Zavrieť

Porady

Neplatca DPH a dodanie služby USA

Prosím poradiť, SZČO začala podnikať s činnosťou cestovnej kancelárie-bude realizovať zájazdy po Európe a jej klientmi budú len súkromné osoby z USA-je tu nejaká povinnosť ohľadom DPH, par.7? Bude tiež využívať reklamu od Google-treba túto službu dodaniť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ak budes prijimat faktury od Google, budes sa musiet registrovat minimalne podla §7a zakona o DPH a robit samozdanenie z tychto faktur, t.j. ako neplatitel nebudes mat narok na odpocitanie DPH pri samozdaneni, takze budes z tej faktury platit DPH do statneho rozpoctu.. Je tu vsak aj iny problem... pokial budes realizovat zajazdy po celej Europe, moze Ti vzniknut povinnost registrovat sa pre DPH v inych clenskych krajinach EU a to je dost neprijemne. Aby si sa tomu vyhla, odporucam Ti poziadat na Slovensku o registraciu na dobrovolneho platitela DPH podla §4,2 zakona o dph. Ak sa stanes platitelom DPH, potom pri samozdaneni google faktury si uplatnenu DPH aj odpocitas, cize neodvedies statu nic. Zaroven pri predaji sluzieb cestovneho ruchu budes uplatnovat tzv. osobitnu upravu pre cestovne kancelarie podla §65, a na zaklade nej sa nebudes musiet registrovat pre DPH v ziadnom clenskom state EU, ale budes odvadzat DPH z prirazky na Slovensku (ak bude zajazd v EU). Nevyhoda je ta, ze Tvoja prirazka (zisk zo zajazdu) sa o 20% zmensi.. nebudes mat vsak ziadne komplikacie s danovymi uradmi ako na Slovesnku, tak ani v inych statoch EU....
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dašena O. No na DU mi povedali, že keď je to pre klientov z tretieho štátu, tak nemusí byť táto SZČO platcom DPH, a nemusí platiť žiadnu DPH z uskutočnenej služby len sa treba registrovať podľa par.7a, kvôli prijatej službe z iného členského štátu-Google
    martinez No s tym by som nesuhlasil, lebo podla §69,3 zakona o dph musi platit dph zdanitelna osoba, ktora prijala sluzbu podla §15,1 z clenskeho alebo tretieho statu... narok na odpocitanie dph ma vsak iba platitel !!! (§49,2) a nie osoba registrovana podla §7a... cize ak nie si platitelom podla §4, narok na odpocitanie dph pri samozdaneni Ti nevznika a z Google faktury musis odviest DPH statu... zaroven Ti na DU nepovedali, ze ked sprostredkujes napriklad ubytovanie (§16,1) v inom clenskom state vo vlastnom mene, musis sa v tomto state registrovat pre DPH, pretoze si v tomto clenskom state ubytovanie sama prijala a sama dodala (vid §9,4)... a to je dost blbe... ak sa chces vyhnut reistracii po clenskych statoch EU a zaroven neplatit DPH z Google faktury, existuje riesenie ... registracia za platitela DPH podla §4,2.... a uplatnovanie osobitnej upravy podla §65... ale ako som napisal vyssie, DPH zasa budes platit z prirazky zo zajazdu
    Dašena O. Ďakujem, a chcem vás ešte poprosiť-ak to dobre chápem, tak vlastne zo všetkých služieb prijatých v štátoch EU-ubytovanie,stravovanie, doprava, by musel odviesť DPH, ale nárok na odpočet by nevznikol/Par.7a/. Problém je, že keď sa zaregistruje za dobrovoľného platcu DPH, tak ho neminie kaucia cca 3.000 eur. Len neviem, ako to bude, keď klienti z USA mu budú platiť jednu sumu za celý zájazd, z čoho bude odvádzať DPH s uskutočnenej služby? viem že z prirážky, ale to bude dosť komplikované vyrátať každému jednotlivcovi z prijatých služieb. Ak máte s tým skúsenosť, prosím poraďte
    martinez ak by ste sa nezaregistrovali za platitela a neuplatnili osobitnu upravu pre cestovne kancelarie, tak by ste sa museli registrovat po celej europe a odvadzat tam DPH, lebo miesto dodania ubytovania je podla §16,1 tam, kde sa nehnutelnost nachadza.... miesto dodania restauracnych sluzieb je tam, kde sa poskytuje (§16,10).. miesto dodania dopravy osob je tam, kde sa vykonava (§16,4) a pod. Cize nemali by ste povinnost platit dph na Slovensku, ale v jednotlivych statoch kde sa ta sluzba poskytuje, pretoze pri vlastnom zajazde ju obstaravate vo vlastnom mene a vo vlastnom mene ju teda aj dodavate v jednotlivych clenskych statoch (§9,4). Aby ste sa tomu vyhli, uplatnite na Slovensku osobitnu upravu pre CK podla §65,1-7... ale tu mozete uplatnit iba v pripade, ak ste na Slovensku platitelom dph podla §4. Pri dobrovolnej registracii zabezpeku neplatite, ak nie su splnene podmienky §4c,1. Prirazku vypocitate ako predajna cena za zajazd - suma nakupenych sluzieb tvoriaci zajazd. Ak si sami nevytvarate zajazd, ale iba sprostredkovavate zajazd v mene a na ucet inej CK, tak kalkulaciu nerobite a postupujete podla §65,8..a to je vlastne zakladna otazka : skladate si zajazd sami alebo sprestredkovavate uz vytvoreny zajazd inej cestovky ?
    Dašena O. Skladať si bude cest.kancelária sama
    martinez tak potom plati, to co som napisal vyssie a odporucam dobrovolnu registraciu ... ak by ste sa na Slovensku neregistrovali za platitela podla §4 a neuplatnili osobitnu upravu (§65), tak v jednotlivych clenskych statoch by mal platit obdobny pragraf ako je nas §5 ... a ten by Vas nutil k registracii ... to je moj nazor
    Dašena O. Ja vás znovu zdravím, dnes mi povedal daň.poradca, že keď nebude FO platca DPH, a príjme službu v štáte EU, napr.ubytovanie,stravovanie, že zbytočne by sa registroval ako dobrovoľný platca DPH, nemá žiadnu povinnosť ohľadom DPH v tom štáte, už mám z tohto riadny chaos, neviem čo mám robiť, ako to vlastne je?
    martinez ok, tak sa neregistrujte.. ja nie som danovy poradca, takze sa mozem mylit... ale predtym sa ho radsej este opytajte, ci ked nejaka zahranicna osoba na slovensku sprostredkuje vo vlastnom mene ubytovanie v hoteli, ci pre takuto osobu neplati §16,1+§9,4 a hlavne §5!
      zbaliť

    Neplatca DPH a dodanie služby USA

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.