Zavrieť

Porady

Aky je rozdiel v nadobudnuti bytu kupnou alebo darovacou zmluvou?

Svokra nam ide prepisat byt s tym,ze manzel-jej syn sa ma rozhodnut ci kupnou alebo darovacou zmluvou. Do bytu sme vlozili a vyplatili surodenca zhruba v hodnote polovice hodnoty tohto bytu peniazmi ktore sme nasetrili za manzelstva. Manzel sa rozhoduje pre darovaciu zmluvu vraj keby sa mu nieco stalo- byt by ostal len nam a nemusel by sa delit medzi surodencov je to pravda?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Nie je to pravda.

    ------
    Ak byt kúpite tak bude v BSM. V prípade dedenia po manželovi budeš dediť ty a manželove deti rovnakým dielom z jeho polovice.
    Ak byt bude darovaný manželovi, tak bude iba jeho vlastníctvom a budete dediť rovnakým dielom z celého majetku.
    V prípade dedičstva po svokrovcoch si môžu ostatní dedičia(napr. súrodenci manžela) žiadať, aby sa dar započítal do manželovho podielu.


    Prečítaj si občiansky zákonník.
    Spoluvlastníctvo od §136 a dedenie od §460 hlavne §473
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    Naposledy upravil marjankaj : 29.04.15 at 11:56
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Linda111 a nevies mi napisat vyhody a nevyhody oboch zmluv?
    marjankaj Máte deti?
    Linda111 2 deti
    marjankaj Na koho chce svokra prepísať byt? Na oboch?
    Linda111 nie darovacia zmluva na manzela
    marjankaj Manžel je buď neznalý alebo "vyčúraný".
    Linda111
    Linda111 aha lenze on kupnu zmluvu nechce a prave ako tvrdil ze ostane len nam keby sa jemu daco stalo tak to pravda neni lebo v dedicstve svokry sa este dar zapocita aj medzi surodencov, z toho mi vychadza ze manzel sa boji ze keby sme sa sli rozviest a dali by sme kupnu zmluvu tak by som mala s detmi narok na polovicu - no pekne..Este jedna otazka kebyze sa predsa rozhodol pre kupnu zmluvu moze sa tam uviest nejaka minimalna hodnota odkupenia bytu?ci je niekde v zakone stanove ze ta cena musi splnat hodnotu tej danej veci v kupnej zmluve?
    Tweety áno, tak ak by ste to kúpili, patrilo by to do BSM veď ste doň už spoločne investovali, myslím, že by to nebolo ani zle alebo darovať manželom(obom)
    marjankaj Majka, tak ako píšeš. Ale manželovo dedičstvo po jeho rodičoch v prípade darovania sa môže práve o ten dar znížiť.
    ivka70 Ak ten byt aspon 5 rokov nepredate, moze byt kupna cena akakolvek.
    Pri predaji do 5 rokov by ste ale platili dan z rozdielu medzi kupnou cenou a predajnou.
    marjankaj presne tak ivka, ale v prípade darovania je to tak ako v prípade kúpy.
    Tweety Janko, jasné, že môže sa započítať dar, ale je otázne aj to, či vôbec bude niečo na dedenie,
    marjankaj No to musí vedieť zadávateľka. Aspoň sa nebude sťažovať, že na to nebola upozornená. Asi netušila koľko možností je okolo takej jednoduchej otázky.
    tannenkau 1, " vyplatili surodenca zhruba v hodnote polovice hodnoty .... v dedicstve svokry sa este dar zapocita aj medzi surodencov "
    fasa rodina
    Pokiaľ nikto nerýpe = normálna rodina, tak nikto nebude dar započítavať
    2, "Keby sme sa šli rozviesť ... by som mala s detmi narok na polovicu"
    tiež fasa rodina
    3, " ta cena musi splnat hodnotu tej danej veci v kupnej zmluve? "
    Pokiaľ nikto nerýpe = nemusí
    Linda111 tebe dam len taky koment ze by si sa divila kolko ukazkovych rodin sa rozhada prave koli dedicstvu a podobnym zalezitostiam,to ze som napisala keby som sa sla rozviest tak len preto ze takisto su v tom byte aj moje peniaze tak asi tolko o fasa rodine..
    Peggynka Ale jasné,treba byť v obraze...Z môjho okolia viem,že aj dobrým rodinám skrachovali vzťahy,lebo sa do dedičstva po rodičoch zamontovali nevesty a zaťovia
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pre teba je vyhodnejsie byt kupit, kedze ste do neho investovali ako manzelia, mal by patrit do BSM. Pokial ste manzelia, manzel nemoze kupit byt len sam pre seba ako by to bolo v pripade, ze by dostal dar, ten moze dostat len jeden z manzelov.

