Zavrieť

Porady

Moze nas zazalovat architekt?

Chceme si s priatelkou postavit dom, oslovili sme jedneho architekta a povedali sme mu nasu predstavu o dome, asi za 2 dni nam poslal navrh presne takeho domu ako sme si predstavovali ale cena projektu bola prilis vysoka a tak sme sa nedohodli...teraz hladame noveho architekta ale medzitym sa ozval ten povodny, ze ak si dame ten dom postavit tak nas zazaluje nakolko uz ten dom navrhoval davnejsie niekomu inemu a dal si ho patentovat....takze otazka je nasledovna: Moze nas realne zazalovat? A ak ano, tak co vsetko musime zmenit aby uz nemohol? Za kazdu radu a odpoved vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Toto asi pocut nechcete, ale co tak sa s nim dohodnut a zaplatit mu za jeho pracu, popripade ak mu platit nechcete, tak jeho pracu nepouzit?
    Ci ste len chceli zadarmo k projektu/navrhu/studii prist?
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka asi tak.
    vladis333 Nechcel som k nicomu prist zadarmo...velmi rad by som mu za jeho pracu zaplatil ale pyta skoro dvojnasobok ako pyta novy architekt...dalsia vec je ze presne taky dom som chcel (az na par uprav ktore si aj dam spravit) takze taky dom by som si dal postavit aj bez neho...bola nahoda ze uz taky dom robil a kvoli tomu si ja teraz taky dom nemozem postavit? Ved tie bungalovi su vsetky velmi podobne,to by sa mohli architekti medzi sebou sudit stale...ja nechcem nikoho okradnut ani zobrat napad...on nam ten navrh ukazal po tom co sme mu povedali co chceme a myslim ze prave tym ze uz ten projekt robil nemusel byt taky pazravy a vypytat si normalnu cenu...
    Peggynka Mohol by si tu dať niečo,čo je podobné tomu "zázraku",nech pozrieme Voľakedy boli tzv. typové projekty a boli podstatne lacnejšie...na druhej strane,projekt nie je len dispozičné riešenie,ale komplet so všetkým a dotyčný musel všetko prepočítať.Niekde som čítala,že účtujú 10% z ceny domu...prišlo mi to teda dosť drahé.
    vladis333 Je to obycajny obdlznik 8x14m s vyklenkom na jednej strane...nic co by uz tento svet nevidel...prave preto nechapem za co by ma zazaloval...ved takych podobnych domov su stovky a pochybujem ze vsetky robil tento panko...
    Peggynka Však si vyber iný a máš to:
    https://www.google.com/search?q=proj...w=1280&bih=609
    pmajap Taiko máš právo osloviť viac firiem-architektov, ten ti vypracuje svoju štúdiu- návrh, plus dá cenovú ponuku na kompletný projekt a ty si vyberieš. Tu pravdepodobne nedošlo k podpisu zmluvy, pretože ani jeden architekt bez zmluvy nezadá vypracovanie projektov pre profesie, to sú iné peniažky. Autor- architekt za kompletný projekt s profesiami zoberie od &14 do 18% z celkovej ceny stavby, nie za štúdiu čiže náčrt dispozičného riešenia domu.
    vladis333 K podpisu neprislo...len som povedal co chcem aby navrh obsahoval,on mi ukazal navrh,ja som porobil urcite zmeny co sa tyka priecok a pod. malickosti...potom prislo k cene a nedohodli sme sa...takze teraz si nemozem postavit dom aky chcem len preto ze podobny uz niekto navrhol...len ma mrzi ze som mu dal spravit tie zmeny lebo tie dost zmenili interier a neviem ci ich teraz nemoze vydavat za svoje...
    pmajap ...a ešte nedá mi, nepoznám patent na dispozičné riešenie bungalovu, sú typizované projekty, nemenovaný architekt mohol požiadať o zaradenie svojho projektu ako tipového ( sú uvedené v katalogoch a každý rok sa doplňajú o nové tipy), sú to opakované projekty, môžeš si ho kúpiť a meniť dispozíciu samozrejme bez toho aby sa zasiahlo do statického riešenia. Toto je opakovaný projekt, nie umelecké dielo ako sú špeciálne stavby ( mosty,divadlá...) ktoré sú jedinečné.
    Peggynka Čo som len tak mrkla,tak ceny tých projektov sa pohybujú + - 1000€ .To je prijateľná cena a dá sa vybrať.
    pmajap Však práve, je to pre vladis333 iba výhodnejšie, nech si kúpi jeho tipový projekt a má to komplet ako vykonávací projekt za prijateľnú sumu a v rámci stavebného konania môže požiadať stavebný úrad o zmenu stavby- dispozície, či čo bude chcieť meniť.
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Podľa Autorského zákona §7 písm.h je toto chránené:
    ...architektonické dielo, predovšetkým dielo stavebnej architektúry a urbanizmu, dielo záhradnej a interiérovej architektúry a dielo stavebného dizajnu...
    Ja si myslím,že by uspel na súde,pretože by časovo dokázal,že je autorom projektu.My sme mali projekt (1977),ktorý nebol individuálny a boli sme za autorom v BJ,kde bol na liečení a podpísal nám zmeny (ani meniť nemôžeš bez súhlasu).Je to duševné vlastníctvo.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona Iba doplnim.Kazdy vypracovany projekt je podpisany autorom. Pochybujem,ze iny,seriozny architekt si dovoli len tak,na cudzom projekte robit zmeny a podpise sa pod to...
    vladis333 Ale ja si dam vypracovat novy projekt a zadam tie iste poziadavky ako v prvom pripade a je pravdepodobne ze dom bude vyzerat na 85% rovnako...tak tetaz co?mam pre istotu postavit poschodovy dom aby ma niekto nezaloval? Ja nechcem nikoho okradnut,navrh mi bol predlozeny na zaklade mojich poziadaviek tak nechapem preco ked mi nevyhovuje cena si ho nemozem dat vyptacovat niekomu inemu....
    arizona A vopred ste nehovorili o cene?
    vladis333 nie...bolo to po znamosti a mysleli sme ze da rozumnu cenu...nasa chyba, teraz uz viem
    arizona Myslel si? No,to je super! Zisti si ceny podobnych projektov a potom porovnaj,ci ten znamy nechcel na tebe zarobit a neumerne nenavysil cenu . potom mozes argumentovat. Lebo vyraz " rozumna cena" moze pre kazdeho znamenat nieco ine. Je to v prvom rade tvoja chyba,ked si sa neinformoval na cenu a potom si zostal prekvapeny.
      zbaliť

