Zavrieť

Porady

dedičske konanie a ako sa pripraviť ?

Ako mám postupovať keď mi v apríli zomrel otec a začíname mať obavy ako bude prebiehať dedičske konanie. Sme tri sestry a žije ešte naša mama 81 rokov. Kým žil otec tak sme ja a najstaršia sestra súhlasili s tým, že rodičovsky dom zostane prostrednej sestre , ktorá dochová rodičov , lenže nevedeli sme o tom, že dom sa na ňu nestihol prepísať ani na mamu , kým otec ešte žil. Okrem toho ma môj nebohý otec ešte 2,5 ha ornej pôdy. Mama chce svoju polovičku domu darovať na dedičskom konaní prostrednej sestre a ja s najstaršou sestrou sa vraj máme vzdať svojej čiastky domu čo pre nás není problém , teda aspoň zatiaľ kým si nezistíme aké poplatky nás čakajú - vraj za ornú pôdu v tejto oblasti sa platí 0,52 centov za m2 t.z. že 2,5 ha je 250000 m2. Vychádza to na sumu 13000 eur.
Ak by sme sa dohodli že orná pôda zostane mne a najstaršej sestre tak ja budem platiť 6500 eur a k tomu ešte poplatky za dedičske konanie len preto že to ona zanedbala a nemala snahu prepísať majetok na mamu keď už bol otec rok chorý ležiaci a vyzeralo to s ním zle. Dom zostane prostrednej sestre. Tak čo bude potom platiť ona za ten dom keď sa my zriekneme časti domu .?
Aké poplatky nás ešte čakajú ako sa pripraviť pred tým keď nám oznámia dátum dedičského konania ?
Naposledy upravil vierocka3636 : 01.05.15 at 15:32
8 komentárov     zbaliť
marjankaj Šak tú pôdu si nebudete kupovať.
vierocka3636 to že sa to platí pri dedičskom konaní nám povedal jeden známi , ktorý robí na pozemkovom fonde .
Peggynka Asi si nerozumela-platí sa poplatok od hodnoty prejednávaného dedičstva,na to sú tabuľky.Otec mal dom aj ornú pôdu spolu s mamou?
marjankaj údržbár?
Peggynka Ja myslím,že jej len poradil cenu za m2,aby si to u notárky ustrážila (aby notárka nedala vyššiu cenu ).
vierocka3636 ano mal tú pôdu s mamou
marjankaj Tak sa dedičstvo prejednáva iba po otcovi teda iba 1/2 pôdy a aj domu.
vierocka3636 tiež som si myslela , že to je cena za m2 , ale ako budeme vedieť hodnotu domu? , mám tam viacej otázok , ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vierocka3636 a tá dohoda by sa mala urobiť ešte pred dedičským konaním ? vobec neviem ako postupovať - ďakujem
    marjankaj No samozrejme. Predsa sa nebudete dohadovať pred notárom pol dňa. Notár to potom iba uvedie v dedičskom vysporiadaní.
    vierocka3636 ok , ďakujem
    Katy a R dohodnete sa predtým v kľude doma - a notárovi len oznámite, že čo a ako. Notár to zapíše do osvedčenia o dedičstve - prípadne vás usmerní. a každý bude vlastniť to, na čom ste sa dohodli.
    vierocka3636 ďakujem za odpoveď :-)
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Pýtaš sa,ako sa pripraviť:v prvom rade musíte vedieť,čo sa bude prejednávať,teda aký majetok otec vlastnil sám a aký mal s mamou.Potom musíte mať prehľad,akú hodnotu ten majetok má.Na základe toho sa dohodnite,čo komu pripadne.Ak nemal otec ornú pôdu sám, prejednáva sa polovičná hodnota a ak ste dohodnuté,že preberiete tú pôdu vy dve sestry,mama a tretia sestra sa vzdajú vo váš prospech a vy budete platiť poplatok z tejto hodnoty (cca 50€ každá).Ak mal otec dom s mamou,prejednáva sa len pol domu s tým,že tá sa delí na štyri časti (3 sestry+mama).Vy dve + mama prenecháte tú polovičku domu tretej sestre.Treba si zistiť cenu domu (napr. na internete podľa realitných kancelárií alebo súkromných inzerentov z vášho okolia).Ak sa vám cena,ktorú predloží notárka, bude zdať vysoká,nemusíte s ňou súhlasiť.A matka môže darovať svoju polovičku domu tretej sestre a vám pol ornej pôdy kedykoľvek,daň z darovania sa neplatí,nemusí to riešiť pri prejednávaní dedičstva.Poplatok za prejednané dedičstvo platíte podľa hodnoty,ktorú ste zdedili.
    Naposledy upravil Peggynka : 01.05.15 at 17:20

    dedičske konanie a ako sa pripraviť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.