    Ak ho svokra daruje len synovi, jeho surodenci tento dar pri dedicstve mozu ziadat zapocitat a o tolko menej zdedi tvoj manzel po svojich rodicoch, co je v takomto pripade nevyhodne pre vas.
    Naposledy upravil ivka70 : 29.04.15 at 11:58
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Linda111 lenze rozhodnutie je na manzelovi kedze nam ho jeho mama nechava i ked som don investovala aj ja, len sa mi nepaci ze to argumentoval nepravdou a neviem co si mam o tom mysliet..
    ivka70 Manzelovi vysvetli, co sa stane pri dedeni, ak byt dostane darom - ze pride o dedicstvo, ktore si potom rozdelia jeho surodenci, ktori dar takej velkej hodnoty nedostastali.
    To je dostatocny argument. Isiel by sam proti sebe.
    marjankaj No to čo som písal o 14:39
    Linda111 "prijemne" zistenie..
    marjankaj Navyše ak nebudeš manžela "poslúchať"(alebo sa rozvediete), tak v závete na teba môže "zabudnúť", lebo ty nie si neopomenuteľný dedič. Môže celý majetok odkázať iba deťom a ty budeš "žeby bezdomovec"?
    Jakubec Manzel moze kupit byt i sam pre seba v nasledovnych pripadoch:
    a) pouzije na kupu vylucne prostriedky, ktore nepatria do BSM (napr. ziskane predajom nejakej jeho vylucnej veci alebo peniaze, ktore dostal dokazatelne do daru)
    b) ak manzelia formou notarskej zapisnice modifikuju statom stanoveny rozsah BSM, napr. ho zuzia tak, ze nehnutelnosti nadobudnute po spisani notarskej zapisnice nepatria do BSM.
    Pri kupe nehnutelnosti za ocividne nizku cenu sa niekedy snazia ostatni dedicia napadnut kupnu zmluvu tvrdiac, ze je od pociatku neplatna z dovodu ze zastiera darovaciu zmluvu. Neviem, ako su pri takychto zalobach uspesni a nechce sa mi to teraz vyhladavat.

    Pokial bude manzel vylucne obdarovany, nebude nehnutelnost patrit do BSM bez ohladu na to, ci ste do nej spolocne investovali alebo ci v buducnosti do nej budete investovat. Pokial do nej v buducnosti budete investovat, tak prostriedky, ktore zo spolocneho pouzijete na zveladenie manzelovho vylucneho vlastnictva sud na vasu ziadost pri vyporiadani BSM zohladni. Ako manzelka mate pocas manzelstva pravo byvat v jeho nehnutelnosti a mat tam trvaly pobyt.

    Necudujem sa manzelovi, pokial bude chciet mat nehnutelnost v svojom vylucnom vlastnictve. Sudy pri vyporiadavani BSM, pokial obaja ex-manzelia chcu zostat v spolocnej nehnutelnosti, rozhoduju casto tak, ze nehnutelnost prikazu tomu z manzelov, kto sa stara o deti, a to je z 90% zena. A muz v pripade "mrchy" skonci ako bezdomovec.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vôbec to nie je jednoduché.
    Ak ste niečo hradili, treba to dostať do BSM kúpnou zmluvou. Podstatnou náležitosťou takej zmluvy je predmet kúpy a cena. Ako cenu by bolo asi dobré dať hodnotu bytu s tým, že v niektorom článku jasne uvediete, že z BSM bola uhradená polovica. To pre prípad, keby ste sa rozišli, budete si deliť len tú polovicu. Nič by sa nestalo, ak by sa tam uviedla aj pravda a matka aj podpísala, že bol vyplatený brat.
    Druhá polovica by bola len manželova - pri prípadnom delení majetku ... Chápem aj to, že by o ňu nechcel prísť. Tu na porade sme takých prípadov už niekoľko mali.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Trošku nerozumiem;súrodenca ste vyplatili,do bytu ste investovali peniaze,ktoré ste našetrili za trvania manželstva.Takže darovacia zmluva NA OBOCH !,nielen na manžela.Existuje nejaký papier,že ste vyplatili súrodenca? Má svokra ešte majetok,ktorý by sa dedil? Dobre si to ustráž,čo sa bude diať...lebo toto je pravda:
    ... marjankaj (Dnes 14:39) Manžel je buď neznalý alebo "vyčúraný". ...
    Nie je pravda,že dar môže dostať len jeden z manželov.Svokra musí pred notárom jasne povedať,že vám to daruje spolu...daruje XY s manželkou...
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Peggynka, nedá sa darovať do BSM (teda ako si napísala "XY aj s manželkou"). Darca musí darovať každému osobitne, teda 1/2 manželovi a 1/2 manželke.
    Peggynka Brat má takúto darovaciu zmluvu na pozemok od rodičov.Mne notárka napísala len moje meno a jemu iná notárka napísala takto.Keď mu zomrela manželka ,šiel aj pozemok do dedičského konania,keď zomrel môj muž,tak len dom a garáž,pozemok nie.
    marjankaj Tak toto som akosi nepochopil. BSM môže byť iba medzi manželmi. Ale brat so sestrou???
    Peggynka Rodičia mali pozemok a my sme chceli stavať dvojdom ,tak prepísali 400m2 na brata s manželkou a 400m2 na mňa (nikto z nás si nevšimol rozdiel...až po rokoch ).
    Chobot V praxi je asi všetko možné... Čo kataster to iný úradník a iný postup.
    Peggynka Však aký problém? Obaja k notárovi s majiteľkou a obaja podpíšu,že ...obdarovaný dar s vďakou prijíma...
    Chobot Ide len o to, ako sa to napíše do zmluvy. Ja som raz uviedol v kúpnej zmluve, že predávam 1/2 pozemku pánovi X a 1/2 pozemku jeho manželke pani X. Kataster konanie pozastavil, lebo namietol, že to treba predať nie do podielového, ale do bezpodielového spoluvlastníctva. Tak som napísal dodatok a potom to už prešlo.

