Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo alebo kupna zmluva?

Zdravim,

potrebujem poradit..

Ak je zakaznikovi dana cenova ponuka, kde material ma hodnotu 1000 € a montaz tohoto materialu 400 €, zakaznik tuto cenovu ponuku prijme a nastane s nim spor. Zakaznik tvrdi ze on uzavrel zmluvu o dielo, ja tvrdim ze bola uzavreta kupna zmluva. Zmluva sa nerobila ziadna.

Kto z nas ma pravdu? Predsa ak je material drahsi ako hodnota prace s nim, moze ist o kupnu zmluvu, nie? Aspon tak logika kaze.

Cenova ponuka bola rozpoctom, teda "rozkuskovana" na diely. On tvrdi ze montaz bola najdrahsia polozka, tak sa jedna o zmluvu o dielo.. Lenze ja som mohol urobit ponuku aj inak (napr. to nerozdelit na diely) a potom by praca najdrahsia nebola. Pritom by bola stale rovnaka hodnota materialu...

Co myslite? Najdem to aj niekde konkretne v zakonoch.. Vztah bol medzi nami upraveny obcianskym zakonnikom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Definície:
    http://sk.wikipedia.org/wiki/K%C3%BApna_zmluva
    Kupoval si niečo. O práci tam sa nič nespomína.
    Zmluva o dielo:
    Dáš si niečo vyrobiť, postaviť, vytvoriť - ak treba k tomu materiál, tak buď dodáš svoj, alebo v zmluve zaviažeš protistranu, aby ho za úplatu zabezpečila.

    (Ak som napísal hlúposť - opravia ma).
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    margu v kupnej zmluve moze byt kludne montaz... ked si objednas vstavanu skrinu, je to zmluva o dielo, alebo kupna zmluva? podla mna kupna.. pretoze material na nu by mal byt drahsi ako jej montaz... alebo si das usit zaclony? asi by bolo hlupe toto riesit zmluvou o dielo, nie?
    misoft S tými cenami - to je otázne. Často to môže byť materiál za 10€, ale jeho namontovanie môže byť za 30€. S týmto tvrdením by som ja neoperoval.
    A - pokiaľ mi je známe - nikde v zákone to stanovené nie je - o tých cenách....
    Veď v autoservise môže stáť olejový filter 15€, ale práca na jeho výmenu bude 50€ - a bude to kúpna zmluva, alebo zmluva o dielo?
    margu praca v autoservise je urcite zmluva o dielo, kedze najhodnotnejsia je praca... odrazam sa od tohoto clanku http://www.podnikajte.sk/pravo-a-leg...-o-dielo.xhtml

