Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP S, zamestnanec + konateľ bez pr.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad i komentár k nemu nájdete v priložených súboroch napravo.
Usporiadat
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Prajem príjemný deň. Veľmi by som Vás chcela poprosiť, lebo nikde inde to nemôžem nájsť. Konatelia spoločnosti - ak sú len zapísaný vo výpise z OR a nikdy im za túto funkciu nebola vyplatená ani sľúbená žiadna odmena, mali sa aj v tomto prípade registorvať na ZP od 1.1.05-31.8.05? Ak nie sú registrovaní, aj tak musia vypĺňať tlačivo S? A musia sa dodatočne zaregistrovať? Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Eva B.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mali sa registrovať ako SZČO. Na ostatné otázky si dovolím neodpovedať.
0 0
hogo hogo

hogo je offline (nepripojený) hogo

Dobrý podvečer,
k tému "tlačivo S - konateľ bez príjmu + zároveň zamestnanec":
SB:
všetko 0
SA:
A13 = 759.796,-
S:
S21 = 759.796,- pričom S22 = 517.140,-
S23 = 514.140,- / 759.796,- = 0,68063 zaokruhl. na 0,6807 ???
Ak áno, potom:
A21 = 759.796 x 0,6807 = 517.193,13 zaokruhl. na 517.194 ???

Prosím, nikde som nenašiel obdobný výpočet - môže byť suma na A21 väčšia ako max.VZ 514.140,- (517.194,- vypočítaná suma)? Akosi sa mi to nepozdáva. Opomenul som niečo?
Na zaver dotaz k tlačivu X - vyplňa sa poistencovi (zamestnancovi)ktorému bola priznaná invalidita v priebehu roka bez rozdielu či má alebo nemá kolísavý príjem? (resp. má takýto zamestnanec so zmenenou sadzbou v priebehu roka a s príjmom vždy pod 43.095,-/mes. povinnosť vykonať RZ ZP?). Podľa doteraz naštudovaných materiálov usudzujem, že nie. Ale som na pochybách.
Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hogo: Koeficient S23 je 0,6807.

Do A21 ale zapíšte 517140 Sk.

Tlačivo X sa vypĺňa vždy, ak sa robí RZ ZP (ak sa musí robiť alebo sa dobrovoľne chce robiť) a ide o poistenca, ktorému sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (napr. bola priznaná invalidita).

Ak šlo o čistého zamestnanca, ktorý nemal príjem nad 43095 Sk, RZ ZP sa robiť nemusí.

Bude však veľa prípadov, kedy sa za zamestnacov, ktorí mali príjem do 43095 Sk RZ ZP vykoná "dobrovoľne" - ak sa im v mesiacoch, kedy spätne mali priznanú invaliditu, preddavky odvádzali s plnou sadzbou. V RZ ZP sa to dá na poriadok a vznikne im preplatok.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

aha tu je to zla tema,presuniem prispevok inde
0 0
hogo hogo

hogo je offline (nepripojený) hogo

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, lámal som si hlavu nad A21 celý týždeň. Vďaka Vašej promptnosti sa A21 zlomila za okamžik.
No nie som si istý reakcie zamestnancov s invaliditou priznanou v priebehu roka na dobrovoľné RZ-ZP (a to i v prípade istých preplatkov), ak sa dozvedia, že si kvôli nim budú musieť podávať daňové priznania, o ktorých doteraz ani nevedeli, že vôbec existujú...ponechám-e na ich rozhodnutí.
Ďakujem ešte raz.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Prosím, nejde mi otvoriť formát pdf. Ešte sa mi to nestalo. Niečo robím zle?
0 0
Lenka166 Lenka166

Lenka166 je offline (nepripojený) Lenka166

Ak mam zamestnanca, ktory bol zamestnany do 21.2.2005 a bol sucasne aj konatel, nemal VZ vyssi ako 78000 davam tlacivo Xa a Xb? v Xa r. A13 ma nizsi ako 78000 ale v danych dvoch mesiacoch viac ako 6500 mesacne. musi vyplnat oddiel 3 cely alebo len za tie dva mesiace vyrata minimalny zaklad alebo to vobec nemusi vyplnat? dakujem
0 0
Jenny Jenny

Jenny je offline (nepripojený) Jenny

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, zamestnanec bol súčasne aj konateľom v období 1-8/2005, príjmy konateľa =0,príjmy zamestnanca v období 1-8/2005 boli vyššie ako 78 000,z toho vyplýva ročné zúčtovanie na tlačive S, ale v období 9-12/2005 bol už len poistencom štátu /išiel do dôchodku/, keďže v období 1-9/2005, keď bol poistencom štátu, mal príjmy =0,vyplňam tlačivo S alebo X?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jenny:
S (lebo je to súbeh a úhrnný VZ je aspoň 78000), list SA za zamestnanie, list SB za SZČO.

Ak ako poistenec štátu za 9-12 nemal príjmy, tak takto.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Môžete mi prosím vysvetliť čo sa sleduje tým, že vypĺňam tlačivo X namiesto S, keď mám základ dane nižší ako 78000,- ? Vyplnila som obidva a vyšlo mi to úplne rovnako.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

p. Mihál!
V prípade,keď na riadku SB - B07 mám 10.399, B08-0, B09 bude 4859,-SK?
A ešte k tomu keď v roku 2005 osoba SZČ 4 mesiace, ako vypočítam B42 nie je mi to jasné. Alebo som vypočítala dobre keď preddavok od 1.7.2006 mne vyšlo 171,- Sk. /popri zamestnaní/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nekričte prosím na mňa, zobudíte malú konateľku.