    Zase tu na porade niekto písal, že bola darovacia zmluva, kde obdarovanými boli manželia a kataster to vrátil, že dar sa nenadobúda do BSM, preto treba darovať do podielového vlastníctva. Takže aj v tom je rozdiel medzi darovacou a kúpnou zmluvou.
    tannenkau Peggy
    " prepísali 400m2 na brata s manželkou a 400m2 na mňa "

    400 je 400 , tak aký rozdiel u rodičov
    tannenkau Tibor.

    Darovať manželom do podielového sa mi fakt vidí veľká hovadina
    Peggynka Rozdiel v tom,že bratova notárka napísala XY s manželkou a moja napísala,len mne (nie s manželom).
    tannenkau okrem tvojho mangela by to nemalo vadiť nikomu
    Peggynka Rodičom to vadilo a môj muž im povedal,že on môže ísť do truhly ako na spartakiádu (v tričku a trenkách ) a že pohrebák nemá sťahovací voz .A rodičia sa mu ospravedlňovali,že ho nechceli z toho vynechať a nevšimli si to...mali ho radi
    Mária27 Je to tak, ako píše Chobot: kupuje sa do BSM, daruje obom manželom do podielového spoluvlastníctva. Podľa § 143 obč.z. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ...
    tannenkau nestačí pred notárom povedať
    musí to byť v darovacej zmluve jasne napísané
    a tak to kataster zavkladuje
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    na začiatku píšeš - že "svokra nám ide prepísať byt" .... keď nám, tak obidvom- či ?. nič jej nebráni v tom, aby vám ho predala, alebo darovala (aj tebe). Je na nej komu a akú časť daruje (alebo predá).
    a dar sa môže - ale aj nemusí zohľadniť pri dedičskom konaní
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Linda111 ved som si nebola ista ze tym ze bude darovacia bude patrit len jemu, preto som to tak napisala a vyssie prispevok ivka70 pisala vraj dar moze dostat len jeden z manzelov..
    Katy a R svokra môže hocikomu darovať byt - alebo jeho časť (napr polovicu, tretinu...). keď aj susedovi. Aj predať.
    Ak naozaj si sa aj ty podieľala na financovaní bytu .. tak si to treba nejako ošetriť! ja by som doporučovala porozprávať sa s manželom, resp aj so svokrou - ke´d bude vhodná konštelácia hviezd - no a dať nejaký rozumný návrh. (len tak z brucha mi napadlo, že napr 1 polovicu manželovi, štvrtinu tebe a štvrtinu dieťaťu- neviem či už máte?) ... samozrejme si to veľmi dobre premysli - je to háklivá záležitosť - aby sa vzťahy nepokazili ! (statky- zmätky)
    marjankaj Presne tak - maximum diplomacie.
    ivka70 Ja som pisala, ze darovat to moze aj len synovi - ze darovat takto sa da, ale ak sa svokra rozhodne,moze darovat aj obom manzelom, je to jej rozhodnutie.
      zbaliť

    Aky je rozdiel v nadobudnuti bytu kupnou alebo darovacou zmluvou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.