Zavrieť

Porady

Príkazná zmluva alebo zmluva o dielo

Dobrý deň. Viem, že sa tu popísalo o príkazných zmluvách aj zmluve o dielo podľa Občianskeho zákonníka veľa. Ale chcem sa spýtať na ich porovnanie. Upozornili ma, že nie je dobré uzatvárať príkaznú zmluvu, radšej zmluvu o dielo. Predovšetkým kvôli odvodom. Ale mne v podstate obe zmluvy vychádzajú narovnako z hľadiska DzP aj odvodov do poisťovní. Neriešim teraz druh práce, či to nemá byť zmluva podľa Zákonníka práce. Ide mi konkrétne o tieto zmluvy. Vedeli by ste mi povedať, ktorá je výhodnejšia?
3 komentárov     zbaliť
ivka70 Vyhodnejsia k comu a pre koho?
veronikasad kto s kým uzatvára zmluvu a čo je predmetom zmluvy ?
ZdenaP Zmluvu uzatvára sro s FO-nepodnikateľom na vypracovanie daňového priznania. Je to jednorázová záležitosť, nebude to ani na budúci rok, preto nie dohoda o vykonaní práce (tu by sa automaticky platili odvody). Proste sro sa chce vyhnúť prihlasovaniu sa do poisťovní, pretože nemá zamestnancov a tiež chce aj pre pracovníka takú možnosť, aby nemusel platiť odvody do zdravotného poistenia a sociálky. (I keď plateniu do zdravotného poistenia sa vyhne len ak tento príležitostný príjem nepresiahne za rok 500 eur. Mám pravdu?)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Príkazná zmluva alebo zmluva o dielo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.