Zavrieť

Porady

pokuta

aké penále je za jeden deň omeškania úhrady DPH a je možnosť požiadať o odpustenie penále????

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Sankčný úrok je z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS platnej v deň vzniku daňového nedoplatku.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Dúfam, že som sa nepomýlil. Takže sankčný úrok z dlžnej sumy je vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť zaplatený. Sankčný úrok sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti až do dňa platby vrátane. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za 4 roky omeškania s platbou (sú aj výnimky)
    Sankčný úrok sa nevyrubí ak nepresiahne za jednotlivý druh dane 500Sk. Sankčný úrok je splatný do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vyrubení sankčného úroku.
    Čo sa týka toho, či môžete požiadať o odpustenie, tak je mi to ľúto, ale
    nepoteším Vás, inštitút odpustenia už v zákone o správe daní a poplatkov neexistuje (len istá výnimka pri FO, ale tá pri DPH aj tak neplatí).

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Raz sa nám stalo, že sme nezapočítali jednu vystavenú faktúru do daň.priznania všimla som si to asi dva dni po termíne, tak som podala opravné a hneď nedoplatok uhradila boli to len 2 dni a tá suma nebola až taká strašná, vyrúbili nám penále 15 000,- keď som sa spýtala či sa neni možné odvolať tak mi povedali, že jedine niakym paragrafom.
    Myslela som, že by som nás obhájila ako firmu, ktorá platí všetko načas nemá nedoplatky a tak, ale vraj tak to nejde. Takže neviem či by ste uspeli. Veľa šťastia

    Vael je offline (nepripojený) Vael

    Vael
    Myslím si, že najpresnejšie je uvedený výpočet sankčných úrokov cez www.drsr.sk v pravom hornom rohu je kalkulačka výpočtu t. j. nutné je zadať dlžnú sumu, dátum ..... podľa predtlače a výpočet je na svete. Pozdravujem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    To čo píše Lenočka asi nie je úrok z omeškania platby, ale klasické penále. Keď sme sami dali opravné DPH, penále bolo 20% z rozdielu, keby nám chybu našla kontrola, penále bolo 50%. Alebo to už neplatí a počíta sa "cez úroky"?

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Paula, to čo píšeš Ty, to bola pokuta za nesprávne vyčíslenú DPH. Pozri si zákon 511/1992, §35-Správne delikty, za nesprávne odvedenú daň. Za oneskorenú úhradu sa počíta sankčný úrok, zákon 511/1992, §35b, odst. 2/. Ak máš Poradcu č.5-6/2004 je tam novela zákona 511/1992.

    Veselá je offline (nepripojený) Veselá

    Veselá
    Myslím, že máte trochu chaos vo výrazoch čo je čo. Teda:
    DO zavedenia § 35 Správne delikty a § 35b Sankčný úrok v zákone o správe daní a
    poplatkov riešil sankcie každý zákon o daniach osobitne (daň z príjmu iné, DPH iné)
    v DPH sme teda poznali penále za oneskorenú úhradu, zvýšenie dane pri podávaní dodatočných daňových priznaní a pri dorubku po kontrole.

    po novom (teda od 1.1.2004) poznáme úrok ak sa nezaplatí včas a pokutu pri podávaní dodatočných daňových priznaní a pri dorubku po kontrole

    sankčný úrok vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS

    pokuta pri podaní DDP v výške súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby
    NBS a kladného rozdielu medzi DP v riadnom priznámí a DP v dodatočnom priznaní v polovičnej výške.
    Príklad: Dodatočne priznané 10.000,- Sk
    pokuta sa vypočíta 10.000,- x 3 x 4,5%(základná úroková sadzba)/2 =
    10.000,- x 13,5% / 2 = 1.350,- /2 =675,- Sk Pokuta bude vyrubená
    vo výške 675,-- Sk

    xng je offline (nepripojený) xng

    xng
    Prosím o vysvetlenie :

    Pri dodatočnom daňovom priznaní - DPH sa uplatní na základe zákona 511/1992 :
    1. § 35 - pokuta z kladného rozdielu daňového priznania a dodatočného daňového priznania, alebo
    2 § 35 b - sankčný úrok zo sumy, ktorá bola navýšená dodatočným daňovým priznaním za obdobie od podania daňového priznania do podania dodatočného daňového prizňania, alebo
    3 použíjú a vyrátajú sa aj pokuta a aj úrok?

    Mne z toho vychádza, že sankčný úrok sa pri podaní DDP nepočíta, lebo sa počíta len pri nezaplatení dane včas, alebo v správnej výške. Berie sa ako správna výška aj výška dane po úprave dodatočným daňovým priznaním?
    Ďakujem za odpoveď. P.S. Porada je úplne fantastická.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.