Zavrieť

Porady

Narok na sirotsky a vdovsky dôchodok

zdravim,
Pardon ze otvaram novu temu ale mam dost specificky problem a nenasiel som tu rovnaky problem. Ide o to ze momentalne som poberatelom sirotskeho dôchodku spolu s mojou sestrou a teda aj mama pobera vdovsky dôchodok po zosnulom otcovi. Ja momentalne studujem Mgr. studium (externou formou) 1. rocnik mam 25 rokov a sestra ide mat tento mesiac 26 rokov a konci 2.rocnik Mgr. stupna (v dennej forme). Dalsia vec je ze som doteraz pracoval na riadnu prac. zmluvu ale kedze slo o agenturu dostal som zo dna na den vypoved(dokonca počas PN ale to nieje podstatne) momentalne pokracujem V PN-ke ratam ze do konca mesiaca.
A teraz moja otazka : Po dovrseni 26 rokov u mojej sestry jej zanikne statut nezaopatreneho dietata takze tym padom by malo aj mame zaniknut vdovske, ked som sa na soc. poistovni pytal (este ked som bol zamestnany) ci bude mama moct poberat vdovsky aj ked sestra dovrsi 26 rokov a ja studujem externe a pracujem tak mi povedala ze jedine ja budem poberat sirotsky dochodok a mame nevznikne narok na vdovsky... ale kedze sa situacia zmenila a ja som nezamestnany(ext student) tak vznikne aj jej narok na vdovsky dochodok? a resp kde je to definovane ze ci je ext sudent nezaopatrene dieta a pri akych okolnostiach (teda ci je nezaopatreny ked nepracuje a ked pracuje tento statut zanika?) taktiez sa chcem spytat na tu PN-ku pretoze sestra ma 26 rokov 29. dna v tomto mesiaci a ja ked som na PN tak som este stale vedeny ako zamestnany? aj ked uz mam vypoved zo strany zamestnavatela k 10.5 ? pytam sa preto ci by kôli tomu nemohol vzniknut nejaky chaos pri "prehodnocovani" sirotskeho a vdovskeho dôchodku a teda ci radcej tu Pn nemam k 29. dnu ukoncit . Viem ze je to komplikovana situacia a vyznat sa v tom da zabrat ale dakujem za odpoved ak Vam nieco nieje jasne resp ak som to zle opisal prosim spytajte sa. dakujem vopred.
Naposledy upravil mako77 : 19.05.15 at 07:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tu mas definiciu nezaopatreneho dietata:

    http://www.socpoist.sk/sirotsky-dochodok/1291s

    Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa po zomretom rodičovi alebo osvojiteľovi, ktorý
    ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok alebo
    ku dňu smrti nepoberal niektorý z týchto dôchodkov, ale získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na nárok na invalidný dôchodok, alebo
    ku dňu smrti nepoberal niektorý z vyššie uvedených dôchodkov, ale splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo
    zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.


    Nezaopatrené dieťa


    Definícia podľa zákona:
    (§ 9 a 254 zákona č. 461/2003 Z. z.)

    Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené považuje dieťa

    - do skončenia povinnej školskej dochádzky
    (povinná školská dochádzka končí uplynutím školského roku, v ktorom dieťa absolvovalo desiaty rok školskej dochádzky, najneskôr však uplynutím školského roku, v ktorom dovŕšilo 16 rokov veku),
    - v období od skončenia povinnej školskej dochádzky do dosiahnutia 26. roku veku, ak
    --sa sústavne pripravuje na povolanie,
    --sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie ani vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu choroby alebo stavu, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa zákona,
    --je neschopné sústavne sa pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre svoj dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav
    (zdravotný stav dieťaťa na uvedený účel posudzuje posudkový lekár sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne).
    Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené nepovažuje dieťa, ktoré

    --sa síce štúdiom sústavne pripravuje na povolanie, ale už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul, alebo
    --je poberateľom invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.


