Zavrieť

Porady

Banka-nezrealizovana platba-kto je vinnik?

Mam osobny ucet vo VUB. Za posledne 4 mesiace sa mi uz druhy krat stalo,ze mi nezrealizovali inkasnu platbu,na ktoru mam trvaly /inkasny/ prikaz.
Len mi prislo oznamenie na mail,ze platba nebola zrealizovana z nedostatku financnych prostriedkov na ucte.

Samozrejme,ze dovod je nepravdivy,financii je tam cely mesiac dostatok, co sa da jednoducho overit. Suma ,ktoru nezrealizovali bola 9,07 € / nedoplatok za elektrinu/
Po tomto oznameni som viackrat platila kartou v obchodoch ovela vyssie sumy,dalsie platby na trvale prikazy tiez presli bez problemov. Ako je to teda mozne, ak banka tvrdi, ze na zaplatenie 9 eur nemala dostatok financii na ucte???

Kto je v takomto pripade vinny?
Banka tvrdi, ze oni s tym nic nemaju,ze to ZSE je na vine, ze si to inkaso nestiahli.
ZSE zas tvrdi, ze na vine je banka,lebo neumozni platbu s odoovodnenim nedostatku financii na ucte.
Uz ma fakt nebavi tento ping-pong...

Doplnenie:
takze hlasim zahadu vyriesenu. Na chybe nebola VUB,ani ja ani ZSE.
Po takmer 3/4 hodinovom hladani chyby sme v banke prisli na to, ze dana sprava nepatrila k mojmu uctu :-)
Moze sa stat, ze si napr.iny zakaznik si zadava nejake upozornenia cez IB a omylom sa preklepne pri pisani svojho tel. cisla. Takze sprava nepride jemu,ale tomu,koho cislo omylom zadal.
Takze nakoniec to dobre dopadlo a s pracovnickou banky sme sa akurat schuti zasmiali...
Naposledy upravil arizona : 03.06.15 at 12:23
avalik uff, no ešte že tak ... ale aj tak si mala niekoľko dní starosti navyše
marjankaj No ešte že nepodala trestné oznámenie na neznámého páchateľa. Toto by určite len tak pod koberec nezamietli ako Gorilu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Problem musi byt s tym zostatkom na tvojom ucte,
    treba s ito vysledovat, lebo asi mas blokovanych viac penazi ako ti tam ma ostat, pripadne si prever, aky mas minimalny zostatok na ucte.

    Alebo to, ako mas nastavenu hornu hranicu pre inkaso zo ZSE.

    Alebo si sadni na pobocke s pracovnikom, nech ti podla transakcii na ucte vysvetli, preco si nemala v case inkasa dostatok prostriedkov na ucte.

    Kedze opakovane inkaso uz nie je povolene, ostava im len poslat ti informaciu o nezrealizovanej transakcii.

    Mne rovnaka banka inkaso zo ZSE realizuje pravidelene a bez problemov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona ivka,mam inkaso bez urcenej hornej hranice. Co myslis pod opakovanzm inkasom? Beznu,mesacnu splatku ZSE mi stiahli,toto mal byt nejaky nedoplatok pre ZSE,takze by mi z uctu pre tuto firmu mali stiahnut 2x. Mohol by byt v tom problem?
    A s pracovnickou VUB som to riesila,ale ako som pisala,ona tvrdi, ze je to chyba ZSE,vraj si oni nestiahli a ze nevie preco,kedze financie na ucte boli.
    ivka70 Ale ak je vyuctovcie inkaso, nie je standardna platba.
    Predpokladam, ze je tam mozno obmedzenie na 1x za mesiac ...a to bol problem. Neviem.

