Zavrieť

Porady

Môžem si od zdravotnej poisťovne žiadať peniaze nazad, ak som za jedno a to isté obdobie zaplatila v dvoch krajinách poistné 2 krát?

Mám výplatné pásky...doklad o zaplatení poistenia v inej krajine. Ako mám postupovať? Ľudia v poisťovni nie sú ústretoví...
3 komentárov     zbaliť
ivka70 V jednej krajine si platila zo zamestnania a na zaklade coho si platila v druhej?
iN éZ v jednej som platila zamestnania, ale v našej som sa neodhlásila....takže som musela zaplatiť dlžné poistné...samozrejme chyba na poučenie pre celý život...ale nie je možné, aby človek zaplatil za niečo dva krát...jasné, nech mi dajú pokutu, veď si ju aj zaslúžim, ale nebudete to rozhodne toko, koľko som musela zaplatiť za poistné....
ivka70 A preco si najskor nedokladovala v ZP, ked ti prislo zaplatit dlzne poistne, ze si mala poistenie v inej krajine?
Zaplatila by si sice pokutu aj kapitacie lekarom, ale asi menej ako dlzne poistne .... uz si to dlzne poistne zaplatila?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak si zamestnaná v inej krajine, musíš sa zo zdravotného poistenia na SK odhlásiť.

    V ročnom zúčtovaní ti potom vznikne preplatok na poistnom, ktoré ti po zrazení dane poisťovňa preplatí.
    iN éZ bola som zamestnaná pred niekoľkými rokmi v inej krajine, momentálne pracujem na Slovensku...tam som si platila poistné, ale tu som sa neodhlásila!!!! chyba ako z knihy ( moja hlúposť ) potom mi odrazu prišiel príkaz na úhradu vysokej sumy...tak som ju doteraz splácala...je možné ju po preukázaní, že som si inde platila poistenie a tu už zaplatila tiež, žiadať nazad?
    veronikasad v ktorej krajine a kedy ? Predložila si (aspoň dodatočne) v ZP na Slovensku pracovnú zmluvu a nejaký doklad o ukončení prac.pomeru v zahraničí ?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ešte taká pesimistická verzia. (dúfam, že nenastane, daj to čo najskôr do poriadku)
    Ak si platila v zahraničí - napr si tam pracovala, bolo tvojou povinnosťou sa tu odhlásiť. môže sa stať, že ti teraz ZP dá zaplatiť tie pravidelné mesačné platby, čo za teba platila našim lekárom + sankcie.
    ....
    po doplnení - keďže už si asi za dlhšiu dobu ten dlh aj splatila - ťažko to teraz vrátiš späť. Prečo si aspoň vtedy, keď prišiel príkaz nedkladovala v ZP - že si bola v zahraničí zamestnaná? - no tak ale aspoň skús aj teraz vyreklamovať - dobre zdôvodniť (aj keď neviem, že aký čas uplynul a aké okolnosti) ... bude to dosť peňazí .. predpis spravili asi z priemerneho VZ???
    Naposledy upravil Katy a R : 20.05.15 at 09:17
    iN éZ zaplatila som dlh poisťovni 2 500 eur...pracovala som v Anglicku a bolo to pred 10timi rokmi...dlh som doplatila až teraz...na aké oddelenie sa mám obrátiť? akúžiadosť mám napísať, aby neostala bez povšimnutia...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vo všeobecnosti platí, že povinné zdravotné poistenie sa platí iba v jednej krajine. Ak si bola v istom období preukázateľne poistnená v inej krajine, teda vieš to doložiť pracovnou zmluvou a potvrdením zahraničnej zdravotnej poisťovne (napr. na formulári E104), že si tam bola poistená, domáca zdravotná poisťovňa ťa na to dané obdobie odhlási zo zdrav. poistenia. Teda spätne ti upravé poistné doby, následne aj predpis poistného. Z toho ti asi vznikne preplatok.

    Áno, dá sa žiadať späť preplatok. Ale poisťovňa bude následne od teba požadovať všetky náklady, ktoré zaplatila za tvoju zdravotnú starostlivosť - kapitácie všeobecnému lekárovi a gynekológovi, prípadne ak si bola v tom čase na Slovensku ošetrená, alebo si si vybrala nejaký liek, tak toto bude treba uhradiť.

    Treba ísť na kontaktné miesto tvojej ZP a tam na osobitnom tlačive oznámiť začiatok a koniec poistenia v zahraničí a predložiť o tom doklady.

    V ktorej si zdravotnej poisťovni? V ktorom roku si pracovala v zahraničí (mesiace)?

    Môžem si od zdravotnej poisťovne žiadať peniaze nazad, ak som za jedno a to isté obdobie zaplatila v dvoch krajinách poistné 2 krát?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.