Zavrieť

Porady

Cesťák + ubytovanie

Zamestnanec bol na služob.ceste.kde bol aj ubytovaný.Chcem sa spýtať musí mať spravený aj cesťák.Diety nechce aby sme mu vyplácali,lebo sa mu nechce robiť cesťák.Stačí,keď urobím iba výdavok z pokladne,alebo ubytovanie treba dokladovať ešte aj cesťákom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    u zamestnancov je nevyhnutne vzdy urobit cesták... cize dodrzat formality
    u podnikatela som robila iba vydavkovy doklad, ktory podpisal...- ale aj tam by sa ziadalo dodrzat literu zakona /vlastne ktory zakon predpisuje po formalnej stranke - tlacivo cest.prikaz? :-)/

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    To čo je zamestnanca, keď si nechce vyúčtovať 188 Sk (nad 18 hod, ak bol ubytovaný) pracovnú cestu?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Tak ani mojim šéfom (majiteľom sro a zamestnancom) sa nechce robiť cesťáky, tak im to samozrejme robím ja..

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Ja ho kašlem,bolo mu povedané,že buď cesťáka následne nato 188,-Sk na deň, alebo lístok.Za 04/2004 som mu dala lístky,ale teraz som zistila,že na potvrdenkách z ubytovní je jeho meno. Tak rozmýšľam,že či ten cesťák treba robiť,alebo stačí len spraviť výdavok z pokladne.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ja to robím tak, že na diéty si spravia cesťáky zamestnanci a ubztovanie dávam riadne 518/211.Len som im prízvukovala aby na doklade o ubytovaní nebolo ich meno ale názov firmy a DIČ.Inak konateľ si tiež vôbec nerobí cesťáky, jeho chyba, nie?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Ja učtujem na 512.Podľa Ceningovej,kde sa náklady na ubytovanie účtujú na 512.Ahoj.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ale ak zamestnancom zabezpečí ubytovanie firma, a doklad je na firmu môže to byť na 518.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Jednoznačne je potrebné vystavovať cestovný príkaz , pretože to zákon o cestovných náhradách ustanovuje /tlačivo " cestovného príkazu " nie je predpísane, nie je ho problém zohnať napr. zo Šeftu/. Svoje tvrdenie opieram o § 3 citovaného zákona , kde sa hovorí že ... zamestnavateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu p í s o mn e určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty .... Vysielanie na pracovnú cestu - písomne, je potrebné aj pre iné účely, napr. pre daňové, ďalej ZP v § 57 hovorí, že na prac. cestu mimo obec pravid.pracoviska môžno vyslať len so súhlasom zamestnanca... Súvisí to tiež so stravovaním - za čas trvania prac.cesty , nemožno zamestnancovi poskytovať aj stravovanie podľa § 152 ZP. A čo keď sa stane úraz na "nepotvrdenej" pracovnej ceste, bude to pracovný úraz zo všetkými nárokmi ?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Dík za všetky odpovede.To len môj zamestnanec-budúci spoločník blne.On diety nechce.Nešli sme sa dohodnúť či robiť cesťák,alebo nie aj keď nechce diety.Peťo to pekne rozpísal.Toto všetko som vedela ale aj tak som nevedela správne argumentovať. Teraz už viem.Ešte raz všetkým ďakujem.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    Peťo to popísal pekne - no ja som si v uvedenom zákone všimol hlavne nasledujúci odstavec - a to §3 ods. 2 - kde sa to môže urobiť jedným rozhodnutím: uvedené rozhodnutie je v prílohe - proste on mesačne dá len svoje náklady, ktoré pokladňa len vyčísli a šéf skontroluje. cesťáky teda nerobím - len jeden pre každý projekt, ktorý podpíšu všetci zamestnanci, ktorí sa účastnia projektu.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    § 3 ods. 2 sa vzťahuje na zamestnancov , ... ktorých častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania ..., teda na zamestnancov , ktorí vykonávajú špecifickú činnosť , t.j. v prevažnej miere svoju pracovnú činnosť vykonávajú mimo sídla zamestnavateľa ako napr. inšpektori, kontrolóri, geodeti, zamestnanci staveb.organizáci ,montážnici a pod. Vysielanie na viacero prac.ciest jedným rozhodnutím, resp. jedným rozhodnutím vyslať viacerých zamestnancov na prac. cestu , sa nemôže použiť u všetkých zamestnancov .

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    Peťo - pekne si to popísal - je v zákone tento Tvoj výklad?
    Ale zrejme si si nepozrel ten môj priložený súbor, kde som urobil hromadný cesťák ohľadom jedného projektu, kde sú uvedení len zamestnanci (alebo len jeden zamestnanec), ktorí sa ho zúčastnia a predpokladajú sa u nich SC opakujúce sa. A keď by bola len jedna...nič sa nedeje.Veď prečítaj si ešte raz pozorne §3 ods.2 písmeno b...a kde je napísané či presne kvantifikované, čo je to pojem častá zmena pracoviska?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Otázka pre Peťa a Tibora.Naši zamestnanci sú celý mesiac na cestách-motážach.Práca sa dohaduje telefonický-žiadny p í s o m n ý príkaz.Aj majitelia sú celý mesiac na cestách.Nemá kto zamestnancom podpísať ten príkaz.Dosť často sa stáva,že sú zamestnanci rozdelený po stavbách po jednom,dvoch.Čiže hromadný príkaz neprichádza do úvahy. Ako to potom robíte vy?Po mesiaci keď vám konečne dajú zamestnanci cesťák na vyúčtovanie vtedy im dorobíte príkaz?
    Naposledy upravil Luna : 07.07.04 at 07:42

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    áno, taká je u nás prax, že sa cesťáky dorábajú (príkazy na cestu) až po tom, čo sa cesťák vyúčtuje. Asi to je najjednoduchšia cesta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.