Zavrieť

Porady

Mam narok na prispevok na byvanie, ked ako invalid. dochodca mam prijem 240 eur?

Zdravim poradaci.Vie mi prosim niekto poradit? som invalidny dochodca a moj prijem cini 240 eur. Doteraz som byval na byte s manzelkou a ked som sa bol pred rokom (ako mi priznali ciast. invalidny dochodok )spytat na Socialnej poistovni, ci nemam narok na nejaky prispevok, tak mi pracovnicka soc. poistovne povedala, ze pokial manzelka robi, tak mam narok iba na prispevok na lieky 2 -slovom dve eura.Teraz sa situacia zmenila. Tento tyzden som sa rozviedol a zena ma chce vyplatit z polovice bytu a chce aby som odpraskol.Takze rozmyslam o prenajme, alebo kupe garsonky, kde budem byvat sam s prijmom tych 240 eur. To ked zaplatim najomne, tak nebudem mat ani na rohliky.Teda na rohliky ano a aj vodu z potoka....Len ja potrebujem aj na lieky a nie malo...Tak sa pytam, ci mi nas chudobny stat nejako prispeje na byvanie....Vlastne neviem, ci uz nie som pod hranicou chudoby...Dakujem velmi pekne za odpovede. Pekny vecer
3 komentárov     zbaliť
veronikasad príjem 240€ je invalidný dôchodok ?
donkichot1 ano. tych 240 e je invalidny dochodok.
Anika61 Aj som myslela,ze Ti nevznikne narok,....je mi to naozaj velmi luto v akej si situacii a ver mi,ze viem o com pises,ja po rozvode s dvomi detmi,chora, tiez som nemala na nic narok-sama som nejedla,aby detom ostalo.
Len sa ''neopustaj''..musis nieco vymysliet,aj lacnejsi podnajom,pripadne si najdi druheho podnajomnika co by ste platili spolu.Drz sa!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Všetko o dávkach v hmotnej núdzi sa dočítaš na stránke ÚPSVaR.
    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...page_id=363675

