Zavrieť

Porady

TPP + žiadosť o starobný dôchodok - je potrebné zrušiť PP ?

Musí byť so zamestnancom na trvalý pracovný pomer, pokiaľ si k 30.06.2015 požiada o starobný dôchodok, ukončený k 30.06.2015 pracovný pomer ? Alebo si zamestnanec môže počas pracovného pomeru požiadať o dôchodok a keď mu bude priznaný, dá mi len vedieť. Aký to má vplyv na odvody, dane od 01.07.2015. A aký to má vplyv na vyplatenie odchodného, pokiaľ by ukončil PP k 31.12.2015. Pokiaľ mi zamestnanec oznámi, že si podáva žiadosť o SD, aké mám povinnosti voči zamestnancovi, SP a ZP, prípadne iné... Prosím, nemám s tým žiadne skúsenosti a veľmi by mi pomohlo bližšie info. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NIe, nie je dôvod na skončenie PP. O dôchodok môže požiadať aj počas PP. Zatiaľ voči poisťovniam nič neriešiš.
    janaha dakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ziadost o starobny dochodok nie je dovodom na zrusenie ci ukoncenie PP.
    Ziadost si moze dat zamestnanec aj pocas trvania PP.
    Po schvaleni ti prinesie potvrdenie a spatne odo dna schvalenia upravis odvody.

    Dovtedy nemas ziadne povinnosti, az potom, zial, spatne.

    http://www.porada.sk/t253886-spatne-...od-2013-a.html
    http://www.porada.sk/t242830-spatne-...ne-vykazy.html
    janaha Dakujem. Keď mi prinesie potvrdenie o priznaní dôchodku, spatne sama od seba opravim odvody, alebo musim najprv nieco do SP nahlasit cez RLFO.

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    TPP musí ukončiť len ten zamestnanec, ktorý žiada o predčasný starobný dôchodok. Pri riadnom star. dôchodcovi PP sa neukončuje. CCa po 2 mesiacoch dostane dôchodca rozhodnutie, ktoré platí spätne a preto sa musia spätne upraviť aj odvody. Už som to raz robila, treba si dávať pozor, aby si sa nepomýlila, inak nezávidím ti
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janaha dakujem, desím sa toho, čo ma čaká, hlavne ide pani žiadať o dôhodok k 12.6., takže delenie mzdy pri oprave za 6 mesiac, z časti sa IP + Poi. v nezam. bude platiť, z časti nie, to je na hlavu postavené .... Nevieš, ak má nárok na dôchodok od 12.06., ako je pre ňu nevýhodné o neho žiadať od 01.07. ? aby som predišla tomu deleniu mzdy pri spätnom opravovaní MV ....
    truch Robila som to v roku 2007, poznamenala som si toto: 1/ v mesiaci, keď doručí rozhodnutie treba upraviť údaje v personalistike, zadá sa dátum priznania dôchodku, v mzdových údajoch zaškrtnem políčko dôchodca a že poberá starobný dôchodok / mám Olymp / 2/ Výplata - vrátenie poistného, cez záložku zrážky - nemoc. poistenie prvý mesiac alikvótna čiastka na kalendárne dni / nie pracovné!/ napr. od 15.6. = 15 dní, ostatné mesiace zadám vymeriavaci základ mínusom, cez pridaj - poistenie - základ a zadať %. Toto isté urobiť aj v nemoc. poistení, invalidnom a v poistení v nezamestnanosti
    Evčo prosím,mohla by si mi poradiť: výplaty treba opraviť spätne, alebo v ďalšom mesiaci mínusom. Ja mám iný soft( Adam-soft). Poisťovne už mám vybavené, len v mzdách neviem ako ďalej.
    Ďakujem za pomoc
    Evčo
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ku dňu podania žiadosti o SD treba uzatvoriť ELDP a odovzdať ho do SP. Môžeš ho dať zamestnancovi v zalepenej obálke.
    Na NČZD sa v roku 2015 nič nemení. Nárok na uplatnenie mesačnej NČZD zanikne až od 1.1.2016

    SD neplatí inv.poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ale to budeš riešiť - spätne - až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní SD.
    Dovršenie dôch.veku nie je dôvodom na ukončenie pra.pomeru zo strany zamestnávatela.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Poberanie SD nie je dôvod na skončenie PP.

    Odchodné - § 76a ZP

    SP
    Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na obvineného vo väzbe a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody, fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.

    Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.

    Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Od 1. januára 2013 poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu a dovŕšil dôchodkový vek. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného na jednotlivé druhy sociálneho poistenia, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

    Poistné na invalidné poistenie neplatil zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
    ref: http://www.socpoist.sk

    Ak si uplatňoval NČZD - do konca roka si ju môže uplatňovať aj po priznaní SD.
    janaha Dakujem za info
    janaha ono, ide mi skôr o tú praktickú stránku, či treba niečo hlásiť cez RLFO, či môžem výkazy opravovať automaticky po obdržaní rozhodnutia o priznaní dôchodku, čiže spätne a do koľko dní. Aké máte skúsenosti na sociálke ... ale vďaka za všetky info

    TPP + žiadosť o starobný dôchodok - je potrebné zrušiť PP ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.