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Prikladám Ti link pozri si ho. a žiaľ ani misoft nemá pravdu. https://www.google.sk/webhp?sourceid...ch%20pr%C3%A1v
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Zo zadania sa dá (?) dedukovať,že takýto dom už stojí,keď autor tvrdí,že ho dávnejšie pre niekoho projektoval...takže fazuľky by som s ním nehrala
    vladis333 Nechcem hrat fazulky,chcem si len postavit dom ktory som mal vymysleny skor ako som vedel ze ho uz niekto naprojektoval...
    Peggynka pozerám,že kým so ja naklovala odpoveď,dala si tu ty o 8:04 cca to isté.Ospravedlňujem sa.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Prečítal som si diskusiu a názory, a čo takto skonzultovať tvoj problém konkrétne na slovenskej komore architektov, alebo prelustrovať v registri diel, či je návrh registrovaný ?
    http://new.komarch.sk/?page_id=416
    http://new.komarch.sk/?page_id=412
    http://new.komarch.sk/?page_id=2
    Naposledy upravil sosak : 25.03.15 at 05:39

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    vladis333 riešiš nesmrtelnosť chrústa. Dostal si návrh, nie projekt, a keby aj. Oslovíš iného, povieš svoju predstavu, načo kresliť, spraví projekt s ktorým budeš uzrozumený a buduješ podľa projektu architekta ktorý ti vyhovuje.
    vladis333 presne toto som si myslel, ze takto to proste bude,ale....