    Do príjmu sa ti započíta 75 % invalidného dôchodku, t.j. 180€. UP ti doplatí len rozdiel medzi nárokmi na dávku a započítatelným príjmom.
    20 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    donkichot1 dakujem, si zlata. pozrem tu stranku. pekny vecer
    donkichot1 no trochu som do toho kukol a tam je, ze by som mal mat invalid. dovchodok vacsi ako 70 percent....ja mam 55 percent, takze pekne ku krompacu k firme vahostav.....ti vraj platia dobre podaktorym...
    veronikasad Nepleť tu politiku, bez ohladu na % invalidity, do príjmu sa započítava 75 % vyplácaného inv.dôchodku.
    veronikasad Splňaš podmienky pre výplatu príspevku na bývanie ? Mal by si mať nárok aj na ochranný príspevok + dávku v hmotnej núdzi pre jednu osobu
    donkichot1 zajdem na socialnu poistovnu sa spytat.....keby som nebol chry, tak od nikoho nic neziadam...nech mi daju aspon tie dve eura. predsa im to nenecham...mam za to sumivy celaskon ...dakujem mockrat poradaci a prajem prijemny vecer.
    veronikasad Na sociálnej poisťovni nič nevybavíš. Dávky vypláca Úrad práce
    donkichot1 Aha...No ja zatial byvam na byte so zenou.som len dva dni rozvedeny.Samozrejme trva na tom, aby som z bytu odisiel.A vraj ma vyplati z polovice bytu...Najprv vravela, ze ma vyplati hned po rozvode. Na sude ale povedala, ze ma vyplati az ked syn dostuduje, co je o dva roky. Mam dve moznosti. Ist na podnajom, (lebo mi chce dat 19 tisic eur, za co nekupim ani garsonku ), alebo ist k matke...ak by som byval u matky, tak by sa tie prijmy asi zratali, vsak? A neviem, co je ochranny prispevok.Jednoducho je ta moznost byvat aj u matky, co by asi znamenalo zratanie prijmov a nedostal by som pravdepodobne nic. Zas na druhej strane, mal by som u matky byvanie zdarma....a na podnajme by som musel platit min, 200-250 eur....to uz ani na tu vodu z potoka by som nemal....
    veronikasad BSM treba vysporiadať do 3 rokov od rozvodu,
    Čo je ochranný príspevok sa dočítaš v linku čo som ti priložila, rovnako aj kedy máš nárok na príspevok na bývanie. Tvoje príjmy s matkou sa nespočítavajú, každý sa posudzujete samostatne.
    donkichot1 Aha....No dakujem moc si mi pomohla....Rozumiem tomu tak, ze ak by som byval u matky, tak by som bol posudzovany, ako keby som byvalm samostatne...Tie linky su fajn, len na to treba trocha casu si to prestudovat...Ja som tu pisal preto, aby som bol trocha v obraze, lebo uradnickam moc neverim.....maju tie interne predpisy, ako ludom dat co najmenej....pritom tych prispevkov je hromada.....napr. jedna vlacila barly za sebou a vybavila si davku na prerabku domu na bezbarierovy...no...jej sikovnost...
    veronikasad Peňažné príspevky na kompenzáciu sú samostatnou kapitolou ...
    donkichot1 ved viem...len neviem, kolko by tak mohla byt celkova suma, ak by mi dali prispevok na byvanie a ochranny prispevok....lebo ak ma zena vyplati az po dvoch rokoch, tak mi na podnajom ten dochodok 240 eur stacit nebude. Jedina spas je ist k matke. Ale to moc nechcem, lebo ma 74 rokov a je problem prezit s nou vikend.Ma svoje muchy, ako kazdy starsi clovek a je naucena na samotu a vidim, ako sa desi toho, ze pridem byvat k nej....tak neviem, co bude....
    donkichot1 Ahojte poradaci....Tak sombol dnes na upsvar a spytal sa na na tie davky v hmotnej nudzi a ochranny prispevok.NUz, "velmi mila" pracovnicka mi odvrkla, ze mam narok davku v hmotnej nudzi 61 eur a prispevok na byvanie 110 eur, ale kedze mam invalidny 240 eur, tak nedostaneem nic. Ibaze by som mal invalidny nad 75 percent a to ja nemam....Mala pravdu ta dobre zivena zamestnana pracovnicka upsvar?Ked pojedem na podnajom, tak zaplatim 250 najomne a ostane mi minus 10 eur.
    Katy a R Však ti to Veronika už napísala - aj link ti pripla (načo asi prikladáme tie linky - aby si si to aj mohol sám preveriť a prepočítať!)
    ak nemôžeš pracovať - pýtaj si výživné od manželky ... aj keď asi ťažko ..
    A ešte upozorním - že sa skúma aj majetok (nielen príjem!)
    veronikasad Tak ako to píšeš ti to určite žiadna pracovníčka UP nepovedale, len ty si to zle pochopil. Nie invalidita nad 75 %, ale do tvojho príjmu sa započítava 75 % tvojho vyplateného ID. Táto suma sa porovnáva s celkovým nárokom na dávku v hmotnej núdzi a len ak nárok je nižší, doplatia ti rozdiel.
    Ak sú tvoje náklady na bývanie 250€ mesačne, buď si budeš musieť hľadať laqcnejšie bývanie, alebo sa poobzerať po nejakej brigáde, aby si mal na stravu.
    donkichot1 no tak budem musiet ku tomu krompacu...som rozvedeny, tak ako mi byvala manzelka moze platit vyzivne?
    veronikasad Študuj Zákon o rodine a zistíš, že aj táto možnosť existuje.
    veronikasad http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.d24&cad=rja
    donkichot1 no to aby mi zena platila vyzivne, tak to nechcem.....nenastudujem nic, lebo nie som v stave daco studovat....po rozvode mam nie stredne tauzke depresie, a le tazke.....nie som schopny sa ani ohololit.....kto ich nemal,, nevie co to je.....dakujem za odpovede.....sadnem na vlak, co sprievodcu a spiatocny listok nema....................
    donkichot1 polopatiskejsie by to neslo?Linky davat sem, to dokazem aj ja....kludne tu dajte cely socialny zakon....to si viemm nastudovat aj sam.....ln tu pisem preto, ze mi to dakto polopate vysvetli....inak ta porada je potom o nicom!
    Katy a R polopatisticky to máš hneď na začiatku --- 180 eur je viac ako 110+61 .. takže nemajú ti čo doplatiť!
      zbaliť
    donkichot1 Neviem sa vyznat v tom-....Mam invalidny 240 eur a pracovnicka uradu prace mi povedala, ze nemam narok na nic.ani pripevok v hmotnej nudzi, ani prispevok na byvanie, ani ochranny prispevok...Ako mam po zaplateni najomneho zit?
    donkichot1 lacnejsie byvanie mam najs....lacno byvaju cigani. alebo na charitu....inak mam stredne tazku depresiu, uzivam stvoro antidepresiv...+polamanu cgrbticu som mal,,,,,vysekane zuby s celustou.....neda sa mi jest.....len polievku uz treti rok.....nuz, dakujem za odpoveve..................................
    kopretinka 22.04.15 19:18 odstránil(a) z Porady

    Mam narok na prispevok na byvanie, ked ako invalid. dochodca mam prijem 240 eur?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.