    ale zasa k pracovnicke VUB: ak ta informacia o nedostatku penazi na ucte prisla z VUB, tak museli dostat inkasny prikaz, len ho nevedeli zrealizovat. Tak nech hlada a vysvetli ti, preco. Vyslovene by som na tom trvala, podla toho mailu je ZSE z toho vonku ....
    Ved ako inak by vo VUB vedeli, ze maju vygenerovat mail o nezrealizovanej transakcii?
    misoft Asi preto, lebo mesačne sa platí len jedno inkaso. Opakovaná žiadosť o platbu inkasa nie je možná. Takže ak je nedostatok fin. prostriedkov v deň platby inkasa - považuje sa to za nerealizovanú platbu - a čo je ešte v tom zrada, je to, že niekedy žiadosť o inkaso príde v rovnaký deň, ako tam pribudne napr. plat, ale inkaso je skôr a problém je na svete.
    Čo sa týka nedoplatku - ZSE buď to mali dať do inkasa priamo, teda pravidelná záloha by bola zvýšená o nedoplatok, alebo ak sa platí osobitne, mali poslať upozornenie (ZSE), aby sa nedoplatok zaplatil na IBAN SKxxxxxxxxxxxxxxxxx.
    Ak žiadali nedoplatok opäť cez inkaso - už to nebolo v súlade s bankovými pravidlami a pravidlami MF o SEPA.
    arizona Este jedna zaujmavost. Plyn,aj elektrinu berieme od ZSE. nedoplatok 9 eur nezrealizovali,ako som pisala vyssie.A po par dnoch mi prisla znovu sprava z VUB, tykalo sa to tiez ZSE,ale tentoraz nedoplatku na plyn / to doteraz nikdy/ CITUJEM : "na účte XXX máte čakajúce inkaso. Ak sa nemá zúčtovať, zrušte ho do 01.06.2015." Mam taky dojem,ze ZSE robilo nejake zmeny vo vyuctovacich fakturach za plyn,aj elektriku..preto ta prva platba nepresla a ohladom druhej prisiel takyto neobvykly mail. Doteraz si vzdy nedoplatky pri zuctovaniach stahovali automaticky,nikdy nic neoznamovali.
    arizona doplnila som do povodneho zadania...
    misoft Nuž VUB je asi niečo extra....
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No asi väčším problémom bude, ak banka nejaké platby zrealizuje.
    http://www.porada.sk/t267319-je-mozn...iaze-z-bu.html

    Inak vina býva na obidvoch stranách.
    Jak na strane ženy, tak na strane tchýne.
    Naposledy upravil marjankaj : 03.06.15 at 12:34

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Tiež mam inkaso na el.energiu, roky a žiadny problem.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona V 1.prispevku som vysvetlila,kde bol problem...
    misoft Trochu som gúglil - toto som našiel:
    http://www.slsp.sk/ps-sepa.html
    a tam:
    "Výhody SEPA

    dosiahnuteľnosť – dostupnosť účtov klientov v rámci krajín SEPA s využitím jedného platobného účtu v tuzemsku,
    jednotná mena – euro,
    jednotný právny rámec pre poskytovanie platobných služieb,
    záväzné lehoty spracovania,
    transparentnosť poplatkov – prevody sú realizované v plnej výške,
    jednotná schéma spracovania platieb v EÚ umožňujúca rozvoj doplnkových služieb,
    jednotný dátový prenos vo formáte xml,
    odmietanie a vrátenie prevodov je upravené komplexným súborom pravidiel, ktoré možno automatizovať,
    efektívne použitie platobných kariet vydávaných bankami v rámci SEPA za rovnakých podmienok v krajinách SEPA a prijímané obchodníkmi v rámci SEPA.
    "
    a z toho:
    >odmietanie a vrátenie prevodov je upravené komplexným súborom pravidiel, ktoré možno automatizovať,<
    Takže je to zautomatizované tak, že je len jeden požiadavok na inkaso. Akonáhle sa vráti, neprevezmú a pod. - považuje sa to za vykonanie požiadavku (i keď neúspešného) a ďalší je AUTOMATICKY zamietnutý.
    P.S. O tomto som sa bavil s jednou, ktoré pracovala v banke - a po prvom požiadavku na inkaso sú ostatné (v tom istom mesiaci) stopnuté - nevykonajú sa!
    duves aha, tak potom OK
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    1. Treba sledovať disponibilný zostatok.

    2. Mala si na účte podstatne viac, ako 9 eur ? a tým "podstatne" myslím sumu platieb kartou plus - mínus 2-3 dni pred realizáciou inkasa ?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona Jasne ze mala,pred,aj po....a po tomto termine mi stiahlo este par sto eur na dalsie trv.prikazy a taktiez som viackrat tou kartou platila v obchodoch, cca 500 eur...ved keby tam nebolo dostatok financii, tak sa mi neda ani kartou platit. Pracovnicka vo VUB jasne videla pred sebou na monitore,ze tam financie su este aj doteraz,hoci som odvtedy nic nevkladala
    bodliak A mail ti poslala VUB alebo ZSE ?
    arizona Mam nastavene preposielanie oznamenia na mobil cez IB,ak dojde k nezrealizovanej platbe. VUB to neposielala
      zbaliť

    Banka-nezrealizovana platba-kto je vinnik?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.