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Zrejme má pán architekt v stole - počítači viac návrhov, možno len niečo upravil a vydáva to za nový návrh. Tiež jedna z možností, my to nevieme a nepodozrievala by som autora témy z nepoctivosti. To len na okraj.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Neverim, ze by Vam bez zmluvy poslal hotovy vypracovany projekt. Ved zabudnite na to co Vam poslal, novemu architektovi povedzte svoje predstavy bez toho, aby ste mu ukazal navrh predchadzajuceho a samozrejme dohodnite si najprv cenu dopredu, nech to neriesite odznova. Neverim, ze novy architekt vypracuje presne to iste ako ten prvy....Napr. keby som ja urobila jednoduchy nacrt podla bungalovov mojich kamaratok, kde by som nacrtla podla svojich kresliaskych moznosti, co by som chcela a tento nacrt by som dala architektovi, ktory by z toho spravil seriozny projekt so vsetkych co ktomu patri, tiez by sa asi architekti tych kamaratok nemohli domahat nejakej sumy, lebo som sa nimi inspirovala....urcite by som neurobila to, ze by som novemu architektovi dala pracu prveho, aby to len upravil....
    vladis333 ja som samozrejme dostal len navrh ale s tym ze on uz taky projekt robil a uplatnuje si na to autorske prava...jasne ze nedam novemu architektovi obrazok aby mi to na 100% obkreslil...ale viem ze ked mu poviem moje poziadavky tak ten projekt bude velmi velmi podobny a podla toho co mi pisu vyssie ma aj tak moze zalovat lebo to bude povazovat za svoj (aj ked upraveny) navrh...
    nika.sum vsetky bungalovy su podobne....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Kľudne si nakresli svoj návrh a daj podľa toho spraviť projekt inému projektantovi. Neverím, že by si tento architekt dával tú námahu, aby ťa žaloval. Ak aj, tak dôkazné bremeno bude na ňom.