    A tu zasa, kedy mama srtrati narok na vdovsky dochodok (ci splna jednu z podmienok, okrem podmienky nezaopatreneho dietata - tvojej sestry do konca studia, musis posudit)
    http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s

    Nárok na výplatu vdovského dôchodku zaniká, ak po uplynutí jedného roka od smrti manžela vdova nespĺňa niektorú z nasledujúcich podmienok:
    - stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa (pozri: nezaopatrené dieťa ), ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok alebo ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané (t. j. vlastné dieťa vdovy, osvojené dieťa vdovy alebo dieťa, ktoré bolo rozhodnutím príslušného orgánu počas trvania manželstva vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov),
    - je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
    - vychovala aspoň tri deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
    dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006),
    -dovŕšila dôchodkový vek.
    Ak vdove zanikne nárok na výplatu vdovského dôchodku, pretože prestane spĺňať podmienku starostlivosti o nezaopatrené dieťa alebo prestane byť invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a neskôr, s odstupom času, začne niektorú z týchto podmienok znovu spĺňať, nárok na výplatu vdovského dôchodku jej vznikne znovu.
    Nárok na vdovský dôchodok zaniká
    uzatvorením manželstva,
    dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého vdova úmyselným trestným činom spôsobila smrť manžela.
    Nárok na vdovský dôchodok nezaniká uplynutím času.
    Nárok na vdovský dôchodok a nárok na jeho výplatu zaniká dňom smrti fyzickej osoby, ktorá splnila podmienky nároku na vdovský dôchodok a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku, ak zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov neustanovuje inak.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mako77 okej takze pozeram to a nikde tam nieje ani zmeinka o ext studentovi, teda mam statut nezaoptreneho dietata? taktiez ziadna zmienka o tom ze ked pracujem a sustavne sa pripravujem na povolanie tak tento statut zanika... neviem toto mi pridu ako hrube definicie a taketo "nejasne" pripadny odbiju na soc. poistovni so slovami ze nemate narok a ani si to nemam kde overit ci je to pravda....
    ivka70 A ako externy student si doteraz mal narok na sirotsky? pripadne dokedy si ty poberal sirotsky dochodok?
    mako77 ano stale poberam sirotsky dochodok...
    ivka70 Tak v takom pripade (ak si si splnil oznamovaciu povinnost voci SP), si pre potreby naroku na sirotsky dochodok stale nezaopatrenym dietatom a tvoje zamestnanie nemoze mat vplyv na narok
    mako77 oznamovaciu povinnost? myslite doklad o studiu? takze ked som nezaopatrenym dietatom mala by aj mama poberat nadalej vdovsky?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keď sestre zanikne nárok na dôchodok - tebe by mali dôchodok o niečo zvýšiť
    presne pozri § 81 odstavec 6
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mako77 ano to viem ze to zvysia, avsak hlavne mi ide o tu mamu ci bdue teda nadalej aj ona poberat pretoze ako to vidim ja tak dostavam sirotske pretoze sa sustavne pripravujem na povolanie nikde tam nieje napisane ze ext. studium nieje priprava na povolanie tym padom by som mal spadat do kategorie nezaopatreneho diatata , ergo moja mama sa stara o nazaopatrene dieta (mna) a mala by dostavat vdovske aj nadalej alebo sa mylim ?
    ivka70 Keby si nebol nezaopatrene dieta, tak nemas vobec narok na sirotsky ..... ta definicia nezaopatreneho dietata je pre vsetky dochodky rovnaka
    mako77 takze tym padom by to malo byt jasne .... neviem preco mi na soc. poistovni tvrdili inak
    ivka70 Co ti vlastne tvrdili? Podla mna plati, ze ak ty si nezaopatrene dieta pre narok na sirotsky, tak sa to stale dotyka aj mamy.
    Ja som si myslela, ze ako externy student nemas narok na sirotsky a to je dovod, preco aj mama pride o vdovsky. Ak narok mas, iny dovod tam nevidim.

    Ale zavolaj si na infolinku Socilanej poistovne, mozno ti to upresnia .... INFORMAČNO-
    PORADENSKÉ CENTRUM
    Kontakty
    DÔCHODKY
    0800 123 123
    OSTATNÉ
    0906 171 989
    02 3247 1989
    mako77 dakujem za odpovede volal som teda na infolinku a malo by to byt ok, proste na pobockach robi dost neškolenych precovnikov
      zbaliť

    Narok na sirotsky a vdovsky dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.