Zavrieť

Porady

Prvý vstup do 2. piliera

Zdravím poraďákov. Mám 26 a SZČO som 3 roky, hneď po skončení školy. Do 2. piliera som nevstúpil dosiaľ, lebo to prakticky nemalo zmysel, prvý rok žiadne odvody, potom nízke. Ale keďže od júla už budem platiť zaujímavejšie, povedal som si, že už tam teda vstúpim. Už to v podstate odkladám pol až 3/4 roka, stále mi do toho niečo vbehlo a fakticky sa neviem rozhodnúť, ktorú DSS si vybrať. Zatiaľ chcem asi kombináciu indexových a akciových fondov (príp. teraz len indexové), kým rastú pekne je asi nezmyselné dávať do dlhopisových fondov.
No a potom sa otvoril 2. pilier, takže teraz je všade okolo toho haló a asi aj pobočky DSS-iek budú akosi plnšie. Tak rozmýšľam, či nepočkám, kým sa opäť uzavrie.

Ale teda otázky:

1. To, že je teraz 2. pilier otvorený sa mňa ako mladšieho ako 35 rokov, ktorý doteraz bol len v 1. pilieri netýka, mám pravdu? Čiže je tam môžem vstúpiť aj po uzatvorení? (príde mi to evidentné, ale radšej sa pýtam teraz, lebo napokon to možno mienim riešiť až po uzatvorení, keď na pobočkách nebudú ostatní vstupujúci/vystupujúci, len aby sa mi potom nestalo, že mi povedia, že je uzavretý )

2. Výber samotnej DSS - toto bude asi ťažká, lebo väčšina má skúsenosť s 1 DSS, ak by vedel odpovedať niekto, kto dobre pozná systémy viacerých by bolo super.

a) Ktorá DSS má najlepšie webové rozhranie, najviac a najpodrobnejších informácií?
b) Ktorá DSS umožňuje bez problémov kedykoľvek akokoľvek často meniť fondy? (pričom vylučujem zrejme Allianz kvôli absencii indexového fondu a DSS Poštovej banky kvôli najpochybnejším referenciám aj najpochybnejšiemu dojmu, ale samozrejme pre úplnosť uvítam info aj odtiaľto)

Niečo som sa dočítal tu - http://poradna.sme.sk/c/7067954/ako-...polocnost.html

Podľa tohto by to malo byť vo VÚB Generali a AXE možné ten zmeniť jednoducho cez web. Tieto majú momentálne aj najzaujímavejšie výnosy, preto sa k nim asi prikláňam. Zišli by sa mi ale konkrétne skúsenosti? Ktorá má lepší web, kde uvidím viac informácií, dát o účtoch a pod.?

3. otázka sa týka sporenia - http://druhypilier.sme.sk/ - veľká väčšina ľudí má garantované formy s nízkymi výnosmi. Ale teda, rozumiem správne, že momentálne je mať tieto garantované úplná blbosť?
Príklad: Ak má indexový font 3 roky priemerný výnos 25% a potom skokovo by 1 mesiac klesol na -30%, dlhopisový bude mať celý čas 4%, tak ak okamžite po poklese indexového zmením na dlhopisový, tak o tie 3-ročné 25% výnosy neprídem. Jediné, čo je potrebné je to sledovať. Mám pravdu? Či v tom nie je nejaký háčik, lebo ak nie, je fakt zarážajúce, že je toľko ľudí v garantovanom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. si si isty, ze na vstup mas este cas aj po uzavreti znovuotvoreneho II.piliera?

    Neviem ,ci je to posledna aktualizacia, ale snad:

    Od 1. apríla 2012 je vstup do 2. piliera automatický pre každého, komu od tohto dátumu vznikne prvé dôchodkové poistenie a zároveň sa narodil neskôr ako 31.12.1970.
    Absolventi, ktorí po škole prvýkrát nastupujú do zamestnania, majú od apríla 2012 180 dní na to, aby si vybrali jednu z dôchodkových správcovských spoločností.
    V prípade, ak si nezvolia žiadnu, alebo na to zabudnú, rozhodne namiesto nich Sociálna poisťovňa. Tá nerozhodnutých mladých sporiteľov prideľuje dôchodkovým správcovským spoločnostiam striedavo podľa abecedného poradia.
    U tých absolventov, ktorí začínajú podnikať sa lehota 180 dní meria až od dátumu, kedy začnú byť platcami odvodov.

    http://www.2pilier.sk/skolasporitela-abeceda.htm

    A ak nemas so ziadnou DSS uzavretu zmluvu, ty nemas cvo robit v socialnej poistovni. ty si najdi, s kym chces zmluvu uzavriet (ale prever si ,ci ju nemas uzavretu zo zakona uz). Zmluvu neuzatvaras so Socialnou poistovnou.
    doch Ivka, ďakujem za odpoveď. Automatický vstup do 2. piliera sa ma netýkal, lebo školu som ukončil skôr ako v apríli 2012 (končil som o pol roka neskôr, v januári 2012 kvôli Erazmu). Resp. keďže som nebol zamestnaný, ale hneď som podnikal, tak som sa stal platcom odvodov neskôr.

    No a nie som si istý, len takmer, ale preto to tu overujem. Keďže sa ma netýkala úprava platná od apríla 2012 do decembra 2012 mi to ale dáva zmysel, keďže zákon hovorí, že vstúpiť do 2. piliera možno do 35 rokov. Navyše ten automatický vstup trval naozaj len veľmi krátko a týkal sa v podstate len tých, čo končili v lete 2012 školu a išli do zamestnania. Potom to zrušili.

    Aspoň tak som sa dočítal tu: https://www.asdss.sk/2938

    Tam sa píše, že:

    Musím vstúpiť povinne do II. piliera keď sa stanem prvý krát dôchodkovo poisteným?

    Od januára 2013 sa zrušil automatický vstup do II. piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho sa zaviedol dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov. Prvú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení bude môcť s DSS uzatvoriť fyzická osoba, ktorej vzniklo prvé dôchodkové poistenie po 31.12.2012 a ktorá ku dňu podpisu prvej zmluvy o sds nedovŕšila 35 rokov veku.

    A automatickom vstupe sa píše, že:
    Pre fyzické osoby, ktorým vzniklo prvé dôchodkové poistenie v období od 1.4.2012 do 31.12.2012 sa vzťahoval osobitný režim vstupu a výstupu z II. piliera. Každý, komu vznikla účasť na dôchodkovom poistení v tomto období, vstúpil do II. piliera automaticky zo zákona.

    Čiže toto by sa ma určite týkať nemalo, SZČO som v podstate od začiatku 2012 (pred 1.4.2012) a prvé odvody som platil až od polovice 2013 (toto je asi prvé dôchodkové poistenie). Čiže ja som teraz a celý čas som aj bol len v 1. pilieri. Podľa toho, čo tam píšu môžem vstúpiť do 2. piliera kedykoľvek do dovŕšenia 35 rokov. Pochopil som to nesprávne?

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Veľmi dobrá stránka ... ako sa vyznať v tom všetkom :-)
    Je tam aj odpoveď, v ktorom roku a či byť alebo nebyť a v ktorom pilieri.

    https://www.facebook.com/DanoveAOdvo...Mihala?fref=nf

    Prvý vstup do 2. piliera

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.