Zavrieť

Porady

Problém účtovanie nevyčerpaných finančných prostriedkov v RO na bankovom účte?

Chcela by som Vás poprosiť, mám problém so zaúčtovaním zostatku na bankovom účte ku koncu roka, predpis som urobila 589/351 , peniaze boli odoslané obci v januári 351/222 má tam byť aj r.k?? a ak mi ich obec preposlala naspať ako to mám zaúčtovať?? 351 mám momentálne nulovú. Mám to zaúčtovať na 222/357??? Obec to tak nechce.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    Prepáč nepochopila som z tvojej otázky, ten zostatok (predpokladám že k 31.12.) bol na výdavkovom bankovom účte alebo príjmovom? Účtovný zápis 589/351 svedčí o tom, že sa jednalo o kladný zostatok na príjmovom rozpočtovom účte, a v tomto roku mala byť vykonaná operácia 351/223. Ak sa jednalo o kladný zostatok na výdavkovom účte, v roku 2014 malo byť účtované 354/355 a v tomto roku 355/222.
    Pokiaľ ti obec vrátila odvedené finančné prostriedky na tvoj výdavkový účet, účtuješ 222/357, resp. 222/354 podľa toho, či sa jednalo o prostriedky ŠR alebo prostriedky zriaďovateľa.
    V prípade účtovného zápisu 589/351 hovoríme o predpise budúceho odvodu nedaňových rozpočtových príjmov voči zriaďovateľovi, o nevyčerpaných finančných prostriedkoch sa jedná v prípade, že nedošlo k úplnému vyčerpaniu prostriedkov z poukázaných transferov (dotácií).
    ZŠ83 Mám to na výdavkovom rozpočtovom účte k 31.12.Čiže keď som správne pochopila malo byť v roku 2014 účtované 589/351 a 354/355?? a v roku 2015 351/222 odoslanie kladného zostatku zriadovateľovi a potom príjem od zriadovateľa 222/354?? a má mi to ostať na 355?? či kde?? no ja som urobila iba 589/351, teraz neviem čo ďalej, ako to mám opraviť??
    Irona Nepochopila si. Ak si mala k 31.12.2014 kladný zostatok na výdavkovom účte, v roku 2014 si mala účtovať 354/355 (záväzok z nevyčerpaných prostriedkov zriaďovateľa) a v roku 2015 účtovať 355/222. Pritom platí: konečný zostatok (kladný) výdavkového účtu v RO 222 = 355AÚ.
    Mimochodom, vy ako rozpočtovka sa na konci roka, resp. pred účtovnou závierkou k 31.12. konsolidujete so svojím zriaďovateľom?
    Účet 351 je zúčtovanie odvodov príjmov RO do rozpočtu zriaďovateľa a mala by preň platiť rovnica: 351=318+335+378-391+223+385.
    A mám ešte jednu otázku: z čoho ti vznikol ten kladný zostatok na výdavkovom účte?

    Problém účtovanie nevyčerpaných finančných prostriedkov v RO na bankovom účte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.