Zavrieť

Porady

podlieha tento predaj dani z príjmov?

som SZČO. Do firmy som v roku 2015 kúpil uhlovú brúsku za 150 euro. V júni tohto roku plánujem ukončiť živnosť a brúsku potom predať buď inej SZČO alebo inej súkromnej osobe-nepodnikateľovi. Aké doklady musím vystaviť v jednom aj druhom prípade? Musím výnos z predaja zahrnúť do svojich príjmov za rok 2015? Doplňam, že brúsku budem predávať až po ukončení podnikania.
Naposledy upravil trili : 30.03.15 at 20:17
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Brúsku budeš predávať v období keď máš ešte ŽL, alebo až po skončení podnikania ?
trili až po ukončení podnikania
trili brúsku nemôžem predať pred skončením podnikania, pretože som ju kúpil z príspevku z úradu práce a dvojročná povinná lehota na prevádzkovanie živnosti mi končí 31.mája 2015. Dovtedy mi môže prísť kontrola a zakúpený tovar musím aj fyzicky preukázať. Po tomto dátume ju už zrejme môžem predať? Aj keď ak správne čítam v zmluve, kontrola účtovných dokladov môže prísť aj do rokov od skončenia živnosti
veronikasad V tomto ti poradiť neviem, drž sa zmluvy. Dopad na daň z príjmu je taký ako som písala v predch.odpovedi. Z príjmov z predaja zaplatíš aj 14 % zdr.poistenie, ak ju budeš predávať po skončení podnikania.

Za tých pár mesiacov ju budeš aj využívať, alebo zostane zabalená v krabici ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Výhodnejšie je brúsku predať pred koncom podnikania, príjem zdaníš podľa § 6.

    Ak ju budeš predávať po skončení podnikania, bude to pasívny príjem podľa § 8, na ktorý si nemôžeš uplatniť NČZD a z celej sumy zaplatíš zdr.poistenie.

    Aby si príjem nemusel zdaňovať, muselo by od skončenia podnikania do predaja uplynúť 5 rokov.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    trili brúsku môžem predať až po ukončení podnikania, pretože som ju zakúpil z príspevku z uradu práce. Povinná dvojročná lehota na prevádzkovanie živnosti mi končí 31.mája 2015. Potom ju chcem predať. Dúfam, že ju vlastne môžem predať, ked v zmluve sa píše, že kontrola môže prísť aj do 10 rokov po ukončení platnosti zmluvy. Dúfam, že počas tých desiatich rokov sú oprávnení kontrolovať len účtovnú oprávnenosť a vydokladovanie výdavkov na čo som príspevok minul a nie aj fyzicky kontrolovať tovar
    veronikasad Prečo kupuješ brúsku, ktorú si mal využívať na podnikanie, pár mesiacov pred skončením podnikania ?
    trili pretože som ju mal zahrnutú taxatívne v zozname oprávnených nákladov a vecí, ktoré som mohol z príspevku nakúpiť. Potreboval som tie peniaze minúť, ináč by som ich musel vracať úradu práce
    veronikasad Inak, asi najjednoduchší spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov a daní je doklad o nákupe vôbec nezahrnúť do účtovníctva a nevyčerpanú dotáciu vrátiť pred skončením podnikania UPSVaR. (brúsku odovzdáš kupujúcemu s originál dokladom o nákupe - ak neide o faktúru s tvojim menom)
    trili jasné, to by šlo, ja však uvažujem aj tak, že výnos z predaja úplne novej a nepoužívanej brúsky,čo aj so zľavou by bol zrejme výhodnejší, aj keby som z tomal platiť odvody a dane, než vrátenie plnej hodnoty brúsky, ako nevyčerpanej časti dotácie UPSVaR, čo myslíš?
    veronikasad Ak si brúsku riadne kúpil a podarí sa ti ju už teraz predať za cenu nákupu, tak to pre teba výhodnejšie nie je (predpokladám, že si si v prvom roku podnikania neuplatnil paušálne výdavky a nezdanil celú dotáciu).
    trili paušálne výdavky som si neuplatnil. Vysvetli mi prosím, prečo nie je pre mňa výhodnejšie predať brúsku po skončení podnikania než vrátiť jej cenu UPSVaR? Zaplatil by som vari v nasledujúcom období na odvodoch a daniach viac, než jej jej cena 150 euro?
      zbaliť

    podlieha tento predaj dani z príjmov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.