Zavrieť

Porady

Koľko si môžem odpočitať na stravu, pokiaľ podnikám v zahraničí?

Pravidelne cestujem za klientom do zahraničia, odkladám si faktúry z hotelov a letenky ale zaujíma ma, môžem si uplatniť aj náklady na stravu počas pobytu na základe bločkov z reštaurácií? Obedy, večere .. ďakujem za upresnenie
avalik kde je tvoje miesto pravidelného výkonu činnosti? na SK alebo v zahraničí? si SZČO?
roland92 Som živnostník, pracujem z domu, občas však cestujem do zahraničia .. ohľadom nákladov za ubytovanie a cestovné mi to je jasné, ale neviem ako so stravovaním ak prakticky celý deň sa stravujem v reštaurácii .. čo si môžem uznať ako náklad a čo nie a na základe akého dokladu, díky moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    nepotrebuješ doklad (bloček) na stravné, veď doklad, že si bol služobne v zahraničí máš - napr.letenka, doklad za ubytovanie ... do účtovníctva založíš cestovný príkaz/vyúčtovanie ZPC - kde to bude všetko vyčíslené podľa zákonných nárokov:
    pozri § 13 zákona o cestovných náhradách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283
    a aj 401/2012 Z. z.Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-401

    tu na porade je veľa otázok ohľadne stravného už zodpovedaných, stačí vyhľadávať

    doplnenie:

    ak vedieš evidenciu - a teda paušálne výdavky podľa § 6 ods 10 (40%, max 5040 eur ročne) tak tak v nich máš už zahrnuté aj prípadné cestovné náhrady - takže v tomto prípade je bezpredmetné sa zaoberať stravným alebo inými cestovnými náhradami

    ak by si si ale uplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky (§ 6 ods. 11) a viedol daňovú evidenciu, prípadne JÚ, tak si do výdavkov môžeš zahrnúť aj cestovné náhrady
    Naposledy upravil avalik : 15.05.15 at 12:36
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    roland92 Ďakujem toto som potreboval, takže ak chápem správne, podľa tabuľky ak je cesta napríklad do ČR, každý deň pobytu môžem uplatniť 600kč na stravné, chápem správne? Ďakujem
    roland92 Ešte pre info ... nevediem účtovníctvo, len evidenciu
    avalik to si mal uviesť hneď v zadaní ! ... doplnila som odpoveď
      zbaliť

    Koľko si môžem odpočitať na stravu, pokiaľ podnikám v zahraničí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.