B09 = B07 plus B08, výsledok deleno 2,14, ako je všeobecne známe. Ak do tohto komplikovaného vzorca dosadíme vaše čísla, dostaneme:

10.399 plus 0 = 10.399, deleno 2,14 = 4859,34...

Ale výsledok sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor, takže správne je 4860.

B42 podľa ešte komplikovanejšieho vzorca je 1215.

Potom preddavok pri sadzbe 14% je skutočne 171 Sk (popri zamestnaní).

Nabudúce prosím ťažšie otázky.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
valeriam
Môžete mi prosím vysvetliť čo sa sleduje tým, že vypĺňam tlačivo X namiesto S, keď mám základ dane nižší ako 78000,- ? Vyplnila som obidva a vyšlo mi to úplne rovnako.
valeriam, vás sme potrebovali na jeseň, keď sme tie tlačivá na MZ vymýšľali, hneď by to ročné zúčtovanie bolo jednoduchšie.

Nuž sú prípady a je a bude ich veľa, kedy skutočne to vyjde úplne rovnako pri použití S i X i pri základe nižšom ako 78000 Sk.

Avšak sú i budú prípady, kedy to nevyjde úplne rovnako. A preto sú zavedené tieto dva druhy tlačív. Ak by sme sa snažili pri pokynoch na použitie tlačiva X o totálnu optimalizáciu návodu, kedy ho skutočne treba použiť, mal by ten návod cca 3 strany formátu A4.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

V prípade ak konatelovi vyjde nedoplatok pri súbežnom podqní RZZP zo zamestnania , napr. mimoriadne odmeny, tam je aký postup, nahlási to zamestnávateľovi a on čo s tým, to mu len položkou zrazí, alebo to tiež nahlasuje ZP a ako ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Chcela by som sa opýtať, že čo s takým konateľom, ktorý bol celý rok 2005 konateľom bez príjmu, ale zároveň bol poistený ako SZČO.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mysimis
Chcela by som sa opýtať, že čo s takým konateľom, ktorý bol celý rok 2005 konateľom bez príjmu, ale zároveň bol poistený ako SZČO.
Teraz neviem, či rozumiem dobre, ale dúfam, že áno. On bol vlastne SZČO a zároveň aj konateľ. Ako konateľ sa druhý krát na zdravotku prihlásiť nemusel, lebo už raz ako SZČO bol. Ako SZČO mal príjem? Určite budeš musieť vyplniť RZP tlačivo typu B - ak bol len SZČO, alebo S + prílohy SA a SB - ak bol aj zamestnancom, prípadne X. Málo vstupných informácií...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

deha
V prípade ak konatelovi vyjde nedoplatok pri súbežnom podqní RZZP zo zamestnania , napr. mimoriadne odmeny, tam je aký postup, nahlási to zamestnávateľovi a on čo s tým, to mu len položkou zrazí, alebo to tiež nahlasuje ZP a ako ?
Ako konateľ si musí RZP urobiť sám, nemôže mu ho urobiť zamestnávateľ. Výsledok RZP oznámi zamestnávateľovi na tlačive Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku, ale to len v prípade, že by tento rozdiel bol viac ako 100 Sk. To, čo by vychádzal nedoplatok za neho samotného - ten si uhradí zdravotnej poisťovni sám. To, čo bude nedoplatok zamestnávateľa - ten zase zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni na tlačive Oznámenie zamestnávateľa a zároveň vlastne pri podaní RZP na zdravotnej poisťovni už bude zdravotná poisťovňa vedieť, že ten a ten zamestnávateľ má nedoplatok - vyplýva to zo samotného tlačiva RZP. Tento nedoplatok zamestnávateľ potom odvedie normálne tak, ako aj bežné preddavky, zdravotnej poisťovni najneskôr do 30.9.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
alušik
Teraz neviem, či rozumiem dobre, ale dúfam, že áno. On bol vlastne SZČO a zároveň aj konateľ. Ako konateľ sa druhý krát na zdravotku prihlásiť nemusel, lebo už raz ako SZČO bol. Ako SZČO mal príjem? Určite budeš musieť vyplniť RZP tlačivo typu B - ak bol len SZČO, alebo S + prílohy SA a SB - ak bol aj zamestnancom, prípadne X. Málo vstupných informácií...
Alušik pochopila si to správne. Zmiatlo ma to, že som čítala, že konatelia sa aj spätne musia prihlásiť do ZP. Bol len konateľ v s.r.o. a na živnosť mal aj príjem a aj si pravidelne platil ZP, teda stačí tlačivo typu B./myslím si ja/.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Ahojte, mám otázku ohľadom dokladu o výške príjmu...
Vypĺňam ho pre konateľa, ktorý u nás nemal žiadny príjem, ani odmenu za rok 2005. Bol len od 1.1.2005 do 31.8.2005 prihlásený do ZP ako SZČO.
Do oddielu III. vyplním, že za zamestnanca sa považoval od 1.1.2005 do 31.8.2005 a úhrn príjmov 0,-Sk?
Do oddielu IV. vyplním samé 0,-Sk?
Prosím o pomoc.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať