Zavrieť

Porady

FO nepodnikatel predaj nehnutelnosti a dan z prijmu

Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu ohladom zdanenia prijmu z nehnutelnosti. Rad by som postavil dom, nasledne ho predal dufajuc ze zarobim aspon nieco aby som si mohol postavit svoj dom pokial mozno s co najmensim uverom. Co chcem uvediem na priklade.
Pozemok vlastnim viac ako 5 rokov, chcem postavit dom co najviac svojpomocne, material mozem mat cez "znameho znameho" stavebnu firmu a teda zlavu v stavebninach 30% (pocitam ze blocky nebudu na moje meno a znamy znameho nebude ochotny mi spravit fakturu). Z toho vsetkeho mi vychadza, ze ak budem predavat dom, budem platit nezmyselne vysoku dan.

Hypoteticky priklad: Pozemok som kupil za 40t., dom postavim za realne naklady 120t vratane mojej prace, znamych a majstrov (blocky budem mat povedzme k 20t) a nakoniec to predam za 200t. Teda realny zisk 200-40-120=40t.
Ak by som to mal zdanit, tak 200-40-20=140*25%=35t je dan. (25% lebo presiahnem 176,8 nasobok zivotneho minima).
To mi vychadza, ze ked zaplatim dan, tak realne mozem zarobit 40t-35t 5tisic. Pride mi to pritiahnute za vlasy. Ak by som mal platit dan z tych 40tisic tak budiz, ale toto.

Viete o nejakej moznosti, ako by som sa tak vysokej dani vedel vyhnut a platit povedzme "realnu" dan 25% zo zisku? ...okrem pockania 5 rokov od kolaudacie ci dokladovania nakladov fiktivnymi fakturami/blokmi?
Samozrejme este si mozem najat firmu, ktora mi to postavi na fakturu, ale tam zaplatim 160t a nebudem mat moznost vlozit svoju pridanu hodnotu a nic nezarobim.

Prosim, nepiste mi ze sa snazim podvadzat! Dan som ochotny zaplatit, ale z realneho zisku!!

Dakujem za rady.
Naposledy upravil Michael0 : 24.05.15 at 14:10 Dôvod: upresnenie nazvu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    neviem, akú radu vlastne potrebuješ?
    V daňovom priznaní uvedieš svoj príjem (predaj nehnuteľnosti) a všetky svoje výdavky (samozrejme, ktoré budeš aj vedieť doložiť v prípade kontroly) . daň zaplatíš z toho rozdielu (čiastkový VZ). a samozrejme, netreba zabudnúť aj na zdravotné poistenie
    Michael0 Keby som o nejakom rieseni vedel, nenapisal by som to tu. Potrebujem radu, ktora mi pomoze vyriesit problem aby som z realneho zisku po zaplateni dane a teda este aj ZP nepadol do realnej straty.

    FO nepodnikatel predaj nehnutelnosti a dan z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.