Zavrieť

Porady

Čo robiť ak mi otec neplatí alimenty?

Dobrý deň, mám takýto problém. Som študentkou vysokej školy, mám 20rokov. Môj otec má povinnosť prispievať mi výživným vo výške 100€. Od minulého januára(2014) nezaplatil už 5krát, hlavne posledné mesiace. Asi pol roka pracoval no z práce ho vyhodili, ale ani vtedy nebol schopný splatiť dlžné výživné. Teraz zas nepracuje, tvrdí že si nevie nájsť žiadnu prácu, čo je hlúposť. Čo mám teda robiť? Dať ho na súd?..Ako mám postupovať? Problém je v tom že on býva u svojich rodičov, nemá žiadny majetok a ani vodičák nemá. Ako od neho bude súd vymáhať výživné keď nemá vôbec nič?.. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  taiko je offline (nepripojený) taiko

  Som, kto som taiko
  Ak je teda nestastnik ako pises a len sa vedome nevyhyba plateniu, odpust mu jeho chyby a nedokonalost a 100EUR si niekde zarob. Ver mi, budes sa citit lepsie, ako ked budes chodit po sudoch.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  TinkaMartinka no on je nešťastník. ale všetko si spôsobil sám... od mojho narodenia prehrával na stroji všetky peniaze čo zarobil, aj čo zarobila mamina.. párkrát ma zabudol v krčme keď ma mal na starosti.. mamina ho vypaltila z bytu dlaa mu 75 000Sk a sľúbil že si ich odloží a keď budem mať 18 rokov dá mi ich... no jasné, všetky ich prehral na stroji..
  aj z práce ho naposledy určite nevyhodili len tak... v žiadnej práci neostane dlho, lebo ho prepustia.. hm.. ktovie prečo..
  Ja ako študentka si zarábam ako môžem.. a on toho nie je schopný....
  taiko hmm, no tak je nestastnik veru a este aj chory. Ako som napisal. Odpust mu ak mozes. Podla mna Ti tyvh 100EUR zato nestoji, aby si sa po sudoch navlacala s vlastnym otcom. Ine by bolo, keby to bol nejaky spekulant ako popisuje jslancik
  Ing. Ľubomír Janoška :tai
  Keď mu neodpustí a podá naňho žalobu, snáď spôsobí, že sa gambler pôjde liečiť.
  jslancik to je jeden scenár, málo sa vyskytujúci. častejšie sa vidí človek, ktorý nemá Oficiálny príjem. Tým sa vyhýba exekúcii, alimentom, atď. Pritom môže načierno zarábať štvorciferné čiastky mesačne.

  Ale ak je fakt doma, nič nerobí, tak má bývalá rodina smolu. Dcéra sa mu môže akurát poďakovať za to, že existuje, a zabudnúť na neho. A maminke sa tiež môže poďakovať...
    zbaliť

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Navštív Úrad práce v mieste bydliska, kde ti poradia a pomôžu s vybavením náhradného výživného.
  TinkaMartinka ďakujem..

  Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

  Ferdosondo
  Tiež mám v rodine jedného čo má "smolu" a nikde si nevie nájsť prácu. Mal platiť alimenty tiež v sume 100€ a jediné, čo ho vyhnalo do práce bola hrozba, že ho zavrú pre neplatenie alimentov (zrazu sa práca našla). Dcéra sa s ním nebabrala, dala ho na súd a hotovo.
  Takže neboj sa a pritlač. Neviem prečo by si mala Ty brať ohľady, keď on na Teba ...

  arizona je offline (nepripojený) arizona

  arizona
  Neplatenie vyzivneho mozes riesit cez socialku,alebo cez Policiu.
  Ale,ako sa hovori," kde nic nie je,ani cert neberie"... tazko z neho aj urady nieco vytlcu,ak nepracuje a nema ziaden majetok.
  Nezaplatene vyzivne neprepada,bude ti dlzit nadalej,mozno ti ho raz doplati. Zatial si zisti skor ine formy pomoci od statu,na ktore by si mohla mat ako studentka narok.

  Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

  Oliwa
  "Teraz zas nepracuje, tvrdí že si nevie nájsť žiadnu prácu, čo je hlúposť."
  Aj čo Ty tvrdíš, je hlúposť....
  Nevieme, kde žije otec, či v BA alebo v nejakej hladovej doline, či má alebo nemá skutočný záujem zamestnať sa, no ak áno a žije niekde na dedine a je bez vodičáku a auta, s hľadaním práce či dochádzaním do nej majú na Slovensku problém tisíce ľudí, nielen Tvoj otec...
  Nevieme, kde si vyrastala a ako žili Tvoji rodičia, ale prečo otec musí bývať u svojich rodičov, kde bývaš Ty a Tvoja mama?
  Keďže študuješ na VŠ v nejakom meste a si mladá, máš určite väčšie šance nájsť si popri štúdiu nejaké brigády, možno aj prácu na čiastočný úväzok... Snažíš sa prilepšiť si takýmto spôsobom?
  Súdiť s otcom sa môžeš vždy. Ale to je tá posledná inštancia...
  Naposledy upravil Oliwa : 22.04.15 at 09:55
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  TinkaMartinka prednedávnom u nás otvorili kaufland.. XY ľudí sa tam zamestnalo čo poznám.. od mladých až po vyše 40 ročných.. tak nech mi nikto nevraví že 45ročný chlap ktorý má zdravé ruky a nohy si nevie nájsť prácu.. a v okolí nášho mesta je niekoľko veľkých firiem ako Technogym, Furnifinish, a pod. Priateľov otec stratil pred nedávnom prácu a hneď si vedel nájsť novú. A u rodičov býva preto lebo všetky peniaze si prehral na stroji a dal ich do cigariet a alkoholu.. vobec nemyslel na budúcnosť.
  A ja ako študentka vyhľadávam pravidelne rôzne brigády, pracujem doma na dohodu a aj popri štúdiu chodím upratovať.
  Tak je fér aby dcéra makala ako blázon aby mala z čoho žiť a aby sa mala dobre a otec si bude váľať šunky celé dni pred televízorom s cigaretou v papuli? Ja by som sa najradšej nesúdila s nikým.. ale príde mi to nefér.. keď to nepojde po dobrom tak to bude musieť ísť po zlom...
  Oliwa Máš pravdu, to nie je fér... ale to si predtým nenapísala... Aj keď Veľký Krtíš sa radí k okresom s vysokou nezamestnanosťou... Ale automaty, cigarety a alkohol - to nem dobrá kombinácia...
  Gabi03 ja len taká podotázka... je fajn, že žiadaš od otca, aby ťa zabezpečil, ale keď ty skončíš školu, prípadne sa aj zamesnáš a budeš si žiť svoj život, budeš sa starať o svojho otca na staré kolená? lebo vieš, nielen rodičia majú svoje povinnosti, ale aj deti voči rodičom
  TinkaMartinka možno mi raz bude stáť pod oknom že potrebuje pomoc, niesom taká sviňa že by som mu nepomohla.. ale mal by začať rozmýšľať že kým môže tak nech si zarába lebo bude bývať pod mostom.. býva u rodičov ako jediný zo 4 súrodencov.. keď sa nedajbože pominú starký a starkáčo bude robiť.?? byt neostane jemu.. ale sa rozdelí medzi všetky deti...
  jslancik problémy svojich rodičov nevyriešiš. zober si výstražný príklad a hlavne nemaj vzťah s kdejakými debilmi. Aby si nevyrábala problémy pre svoje deti. Splodiť dieťa sa dá s hocikým, vychovať ho už nie je také jednoduché.
  veronikasad Tinka, na Porade nič nevyriešiš, choď na UP a žiadaj o náhradné výživné. 100€ to asi nebude, ale aj menšia suma študentovi pomôže. Štát to dlžné náhradné výživné otcovi nedaruje.
  Peggynka Jój,tých je...napr. sociopat http://cs.wikihow.com/Jak-poznat-sociopata
    zbaliť

  Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

  mám svoj svet Peggynka
  Rieš to čím skôr,kým dlh nenarastie do obludných rozmerov.Viem,že podávať na vlastného otca TO asi nie je to pravé orechové,ale na druhej strane by si mala mať nejaké lajstro,že si neplnil zákonom stanovené povinnosti voči tebe.Môže sa ti stať,že za pár rokov sa zamestnáš a on dá na súd,aby si mu prispievala na výživu a ty nebudeš mať dôkaz o tom,že on sa správal tak,ako sa správa.Zváž aj túto alternatívu.Medzitým sa môže čokoľvek udiať aj z jeho zdr. stavom a už to nebude o jeho ochote zamestnať sa,ale o tvojej povinnosti - postarať sa o neho.
  A ešte pozri aj na toto:https://studentskefinancie.sk/stipendium
  Naposledy upravil Peggynka : 22.04.15 at 13:47
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jslancik to sa fakt dá - aby otec pýtal oficiálne peniaze od dcéry? To je sila.
  Peggynka Však vyživovacia povinnosť voči rodičom...§66 Zákona o rodine.
  TinkaMartinka tak to by ma odrovnalo.. celý život sa o mňa nestaral.. do 4 rokov kým s nami býval tak sa staral len občas.. aj vtedy keď mamina bola v práci a on doma ma šupol k susede a on hajde do krčmy.. tak no.. ja by som sa mala oňho starať a živiť ho?.. to je fakt sila...
  taiko peggy nezartuj. To vazne ?
  Peggynka §66 : Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
  §67: (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
  willma Peggy ale ide tu aj o prihliadnutie na dobré mravy - nech ju dá ocinko k súdu, že je povinná starať sa, dievča bude mať v ruke pádny argument.
  Peggynka Veď kvôli tomu jej radím podať TO,aby mala dôkaz,že sa nestaral...ako to bude potom dokazovať ?
    zbaliť
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  TinkaMartinka nechcela by som to riešiť tak radikálne...
  ladynika bez trestneho oznamenia to ale nepojde :-( takze najprv podas TO : 1.podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona orgánom činným v trestnom konaní, nasledne prebehne sud, kde sa urci vyska vyzivneho a den kedy ju bude otec musiet platit. Az ked tri mesiace po sebe nezaplati, a nedoplati dlh za obdobie neplatenia, presunie sa to exekutorovi. Potom s potvrdenim od exekutora a s vyjadrenim sudu ides na UPSVaR ziadat o nahradne vyzivne...je to proces tak na polroka aj viac...a samozrejme treba stale dokladovat prijmy a vypisy z uctov, ze otec vyzivne neplati ani nadalej...
  TinkaMartinka keď mne otec platil výživné na ruku.. zapisujeme to do knižky...
    zbaliť

  kukučka je offline (nepripojený) kukučka

  kukučka
  Tvoji starí rodičia vládzu podporovať takého starého koňa?
  Ak to dáš na súd a možno dôjde na vymáhanie exekútorom, zas budú mať aj oni starosti. Máš smolu, nie si jediná, držím ti palce.

  Čo robiť ak mi otec neplatí alimenty?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.