    Anika61 Pani v zadani pise-ze mala ''travu,,..vyhodila ju a od vtedy to znecistenie...tak som z toho usudila,ze teraz nema rastlinky:-)

    Ako často meniť vodu v akváriu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.