    Prinajhoršom v žalobe uvedie, že si mu ukradol nápad - myšlienku usporiadania domu. Neverím, že keby sa to aj stalo, že by mu súd dal za pravdu.
    vladis333 hmm...ale ide o to ze sa mi nechce s nikim natahovat a uz vobec nie chodit po sudoch len preto ze niekto si mysli ze ma autorske prava na obdlznik...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Možno tresnem volovinu.... patentovať si mohol, ale len vzor. Vám stačí, aby sa niečo zmenilo (okná, výška, umiestnenie prvkov a pod.) a môže si pískať, lebo to už bude niečo úplne iné. Okrem toho, nový architekt vypracuje iný návrh a je vymaľované.... Starý architekt by musel dokazovať, že je to od neho....
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vladis333 tiez si myslim, uz mam aj nejake male upravy v hlave, ale chcem mat istotu, aby som sa vyhol zbytocnym problemom...kazdopadne dakujem za nazor
    misoft Hovorí sa tomu urazená ješitnosť .... skáče ako taký tajtrlík.... stačí nitky odstrihnúť - na hubu padne.....
    kopretinka vzor sa nepatentuje,patentuje sa vynález,niečo,čo je úplne nové.a to rozhodne nie je návrh domu.
    taiko tu sa podla mna mylis, patentovat sa da aj design, logo a podobne. ergo podla mna aj nejaky vysledok prace architekta
    kopretinka tai,to nie je patent,ale autorské právo.
    lacotinka Patentovať dom ťažko (aj to sotva ) - - čo je tam nové ???
    skor sa može potentovať
    misoft Kua - tuším si na to prišiel......
    pmajap prestante ho strašiť, veď vyslovene píše že o DVA dni mu dal projekt, za dva dni sa nedá uriobiť projekt, projekt je architektúra (pôdorys, pohľady, rezy, základy) sprievodná správa,.., statika výkresy, nápočty, správa, sanitná inštalácia výkresy, správa, požiarnik, elektrické rozvody detto... + rozpočet projektu, on mu dal náčrt, rozmiestnenie izieb, kde bude spáleň, kde záchod, odkiaľ bude vchádzať a vychádzať...., projekt je iný level to bez zmluvy nikto z ruky nepustí. Poznáte verejné obstarávanie, tak takáto štúdia je podklad na to, aby ste si vedeli vybrať zhotoviteľa.
    vladis333 Aby som to uviedol na spravnu mieru tak on mi dal len navrh ale z projektu ktory uz robil...
    pmajap Si strašne naivný, dal ti cudzí projekt a chce ťa dotlačiť do podpísania zmluvy.Píšeš, že si menil priečky, on musí zmeniť v projekte všetky výkresy z architektúry, zmeniť položky na murivo v rozpočte, vypracovať podkladové výkresy pre profesie slepáky s tými tvojimi zmenami, odniesť im to, oni to musia všetko prerobiť a prepočítať, poznám dosť architektov, ale nepoznám žiadneho ktorý má oprávnenie projektovať inžinierske siete, v preklade musel by vyštudovať okrem architektúry pozemné staviteľstvo, elektrinu, vodárčinu..., mať v príslušných oboroch prax a urobiť štátnu skúšku, aby sa mohol pod to podpísať.
    Nalistuj si toto, vyber bungalov čo sa najviac približuje tvojej predstave a uprav si ho. Máš tam aj cenu projektov a projektant ti urobí len zmeny a osadenie stavby, respektíve stavebný dozor.
    http://www.eurolineslovakia.sk/www/f...015/index.html
    vladis333 on mi dal navrh a cenovu ponuku ktoru som neakceptova a je mi jasne ze ma chce dotlacit do podpisania zmluvy...ja si len overujem moznosti, resp. ci ma moze realne zazalovat ked si dam postavit podobny dom, s cim sa mi v podstate vyhrazal...nechapem v com som naivny...
    Peggynka vladis333 z tvojich príspevkov mám dojem,že nečítaš,čo ti tu píšeme Tak ti to zhrniem: venuj svoju energiu hľadaniu typového projektu,zadaj do gúgla - projekt bungalovu a študuj.Ak si myslíš,že ti niekto urobí kompletný projekt podľa tvojho návrhu za 1000€,tak na to zabudni.Ten projekt ťa bude stáť od10 až do 18% z rozpočtu na dom (príkl. dom bude stáť 100000€,za projekt podľa tvojho návrhu zaplatíš od 10000-18000€ ) Neverím,že nenájdeš medzi typovými projektami za cca 1000€ taký,ktorý by ti vyhovoval (aj keď s malými úpravami).A pokiaľ má dotyčný architekt voči tebe fin. nároky za štúdiu,tak mu zaplať a choď si svojou cestou.Bude to pre teba dobrá skúsenosť pred stavbou domu,že bez písomných dohôd a zmlúv ani krok.A na známosti (ako si prišiel k architektovi) zabudni.
    pmajap celý čas ti tu píšem že NEMOŽE, lebo ti žiadny projekt nedal, dal ti štúdiu, náčrt bez akejkoľvek technickej a právnej sily.
    vladis333 To pises ty...a dalsi pisu ze moze...len chcem mat istotu,nic ine
    vladis333 A peggynka ja mam presne opacny pocit,ze vy necitate co pisem ja...nepotrebujem ziadny typovy projekt,uz mam architekta kt. mi to spravi za prijatelnu cenu... A ziadne naroky nema,nakolko ani on nema k tomu ziadnu zmluvu...a jeho pracu nepouzijem,to som ani nechcel, len novemu architektovi som zadal tie iste poziadavky takze velke rozdiely tam nebudu a o tom tu cely cas pisem...treba precitat aj co som pisal k ostatnym odpovediam,mozno som to priamo vam nenapisal dostatocne jasne ale to len preto ze som to rozpisal pri inej odpovedi ... Kazdopadne vam vsetkym dakujem za cas a rady,niektore mi dost pomohli
    pmajap xladis333 tú štúdiu by som mu vrátila a slušne sa ho opýtala, čo som dlžná za konzultácie.
    To máš tak, tisíc ľudí tisíc názorov a málo projektantov, kdesi zdrhli
    vladis333 Presne toto ma napadlo a asi to aj spravim...dakujem
    misoft Zober tie papiere ku nemu a povedz mu, že celkom pekne kreslí, ale tvoj štýl to nie je, nech si to nechá pre seba....
      zbaliť