    stanovene nie je, ale pokial je zmluva nepomenovana, resp. existuje len ustne, musi existovat nejake univerzalne riesenie ako rozhodnut aka zmluva to vlastne je...
    misoft No vidíš a z toho si mal vychádzať. Veď hneď prvý odstavec článku to jasne definuje - čo je kúpna zmluva.
    A keď čítaš ďalej - je tam vysvetlené i to, čo je zmluva o dielo.
    Ak dám prachy a ty mne vec - kupujem - kúpna zmluva.
    Ak dám prachy a ty mi niečo vyhotovíš (ale ešte to nemám) - čakám, až vyrobíš - zmluva o dielo.
    margu ufff trebalo to precitat cele , nie len kusok Čo však robiť, ak si síce dohodnete s výrobcom, že pre vás niečo vytvorí, ale zároveň sám aj dodá všetok materiál? Zákonné riešenie znie, že ide o zmluvu kúpnu. Túto situáciu však treba odlišovať od situácie, kedy si síce výrobca dodá všetok materiál sám, ale jeho činnosť je hodnotnejšia ako materiál, ktorý využije, tzn. podstatnou v zmluve je jeho činnosť. - See more at: http://www.podnikajte.sk/pravo-a-leg....RLJAy5wL.dpuf
    margu je to ako s tou zaclonou... tete povies ze chces 2m x 3m a chces ju presit... kupis tovar, ale zaroven aj sluzbu...
    marjankaj Ty keď kupuješ skriňu, tak uzatváraš kúpnu zmluvu? Ktorý predajca to takto robí. Podľa mňa predajca ti vystaví faktúru a tam rozpíše, čo fakturuje.
    misoft Neviem, či chápeš podstatu. Kúpna zmluva je vtedy, ak dostaneš už hotovú vec! Ale ak si niečo objednáš - a je jedno, či materiál dodáš ty, alebo výrobca - dohodol si sa a ešte tú vec NEMÁŠ.
    Definícia:
    Zmluva o dielo sa naopak uzatvára v prípadoch, kedy vec – predmet zmluvy ešte neexistuje. Zmluvu o dielo použijeme, ak potrebujeme, aby pre nás niekto niečo vytvoril alebo zhotovil, a to opäť za vopred dohodnutú cenu. Zmluva o dielo sa rovnako využije aj v prípadoch, že predmetom zmluvy bude montáž, údržba, oprava alebo úprava už existujúcej veci.
    VEC EŠTE NEEXISTUJE! VEC SA VYRÁBA! VEC SA UPRAVUJE! VEC SA OPRAVUJE! To je podstatné!
    margu no ale ta faktura je vystavena na zaklade kupnej zmluvy... co je bud objednavka, alebo jednoducho prejav vole si ju kupit (v obchode)
    misoft Tak si to mal rozpísať, ak na tom trváš.
    Uvediem iný príklad. Objednám si dosku na kuchynskú linku zo žuly - za 1000€. Zároveň si objednám, aby mi ju opracovali, doviezli a osadili. Suma 150€ - je to kúpna zmluva? Nie! Pretože tú dosku ešte nemám. Musia ju vyrobiť a osadiť - teda tvoria dielo. A tu už to cenové pravidlo stráca zmysel.

    Faktúra je totiž len doklad o zaplatení niečoho s vyčíslením položiek. Faktúra nie je doklad , ktorý sa uzatvára - je výsledkom niečoho uzavretého!
    margu ani ta zaclona este neexistuje, chapes? je to uplne rovnaka podstata... v mojom pripade ide o to, ze clovek si kupi tovar, ktory dostane, a potom nasleduje jeho montaz.. ono mi to mame v OP riesene tak, ze zakaznik musi najprv za tovar zaplatit az potom sa s nim moze nieco dalej diat...
    margu no prave ja si myslim ze tu kuchynsku dosku kupis.. pokial nebude stanovene ze si objednavas dielo , bude to kupna zmluva..

    ked si kupis nohavice na svadbu, a das si ich skratit... tie nohavice ktore chces predsa este stale neexistuju..

    teraz pouvazuj nad vecami na mieru, zhotoveneho podla poziadaviek zakaznika, ci priamo vyrobeneho pre neho.. TIETO VECI NEEXISTUJU v case ich objednavky a predsa je to tovar a nie DIELO.. ..

    "Kupujúci nemôže odstúpiť od dodávky tovaru, ktorej predmetom je predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek zákazníka, tovaru vyrobeného na mieru alebo tovaru určeného osobitne pre jedného zákazníka."
    margu s tou fakturou som to myslel konkretne na tu skrinku... samozrejme ze fakturu musis vystavit len na zaklade nejakej predchadzajucej zmluvy (ci kupnej, dielo, rozkaznej atd)... musi tomu predchadzat..
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ak sa nerobila zmluva, tak o čom je potom reč? Veď je to potom o ničom.
    Ako môžeš potom tvrdiť, že ide o kúpnu zmluvu?
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    margu bohuzial to bolo po znamosti, a kto ta obabre ked nie rodina alebo znamy.. ide o to , ze u nas si objednali tovar ale montaz (teda iba jej sprostredkovanie, mi nemozeme robit tuto cinnosti, lebo je to remeselna zivnost a nemame ju) nakoniec nechceli lebo ju chceli na cierno bez dph... teraz ked doslo k sudnemu sporu, ohanaju sa cenovou ponukou kde je montaz uvedena... tovar prevzali a samozrejme nezaplatili... teraz ho chcu vratit, lebo "zrusili zmluvu o dielo" , lebo sme ho nezacali
    marjankaj Takže ide o čisto obchodný vzťah podľa obchodného zákonníka a nie podľa občianskeho zákonníka.
    Je tam cenová ponuka, objednávka a zrejme aj faktúra.
    To čo tvrdia mi tak trochu pripomína "historku" medzi Procházkom a Matovičom. Že by inšpirácia?
    margu nie, kupujuci bol bezny clovek (nepodnikatel), teda sa riadi obcianskym zakonnikom automaticky
    marjankaj No ak je to na súde, tak si nájdi právnika.
    Lebo ak bude mať druhá strana právnika, tak tebe nepomôže žiadne školenie na porade.
    margu ja som zalobcom, advokata mam... z vlastnej iniciativy som to chcel najst na internet niekde v zakonoch ci nejakych predpisoch, odporucaniach atd... a neviem kde poriadne zacat, preto hladam niekoho kto ma s niecim takym skusenost
    marjankaj Aspoň vieš, že zmluvy máš robiť písomne.
    Napríklad obchodný zákonník
    § 262

    (1) Strany si môžu dohodnúť, že ich záväzkový vzťah, ktorý nespadá pod vzťahy uvedené v § ) 261, sa spravuje týmto zákonom.

    (2) Dohoda podľa odseku 1 vyžaduje písomnú formu.

    (3) Touto časťou zákona sa spravujú aj vzťahy, ktoré vznikli pri zabezpečení záväzkov zo zmlúv, pre ktoré si strany zvolili použitie tohto zákona podľa odseku 1, ak osoba poskytujúca zabezpečenie s tým prejaví súhlas alebo v čase vzniku zabezpečenia vie, že zabezpečovaný záväzok sa spravuje touto časťou zákona.
    margu ano, uz od tohoto incidentu sa robi vsetko pisomne...
    pavol54 Zmluva o dielo, ale určite kúpna zmluva sa môže uzavrieť ústne, dôkazom toho je prevzatie dokumentácie (dodací list, faktúra) akby si mu dodal niečo a kupujúci nepodpíše preberacie dokumenty ti dáva na zrozumenie že nesúhlasí s postupom dodávateľa akonáhle však podpíše prevzatie je potvrdením existencie ústnej kúpnej zmulvy
    margu problemom je ze pri dodani tovaru zrazu odmietol nieco podpisat.. ide tam o to, ze si nasiel medzitym ineho dodavatela, ktory mu tovar zabezpecil lacnejsie.. on si myslel ze s nami vydrbe tak ze tovar vrati s tym, ze sme mu neurobili tie prace, ktore aj tak nechcel.. to je jeho obrana.. ja som mu tovar spat nezobral, pretoze je to tovar zhotoveny podla poziadaviek zakaznika a teda jeho ine pouzitie uz mozne nie je.. ja sa branim tym ze nejde o ziadnu zmluvu o dielo.. kedze napokon aj tu pracu odmietol uplne na druhy den po dodani tovaru, a vyzval nas aby sme ho z jeho pozemku odviezli.. tovar vsak preberal on sam osobne..
    marjankaj Nepozdáva sa mi tvoje "dávkovanie" informácií. Preto som ti odporučil právnika, ktorý bude lepšie vedieť reagovať na novovzniknuté skutočnosti.
    margu to "davkovanie" je preto, lebo tato vec je neuveritelne zamotana.. ver mi ze keby som mal napisat vsetko tak to citas do zajtra rano ... advokata mam
      zbaliť

    Zmluva o dielo alebo kupna zmluva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.