Zavrieť

Porady

Kurenie - existuje vhodnejsie kurenie ako gamatky (plyn) ? resp. menit alebo nemenit ?

Situacia je nasledovna: Mame rodinny dom: dvojgeneracny. Zatepleny s plastovymi oknami. Kurenie plyn prostrednictvom gamatiek: 6 ks cez stenu a 2 ks do komina (tie kominove sa vyuzivaju velmi malo-su v kupelni). Otazka: Polovica rodiny chce zmenit kurenie na kotol - kurenie prosterdnictvom dreva ,peliet. Druha cast rodiny chce vymenit stare gamatky 6 ks za nove. Chcem sa opytat co viac sa oplati resp. viac je vyhodnejsie ?

1. Bud to cele prerobit a zmenit to na radiatory ktore budu vykurovane kotlom ? 2. Vymenit stare gamatky za nove
3. Nejake tretie vhodnejsie riesenie ?
lacotinka Z tých mála info a ak nemáš vlastné drevo,
by som asi repasol gamatky

Pokiaľ ťa ženy z domácnosti nepresvedčia, že po 12 rokoch treba meniť aj
- lakované plechy na gamatkách
- aj ich železnú kostru
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Najvyhodnejšie by z prihliadnutim na stavebne úpravy, boli najskôr radiatory, ktore ale musia byť spravne nadimenzované a kondenzačný kotol s riadením podľa vonkajšej teploty, s modulovanou reguláciou výkonu, ktorym by ste vedeli riešiť aj ohrev teplej vody.
    Naposledy upravil arizona : 19.05.15 at 13:32
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lubko6394 Asi si odborník na vykurovanie. Môžeš mi ako laikovi vysvetliť k čomu mu bude k radiátorom kondenzačný kotol ? Btw. to riadenie podľa vonkajšej teploty podľa vykurovacej krivky u mňa bolo na prd, nahradil som ho obyčajným termostatom za 10 éčiek a problém nemám. Na tom supermodernom riadení je niekoľko maličkostí ktoré mi vadili . Napríklad si systém udržoval kotol v teple aj keď potreba kúrenia nebola. Skrátka studené radiátory a kotol si zohrieva sám seba. Nechať to pustené od jari do jesene tak sa nedoplatím plynu. Logika toho zariadenia počíta totiž s ideálnou budovou bez okien a dverí s konštantnými tepelnými stratami. Či som si náhodou 20 minút nevetral systém nemá ako vedieť a kúri ako by som nevetral - teda vlastne nekúri.
    julian Gerula kondenzačny kotol rovnako dobre funguje aj na radiatory, ak su spravne nadimenzovane, to, že si mal problem s tvojim kurenim je skôr zle zvolenou regulaciou. Vonkajšia teplota - upravuje v kotly teplotu výstupnej vody podľa ekvit.krivky, ktoru si zvoliš podľa druhu stavny a umiestnenia a vnutorny termostat - najlepšie system openterm- reguluje vnútornú teplotu a komunikuje z kotlom, aby mu , zjednodušene povedané, uberal, alebo pridaval vykon podľa potreby. Spravne nadimenzované, nastavené a zmontované - je to najefektivnejšie riešenie, čo je zatial na trhu, čo sa tyka kotlov.
    julian Gerula A čo sa tyka konkretne tvojho systemu, prečo si kotol kuri sam a prečo ti to spravne nefunguje, na to by som potreboval viac informacii, aby som ti našiel chybu, ale určite tam je a možno aj viac chyb, lebo to takto fungovať nema
    lacotinka Plyn, termostat + ekvitermika
    sú teraz to najefektívnejšie

    Pokiaľ nemá niekto vlastný les, alebo peletovačku
    lacotinka termostat je v podstate "vlečná regulácia" a oproti ekvitermike ( "on line reg." ) má spozdenie pár hodín
    lubko6394 Si sa s koňom zrazil ? Termostatom myslím tú malú krabičku ktorú dáš na stenu, nastavíš požadovanú teplotu a krabička robí dve veci zapne v okruhu kotol ak teplota klesne od tebou nastavenej a vypne kotol ak sa teplota zvýši tuším o 2°C. Lacné a funkčné. Ale niekto si môže za 500 riadiť procesorom s čidlami.
    lacotinka Pokiaľ nemáš dispozičné riešenie a nutné teploty jednotlivých priestorov, tak nemôžeš povedať že radiátory

    Keby tam mal dielničku pri dome, tak ani pre tú nevieš povedať, - lebo ak robí s plechom, stačia mu gamatky alebo infráky (zapnúť pol hodinu pred začatím )
    - ale ak by robil presné veci (liatina , železo , brúsenie) , tak musí mať materiál rozohriaty = kúriť 6 - 12 hodín pred začatím práce)
    julian Gerula tu bol dotaz na dvojgeneračny dom a nie na dielničku, predpokladajme, že jedna generacia je staršia a mladšia generacia pracuje, takže predpokladajme, že les, ani peletovačka nie su k dispozicii, tak mi ten kotol stale vychadza najrozumnejšie na zabezpečenie tepelnej pohody oboch generácií. Ten termostat má opodstatnenie, lebo spravny typ dokaže riadiť moduláciu kotla, čo sa výrazne prejaví na spotrebe. Ak zobereme účinnosť a straty gamatiek a účinnosť a straty kotla, kam sa dostaneme?
    lacotinka Ak nemáš les, záleží za koľko vieš kúpiť ekologickejšie drevo
      zbaliť

    Kurenie - existuje vhodnejsie kurenie ako gamatky (plyn) ? resp. menit alebo nemenit ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.