    pmajap je offline (nepripojený) pmajap

    pmajap
    Návrh predpokladám študiu, koncept, len dispozičné riešenie, bez statiky, sietí... Ak áno, na to sa patent nedáva, len na kompletne vyriešený projekt, toto je len omaľovánka.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka ale s autorskými právami.každý chce mať zaplatené za svoju prácu
    pmajap kopretinka tu nejde o žiadne autorské práva, medzi náčrtom dispozičného riešenia a projektom je rozdiel ako medzi zlomeným nechtom a zlomenou rukou, ťažko sa vysvetľujú stupne projektovej dokumentácie niekomu kto s tým nemal do činenia
    kopretinka zadávateľ v komente píše o projekte
    vladis333 ja chapem ze chce mat zaplatene za svoju pracu, ale myslim ze mam pravo na zmenu architekta a nejdem mu ukradnut jeho napad, aj na tom navrhu ktory mi poslal sme urobili dost zmien, zachovane zostalo len pocet izieb a tvar domu ale to najpodstatnejsie je ze on mi ten navrh dal na zaklade mojich poziadaviek a nie ze on my predlozil navrh ale bol drahy tak ja si ho teraz ukradnem a dam prerobit lacnejsie...a navyse tu pracu mu uz niekto zaplatil predomnou, kedze taky dom uz robil
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    patenty sa dávajú na vynálezy,a projekt domu určite nie je vynález.
    Ale zažalovať vás môže.
    Naposledy upravil kopretinka : 24.03.15 at 06:39
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vladis333 Mozno som sa zle vyjadril,resp. som si zle zapamatal ako mi to presne povedal...mozno nie patent ale nieco pod... Nejaka registracia alebo nieco take...kazdopadne ten projekt je jeho majetok a nechce aby sme to pouzili pod hrozbou zaloby
    kopretinka ako píše zitulda,tu ide o autorské právo.....neviem,ako by sa tebe páčilo,kebyže ti nezaplatia za robotu .
    Zitulda Návrh ktorý pre Vás urobil je jeho dielo, teda je autorom a má naň autorské právo. Ak chcete jeho návrh dať dopracovať (vlastne vypracovať projekt) inému musíte mať od pôvodného architekta súhlas aj na tú najmenšiu zmenu
    v jeho návrhu...ináč Vás môže zažalovať! Je to porušenie jeho autorských práv a na to je zákon Nooo a akákoľvek zmena ako navrhuje bodliak, ?!...radšej sa nepúšťaj do toho nie je to legálne ani etické. Urobte to, čo Vám navrhuje taiko, a zaplaťte mu za návrh, Ak ho chcete oblafnúť, už si dá určite na to pozor.
    vladis333 Ja ho nechcem oblafnut,to skor naopak...on teraz vyuzije to ze vie ze chcem taky dom aky on uz naprojektoval...lenze ja som si ten dom nevybral od neho...ja som mu povedal co chcem a az potom mi ukazal navrh...
    vladis333 a este malickost, nejde o ziadny zlozity projekt, je to obycajny bungalov 8x14...tak teraz neviem ked mi ten rozmer vyhovuje na pozemok tak co mam spravit? je jasne ze ked dam postavit hocico tak tam budu podobnosti s tym jeho navrhom...
      zbaliť
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    vladis333
    Neužitočné (3)
    Nevhodné (1)
    -3
    vladis333 ako som uz vyssie odpisal tak uz mam nejake zmeny v hlave, myslite ze bude stacit dom skratit o pol metra a poposuvat nejake okna? Ostatne zmeny sa tykaju vnutornych priecok a neviem ci na to budu mat vplyv...a dakujem za odpoved
    kopretinka zmenenie to je zásah do autorských práv.
    bodliak Nebude upravovať existujúci projekt, nechá si nakresliť nový. Keď má niekto autorsky chránený vzor na rozmer 9x13, to neznamená, že už žiadny 9x13 bez jeho súhlasu nevznikne. Ja som si svoj nakreslil sám, projektant s pečiatkou dorobil stavebné, statické náležitosti za pár stovák a nezisťujem, či náhodou niekto niečo také nemá autorsky chránené.
    Prehľadajte obrázky na webe, ak nájdete niečo podobné, viackrát, u viacerých autorov či firiem, vo viacerých krajinách, tak by som sa toho vôbec neobával.
    Inšpiroval vás japonský/brazílsky/indiánsky dom, ktorý samozrejme na SK chránený nie je...
    vladis333 mila kopretinka, prakticky kazdy bungalov obdlznikoveho tvaru moze byt povazovany za upraveny navrh 1. architekta nakolko aj novemu architektovi zadame take iste poziadavky ako tomu 1.a myslim ze je jasne ze v obldzniku sa velke zmeny robit nedaju ked tam bude rovnaky pocet izieb, terasa, vyklenok a satnik...takze co teraz? mam radsej postavit trojuholnik alebo hviezdicu?a najlepsie bez kupelne a wc aby som nahodou niekoho neposkodil? opakujem, nikomu napad nekradnem, bol to moj napad a nahodou uz nieco podobne robil, tak sme tam porobili par zmien a nebyt toho ze p. architekt nevie co za to pytat tak uz ma peniazky na ucte...
    kopretinka 24.03.15 06:40 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.